Μοιράσου το αρθρο!

Όπως στη μυθολογία όταν επέστρεφαν με μαύρα πανιά στα πλοία τους οι Αθηναίοι από την Κρήτη πληρώνοντας τον βαρύ φόρο αίματος στον Μινώταυρο, έτσι και η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου επέστρεψε από την Σουηδία με μαύρα πανιά καθώς χάθηκε η πρόκριση για το Μουντιάλ του Κατάρ.

Viber

Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Το όνειρο της συμμετοχής της Εθνικής ομάδας σε ένα ακόμη Μουντιάλ τελείωσε στη Σουηδία καθώς το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχασε με 2-0 από τους Σκανδιναβούς και έχασε πλέον κάθε ελπίδα για να πάρει μέρος στη τελική φάση του Κατάρ το 2022.

Η εθνική ομάδα είχε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο όπου δύο φορές είδε την τύχη να της γυρνάει την πλάτη στα δοκάρια του Μασούρα (21’) και του Παυλίδη (39), αλλά ένα κάκιστο δεύτερο όπου δέχτηκε και τα δύο τέρματα. Ο Φόρσμπεργκ με πέναλτι στο 56’ και ο Ισάκ στο 68’ πέτυχαν τα τέρματα της Σουηδίας.

Δυνατά ξεκίνησε η εθνική ομάδα και μόλις στο 4ο λεπτό δημιούργησε τη πρώτη φάση με τον Μασούρα που βγήκε στη πλάτη της άμυνας αλλά από θέση οφσάιντ, βρήκε δίχτυα το γκολ σωστά δεν μέτρησε

Στο 21’  η εθνική έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Μασούρα να μπαίνει στη περιοχή να σουτάρει από πλάγια θέση αλλά η μπάλα να χτυπάει στο κάθετο δοκάρι.

Νέο δοκάρι για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στο 39’ με τον Μασούρα που μπήκε στη περιοχή  γύρισε στη περιοχή κεφαλιά του Παυλίδη στο οριζόντιο, σουτ του Μπακασέτα απέκρουσε ο Όλσεν.

Στο πρώτο μέρος η εθνική είχε τον έλεγχο του αγώνα και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους Σουηδούς για να απειλήσουν την εστία του Βλαχοδήμου.

Τελείως διαφορετική εικόνα είχε το δεύτερο μέρος. Αρχικά από λάθος γύρισμα του Μπουχαλάκη στο 56’ ο Κλάεσον σούταρε έξω από τη περιοχή απέκρουσε ο Βλαχοδήμος. Δύο λεπτά αργότερα (58′) οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ με ανέλπιστο τρόπο. Ο Μαυροπάνος ανέτρεψε τον Ισάκ στη περιοχή στο 58’ και ο Γερμανός διαιτητής Στίλερ έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Φόλσμπεργκ στο 59’ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και έκανε το 1-0.

Σχεδόν δέκα λεπτά αργότερα (68’) οι γηπεδούχοι κλείδωσαν τη νίκη. Από μακρινό βολέ του Όλσεν ο Ισάκ βρέθηκε στη πλάτη της άμυνας, καθώς ο Μαυροπάνος τον… ξέχασε, πέρασε τον Βλαχοδήμο που έκανε έξοδο και με πλασέ έγραψε το 2-0.

Στο 86ο λεπτό Χατζηδιάκος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την Εθνική με δέκα παίχτες, ωστόσο τα πάντα είχαν κριθεί και η Σουηδία πήρε τη νίκη με 2-0.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τομπίας Στίλερ (Γερμανία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Έκνταλ – Μαυροπάνος, Μπακασέτας, Χατζηδιάκος

ΚΟΚΚΙΝΗ: 86΄ Χατζηδιάκος (2η κίτρινη)

ΣΟΥΗΔΙΑ (Γιάνε Άντερσον): Όλσεν, Αουγκούστινσον, Ντάνιελσον, Λίντελοφ, Κραφτ, Κλάεσον (81΄ Σβάνμπεργκ), Όλσον, Έκνταλ (82΄ Κάζιστ), Φόρσμπεργκ (87΄ Όλσον), Κουάισον (87΄ Γκιεκέρες), Ίζακ.

ΕΛΛΑΔΑ (Τζον Φαν΄τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Γιαννούλης (84΄ Λημνιός), Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης, Σιώπης (71΄ Πέλκας), Μπακασέτας, Μασούρας (71΄ Τζιόλης), Παυλίδης (75΄ Δουβίκας).

Μπείτε στην ομάδα μας στο Facebook και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Google News

Ακολουθήστε το astratv.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Εμπαπέ: «Αν ήμουν στη θέση του Μπενζεμά και δεν κέρδιζα το βραβείο, θα σταματούσα να σκέφτομαι τη Χρυσή Μπάλα για πάντα»

By

Whats App

Viber

Σε δηλώσεις προχώρησε ο Γάλλος σούπερ σταρ της Παρί Σεν Ζερμέν στο “France Football, όταν του ζητήθηκε να απαντήσει σε ερώτηση σχετικά με το κορυφαίο ατομικό ποδοσφαιρικό βραβείο και αποκάλυψε ότι θεωρεί “σίγουρη” την κατάκτηση από τον συμπατριώτη του.

Ο Κίλιαν Εμπαπέ ρωτήθηκε για το βραβείο της Χρυσής Μπάλας και ενώ είναι και αυτός υποψήφιος, δήλωσε ότι αν βρισκόταν στη θέση του Καρίμ Μπενζεμά και δεν κατακτούσε φέτος το βραβείο, θα σταματούσε να ασχολείται με το συγκεκριμένο γεγονός για πάντα. Να θυμίσουμε ότι ο Λίονελ Μέσι δεν θα συμμετέχει στην διαδικασία της ψηφοφορίας, καθώς δεν είναι στις συμμετοχές, μετά το… μακρινό 2005.

Ο 23χρονος Γάλλος επιθετικός με… αφοπλιστική ειλικρίνεια, εκμυστηρεύτηκε ότι θεωρεί πως αξίζει να είναι στους ποδοσφαιριστές που θα διεκδικήσουν το βραβείο, συμπεριλαμβάνοντας μάλιστα τον εαυτό του στην τελική τριάδα, μαζί με τον Μπενζεμά και τον Μανέ. Ο Εμπαπέ δήλωσε ότι με βάση την εξαιρετική σεζόν που διάνυσε σε ατομικό και συλλογικό επίπεδο, δικαίως είναι υποψήφιος.

Διαβάστε αναλυτικά τα όσα είπε ο Εμπαπέ: «Για την κορυφαία τριάδα, θα έλεγα τον Καρίμ Μπενζεμά, εμένα και τον Σαντιό Μανέ. Η φετινή σεζόν για τον Μπενζεμά ήταν μια επιτυχία για τη σεζόν. Είναι 34 ετών, είχε τη σεζόν της ζωής του, κέρδισε ένα ακόμα Champions League και είναι συχνά καθοριστικός παίκτης».

Ενώ για τον Μπενζεμά ανέφερε: «Αν ήμουν στη θέση του Μπενζεμά και δεν κέρδιζα το βραβείο, θα σταματούσα να σκέφτομαι για τη Χρυσή Μπάλα για πάντα».

Viber

Η αυλαία για τη δεύτερη αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ “άνοιξε” στο “Βίλα Παρκ”, με την Άστον Βίλα να υποδέχεται την Έβερτον και τους “χωριάτες” με γκολ των Ινγκς και Μπουεντία να παίρνουν το πρώτο τους τρίποντο, καταβάλλοντας… την αντίσταση των “ζαχαρωτών” με 2-1.

Σε μία αναμέτρηση, όπου Στίβεν Τζέραρντ και Φρανκ Λάμπαρντ διασταύρωσαν τα “ξίφη” τους για πρώτη φορά ως προπονητές, οι δύο ομάδες  πήγαν στα αποδυτήρια για το πρώτο μέρος, με την Άστον Βίλα να προηγείται με 1-0, χάρη στο γκολ του Ντάνι Ινγκς, ο οποίος έχει σκοράρει με τέσσερις διαφορετικές ομάδες κόντρα στην Έβερτον, με τις Μπέρνλι, Σαουθάμπτον και Λίβερπουλ να συμπληρώνουν το… καρέ. Το δεύτερο ημίχρονο, ενώ ξεκίνησε με το ρυθμό να είναι αρκετά πεσμένος, αποδείχτηκε… θρίλερ. Τα “ζαχαρωτά” “πάλεψαν” το ματς όσο μπορούσαν, “σπαταλώντας” μεγάλες ευκαιρίες στο τέλος για να ισοφαρίσουν. Το παιχνίδι έληξε 2-1, μετά από αρκετές συγκινήσεις και δραματικές συγκινήσεις στα τελευταία λεπτά.

Ο αγώνας

Σε ένα παιχνίδι με έντονο ρυθμό και αρκετές μονομαχίες, η Άστον Βίλα μπήκε πιο δυνατά στο ματς και μόλις στο δεύτερο λεπτό απείλησε με τον Ντιέγκο Κάρλος, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ στέλνοντας τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία. Οι “χωριάτες” είχαν την κυριαρχία του αγώνα ανεβάζοντας ψηλά τα άκρα τους, χωρίς να απειλούν όμως, με τα “ζαχαρωτά” να μην μπορούν να κρατήσουν τη μπάλα στα πόδια τους. Στο 24′ η ‘Εβερτον βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά σωστά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με τον Γκόρντον να είναι εκτεθειμένος.

Και από το πουθενά… γκολ για την Άστον Βίλα, καθώς ο Γουότκινς στο 32ο λεπτό, μετά την εξαιρετική ενέργεια που έκανε από τα δεξιά, βρήκε τον Ινγκς και αυτός με ωραίο ελιγμό βρήκε χώρο, στέλνοντας τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Πίκφορντ, με ένα πολύ δυνατό σουτ, που δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης. Στο 34’ ο Ντουκουρέ μετά απο τραυματισμό, αντικαταστάθηκε αναγκαστικά από τον Ντέιβις. Μέχρι την ανάπαυλα η Έβερτον πήρε κάποια μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε, κυρίως με ατομικές ενέργειες, να διασπάσει την άμυνα της Άστον Βίλα, χωρίς επιτυχία όμως. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το γκολ του Ινγκς να είναι η μόνη ουσιαστική τελική του ματς και τους “χωριάτες” να μην μετουσιώνουν την κυριαρχία τους με κλασσικές ευκαιρίες.

Στο δεύτερο μέρος τα “ζαχαρωτά” μπήκαν με διάθεση να ισοφαρίσουν και στο 53′ παραλίγο να τα καταφέρουν, με τον Γκρέι μετά από ατομική ενέργεια να σουτάρει, με τον Μαρτίνεζ όμως να βρίσκεται σε ετοιμότητα και να απομακρύνει. Στο 58′ ο Κουτίνιο ζήτησε τη βοήθεια του ιατρικού επιτελείου και τελικά είχαμε και άλλη αναγκαστική αλλαγή στο 60′, με τον Μπουεντία να παίρνει τη θέση του. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με την Άστον Βίλα να είναι πιο… ζωηρή από την Έβερτον, αλλά χωρίς να μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά. Στο 72′ ξανά από εκτέλεση κόρνερ απείλησε ο Ντιέγκο Κάρλος με ένα δυνατό σουτ να σταματάει στα σώματα των παικτών της Έβερτον. Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα για την Βίλα, με το Ντιν να σουτάρει, τον Πίκφορντ να λέει “όχι” και στη συνέχει το γυριστό του Μπουεντία σταμάτησε πάνω στη γραμμή ο Νικολένκο, δίνοντας… παράταση ζωής στην ομάδα του.

Η Έβερτον μέχρι το 80ο λεπτό δεν είχε καταφέρει να κάνει κάποια αξιόλογη ευκαιρία και ο Λάμπαρντ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Ντέλε Άλι και τον Ονανά, προκειμένου να γίνει η ομάδα του πιο απειλητική. Στα τελευταία λεπτά  Έβερτον πίεσε ψηλά, αλλά η Άστον Βίλα έδωσε τέλος στα σενάρια ισοφάρισης με τον Μπουεντία να συνεργάζεται άψογα με τον Γουότκινς και να κάνει το 2-0 σε κενή εστία στο 86′. Όσα δεν είχε προσφέρει το ματς στα προηγούμενα 85 λεπτά τα ανταπέδωσε στο τέλος. Η Έβερτον μετά από εξαιρετική ενέργεια του Ονανά ανάμεσα σε δύο γύρισε τη μπάλα και ο Ντιν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει ως έξτρα χρόνο τα πέντε λεπτά. Τα “ζαχαρωτά” άγγιξαν την ισοφάριση στο 90+1 με τον Μαρτίνεζ να “βγάζει” το σουτ του Γκόρντον και τους αμυντικούς της Βίλα να διώχνουν με ασφάλεια. Σε ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον έχασε δύο ακόμα ευκαιρίες, κάνοντας τους “χωριάτες” να καρδιοχτυπήσουν. Το παιχνίδι έληξε έτσι στο 99′, με τον Τζέραρντ να κερδίζει τον Λάμπαρντ με 2-1 και να μαζεύει τους πρώτους 3 βαθμούς για τη νέα σεζόν.

Άστον Βίλα – Έβερτον 2 – 1

Γκολ:  32′ Ντάνι Ινγκς, 86′ Μπουεντία – 87′ Ντιν (αυτ.)

Κάρτες: 29′ Κουτίνιο, 49′ Ντιν , 75′ Ινγκς, 90+8′ Γιάνγκ – 43′ Ντέιβις

Άστον Βίλα (Στίβεν Τζέραρντ): Μαρτίνεζ, Κας (Κόνσα 90+8), Ντιέγκο Κάρλος, Μινγκς, Ντιν, Ράμσεϊ (Γιανγκ 90+4), Καμαρά, ΜακΓκίν, Γουότκινς, Κουτίνιο (Μπουεντία 60′), Ινγκς (Μπέιλι 78′)

Έβερτον (Φρανκ Λάμπαρντ): Πίκφορντ, Κόουντι (Ντέλε Άλι 81′), Ταρκόφσκι, Χόλγκειτ, Πάτερσον, Ντουκουρέ (Ντέιβις 34′), Ιβόμπι, Μικολένκο, ΜακΝίλ (Ροντόν 64′), Γκρέι (Ονανά 81′), Γκόρντον