Με Γερομιχαλό… πέταξε για τελικό

Η Μεγαρίδα επικράτησε του Μίλωνα με 81-72, παίρνοντας το “χρυσό” εισιτήριο για να διεκδικήσει το Unicef Trophy, αναμένοντας την αντίπαλο της η οποία θα είναι μια εκ των Δόξα Λευκάδας ή Πανιώνιου.

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, η ΝΕ Μέγαρίδας αντιμετώπισε τον Μίλωνα στο πρώτο ημιτελικό του Unicef Trophy, διεκδικόντας μια θέση στο μεγάλο τελικό, όπου θα έβρισκαν μια εκ των Δόξα Λευκάδας ή την ομάδα του Πανιωνίου. Οι δυο ομάδες βρίσκονται κοντά στη βαθμολογία της Elite League, με το σύνολο του Νίκου Καραγιάννη να βρίσκεται στην 3η θέση, με μόλις μια νίκη από αυτό του Γιώργου Μάνταλου. Με τζάμπολ του αγώνα η ομάδα από την Νέα Σμύρνη μπήκε πιο δυνατά, με τρίποπντα μετά από κακή περιφερειακή άμυνα της Μεγαρίδας, με τον Μπαρτ να έχει όλες τις επιθετικές επιλογές. Από την άλλη η ΝΕΜ έθεσε τον Γερομιχαλό σε ηγέτη της επιθετικής της “φαρέτρας”, καθώς πολλά από τα τρίποντα που επιχείρησε βρήκαν στο σίδερο. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου έκλεισε στο 22-21 υπέρ του Μίλωνα που είχε επικρατήσει στα σημεία.

Στη δεύτερη περίοδο η ΝΕΜ έκανε καλό ξεκίνημα με τους Μπράντφορντ και Αρνόκουρο να κάνουν την ανατροπή για την ομάδα τους, μετατρέποντας το σκορ σε 32-25. Το σύνολο του Καράγιαννη έβγαλε αντίδραση με ένα επί μέρους 7-2 (32-30) αναγκάζοντας τον Μάνταλο να καλέσει time-out για να ανασυντάξει τους παίκτες του. Μετά από αυτό η Μεγαρίδα έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, καθώς η άμυνα της έσφιξε, περιορίζοντας τα λάθη και τον Μπαρτ. Έκανε επί μέρους σκορ 19-8, εκτοξεύονταςς τη διαφορά στο +10 και 42-32 υπέρ της ΝΕΜ που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η ΝΕΜ κρατούσε τα ηνία της αναμέτρησης, με τον Μίλωνα να κυνηγάει στο σκορ χωρίς όμως να έχει λύσεις από τα 6.75. Η διψήφια διαφορά δεν έπεφτε, παρά τις προσπάθειες του Μπαρτ και του Σκορδίλη, που έβρισκαν τον δρόμο προς το καλάθι. Οι παίκτες του Μάνταλου κρατούσαν το προβάδισμα με τον Τσόχλα να διασπά την άμυνα των του Καράγιαννη, ο οποίος έψαχνε λύσεις από τον πάγκο για να αλλάξει την μοίρα της ομάδας του. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου έκλεισε στο 62-54, με τον Μίλωνα να κατεβάζει την διαφορά σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, αλλά να μην έχει επιθετικές επιλογές σε σχέση με το πρώτο δεκάλεπτο που είχε βρει σκορ από τους περισσότερους παίκτες που πάτησαν παρκέ.

Ο Μπαρτ ήταν το “επιθτικό όπλο” του Μίλωνα σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης.(INTIME)

Στη τελευταία περίοδο ο Μιλώνας έπαιξε τα “ρέστα”του, αλλά με την άμυνα του να μην περιορίζει καθόλου τους παίκτες της ΝΕΜ. Όμως το σύνολο του Μάνταλου άντεχε, σε όλες τις προκλήσεις που αντιμετώπισε. Πέρα από τις σκληρές άμυνες και την αστοχία τους, βρήκε την υπομονή με τρίποντο του Τσόχλα και του Μπράντοφορντ, να ξαναφέρει την διαφορά στους 11 πόντους (77-66) με τον Μίλωνα μην μπορεί να αλλάξει τα στάνταρ  της αναμέτρησης. Το τελικό σκορ 81-72 έδωσε στην Μεγαρίδα την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Unicef Trophy, όπου περίμενε τον Πανιώνιο ή την Δόξα Λευκάδας.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 42-32, 62-54, 81-72

ΝΕΜ (Μάνταλος): Μπράντφορντ, Μαλούκος, Γκατζιάς, Ζαραϊδώνης, Τσόχλας, Κοκορέλης, Καλλινικίδης, Αρνόκουρος, Στιούαρτ, Μαντικός, Γερομιχαλός, Αναστασόπουλος

Μίλων (Κάραγιαννης): ΜακΚίσικ, Σκορδίλης, Πετρίδης, Μελισσαράτος, Μοτσενίγος, Μπαρτ, Δομπρογιάννης, Μάρκου, Ζούμπος, Δημάκος, Κανονίδης

Επιμέλεια: Γιάννης Ροζής