Με το δεξί η Εθνική γυναικών (video)

Η Ελλάδα παρόλο που δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, επικράτησε της Γαλλίας με 11-6 στην πρεμιέρα της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου που διεξάγεται στην Ντόχα.

Με… φόρα από το χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα μπήκε η Εθνική πόλο Γυναικών στο Παγκόσμιο της Ντόχα. Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες στην πρεμιέρα της για τον δεύτερο όμιλο νικώντας με 11-6 τη Γαλλία του Τεό Λοράντου.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 3-0 στο ξεκίνημα, αλλά στη συνέχεια έμεινε “άσφαιρη” για έξι λεπτά και οι Γαλλίδες, βρίσκοντας κάποιες λύσεις από την περιφέρεια, μείωσαν σε 3-2. Η καλή άμυνα, ιδιαίτερα στην παίκτρια λιγότερο, επέτρεψε στην εθνική να διατηρήσει το προβάδισμα και να ανακτήσει διαφορά τριών τερμάτων (5-2), λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο. Οι “τρικολόρ” κατάφεραν να ακολουθήσουν στο σκορ ως τα μέσα της τρίτης περιόδου, αλλά σταδιακά ξέμειναν από δυνάμεις και η “γαλανόλευκη” αύξησε τη διαφορά μέχρι το +6 και εξασφάλισε χωρίς άγχος τη νίκη.

Επόμενος αγώνας της Eθνικής είναι την Τρίτη (6/2, 18:00) απέναντι στην πολύ ισχυρή Ισπανία, στο ματς που θα κρίνει πιθανότατα της πρωτιά στον Β΄ όμιλο και την απευθείας πρόκριση στα προημιτελικά.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-1, 4-2, 2-1