Με τρίποντο από… την Θεσσαλονίκη ο Τολιόπουλος έδωσε την νίκη-πρόκριση στον Άρη

Ο αγώνας

Με την έναρξη της αναμέτρησης στην Πάτρα, ο Άρης κατάφερε να περιορίσει αρκετά επιθετικά τον Προμηθέα. Ο Μπλούμπερκς με τον Γκάλινατ ήταν αυτοί που τράβηξαν το κουπί για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, η οποία έδειξε την διάθεση της σε άμυνα και επίθεση (14-5). Η συνέχεια ήταν αντίστοιχη για τους Θεσσαλονικείς καθώς την στιγμή που ο Ηλίας Παπαθεοδώρου προσπαθούσε να μαζέψει τους παίκτες του για να είναι πιο σκληροί στην άμυνα, ο Άρης έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +15 και το 31-16.

Στην δεύτερη περίοδο δεν άλλαξαν και πολλά πράγματα στην απόδοση των Πατρινών, καθώς σε καμία περίπτωση δεν είχαν βρει τρόπους να ανεβάσουν ρυθμό. Σε όλα αυτά δεν άλλαξαν οι πρωταγωνιστές του Άρη, με τον Μπλούμπερκς και τον Γκάλινατ να έχουν από 14 και 13 πόντους αντίστοιχα, ανεβάζοντας την διαφορά ακόμα και στο +18 για το σύνολο του Γιάννη Καστρίτη. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν έδειξε να βγάζει αντίδραση πέρα από τους Ετσενίκε και Ρέινολντς, με τον Χέιλ να βρίσκεται στους 5 πόντους και μακριά από το γνωστό του αγωνιστικό πρόσωπο. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο +15 υπέρ του Άρη και το 50-35 για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Προμηθέα έκανε την δική της αντεπίθεση και έφτασε την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα. Ο Άρης κρατούσε την διαφορά του κοντά στους δέκα πόντους, αλλά με αρκετά αμυντικά λάθη και κακές επιλογές στην επίθεση έφερε την διαφορά στον πόντο. Ο Προμηθέας Πάτρας είχε λύσεις με τον Κάουαν να φτάνει τους 10 και τον Χέιλ τους 15, καθώς ήταν οι δυο παίκτες που δεν είχαν δώσει πολλές λύσεις στο παρκέ. Το σκορ της τρίτης περιόδου έκλεισε στο 64-63.

Στην τελευταία περίοδο όλα εξελίχθηκαν σε ένα θρίλερ, με τους γηπεδούχους να έχουν επιλογές στην επίθεση και τους παίκτες του Άρη να μην έχουν τις ανάσες που χρειάζονται για να πάρουν την νίκη. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε όλες τις λύσεις στα τελευταία λεπτά, με τον Ρέινολντς να ευστοχεί σε ένα ελεύθερο τρίποντο για το 85-84. Οι δυο βολές που εκτέλεσε ο Πάπας ήταν εύστοχες για το 87-84 και στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έστειλαν τον Τολιόπουλο στην γραμμή για ένα νέο ζευγάρι βολών. Ευστόχησε στην πρώτη, αλλά στην δεύτερη αστόχησε σκόπιμα, με τον ίδιο να παίρνει το ριμπαόυντ για να ευστοχήσει σε ένα απίστευτό τρίποντο για να χαρίσει την νίκη στην ομάδα του με 88-87

Τα δεκάλεπτα: 16-31, 35-50, 63-64, 87-88