Μουρίνιο: «Το ποδόσφαιρο μπορεί να δείξει ανθρώπινα συναισθήματα»

Μπείτε στην ομάδα μας στο WhatsUP και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Μοιράσου το αρθρο!

Viber

Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Μετά το φιλικό της Ρόμα με τη Σαχτάρ, ο προπονητής των “τζιαλορόσι” έστειλε μήνυμα ειρήνης και αλληλεγγύης προς τον λαό της Ουκρανίας που “δοκιμάζεται” αυτή τη περίοδο.

Ο “Special One” μίλησε στο επίσημο κανάλι της Ρόμα, μετά το φιλικό με τους Ουκρανούς και δήλωσε πως το ποδόσφαιρο μπορεί να δείξει ανθρώπινα συναισθήματα.

«Ήταν ωραίο να αντιμετωπίσω τη Σαχτάρ, ακόμα και σε αυτή την κατάσταση. Παίζουν καλό ποδόσφαιρο και αυτό είναι σημαντικό για εμάς. Και μετά υπάρχει η ανθρωπιστική πλευρά, το ποδόσφαιρο μπορεί να δείξει ανθρώπινα συναισθήματα και αυτό που είδαμε εδώ στο Ολίμπικο είναι σημαντικό», τόνισε ο Ζοσέ Μουρίνιο και πρόσθεσε: «Πρέπει να το εξετάσουμε από δύο οπτικές γωνίες: η μία είναι το ποδόσφαιρο και για εμάς είναι σημαντικό να παίζουμε απέναντι σε μια καλή ομάδα γιατί χρειαζόμαστε δύσκολες δοκιμασίες πριν την έναρξη της σεζόν. Μετά είναι η ανθρώπινη πλευρά: προφανώς πιστεύω ότι όλοι στο γήπεδο ήταν ενωμένοι για να στηρίξουν μια χώρα που περνάει μια δύσκολη στιγμή».

Viber

Η ομάδα του Πέτερ Μποσζ αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 με την Τουλούζ στην έδρα της και αντιμετωπίζει πλέον τον κίνδυνο να βρεθεί εκτός δεκάδας στο τέλος της αγωνιστικής.

Λυών και Τουλούζ μοιράστηκαν από ένα βαθμό στο παιχνίδι που άνοιξε την αγωνιστική στην Ligue 1. Το τελικό 1-1 διαμορφώθηκε με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν από τα αποδυτήρια το 1-0 μόλις στο 2ο λεπτό. Η Τουλούζ ισοφάρισε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ρατάο, ενώ είχε και πολλές σημαντικές στιγμές στο πρώτο μέρος.

Στους 14 βαθμούς πλέον η Λυών και την έβδομη θέση, με τον κίνδυνο να βρεθεί εκτός δεκάδας την Κυριακή το βράδυ να είναι ορατό, ενώ η Τουλούζ με αυτόν το βαθμό έφτασε τους 12 και ξεμακραίνει και άλλο από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο αγώνας

Με γκολ από τα αποδυτήρια μπήκε στο παιχνίδι η Λυών. Μόλις στο 2′ οι Τετέ και Λακαζέτ συνεργάστηκαν εξαιρετικά, με τον πρώτο να βγαίνει τετ-α-τετ απέναντι στον Ντουπέ και να μην αστοχεί. Η Τουλούζ ήταν αυτή που απείλησε στη συνέχεια, με τον Ντετζαεγκέρε να βλέπει τον Λόπες να του βάζει ένα εξαιρετικό στοπ. Στο 16′, νέα μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, με τον Αμπουκάλ να είναι ολομόναχος στο σημείο του πέναλτι μετά από εκτέλεση φάουλ και να στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Λόπες.

Η Λυών είχε τον έλεγχο της κατοχής, όμως αμυντικά έμοιαζε ασταθής, καθώς η Τουλούζ σε κάθε αντεπίθεση έφτανε εύκολα μέχρι την περιοχή της. Ο τερματοφύλακας της Λυών ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και σταμάτησε σε δύο ακόμη περιπτώσεις των Αμπουκάλ στο 26′ και στο 29′, με τον Τουλούζ να πλησιάζει όλο και περισσότερο στην ισοφάριση. Στο 43′, ο Σπίρινγκς σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Λόπες με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Τουλούζ συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό, με τη διαφορά ότι τώρα έβρισκε τελικές προσπάθειες και η Λυών, χωρίς όμως να δημιουργεί κάποιος τη μεγάλη ευκαιρία. Στο 62′ ο Λακαζέτ βρέθηκε σε θέση βολής και έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ, όπως και ο Ντεμπελέ ένα λεπτό αργότερα. Στο 67′ η Τουλούζ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Αμπουκάλ βρέθηκε ξανά σε θέση βολής, το σουτ του μπλοκαρίστηκε από τον Γκούστο, όμως ο επερχόμενος Ρατάο νίκησε τον Λόπες για το 1-1.

Άμεσα η Λυών πήρε μέτρα στο γήπεδο και περιόρισε στο δικό τους μισό τους φιλοξενούμενους. Ο Αδελαίδ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και ανέβασε επιθετικά τους γηπεδούχους, με τον μεσοεπιθετικό της Λυών να έχει δύο δυνατά σουτ εκτός περιοχής που απέκρουσε με δυσκολία ο Ντουπέ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Τουλούζ διατηρούσε σχετικά εύκολα τη Λυών μακριά από την περιοχή της, με τις φωνές των οπαδών των γηπεδούχων στο τέλος να δείχνουν τη δυσαρέσκειά τους για την εμφάνιση της ομάδας τους και την ισοπαλία.

Γκολ: Τετέ 2′ / Ρατάο 67′

Κίτρινες: Τοκό-Εκαμπί 88′, Τσέρκι 90+1′ / Νταλίνγκα 4′, Αμπουκάλ 30′

Λυών (Πίτερ Μποσζ): Λόπες, Ταλιαφίκο, Λουκεμπά, Γκούστο, Μέντες, Λεπενάντ, Τολισό (68′ Κακερέ), Τοκό-Εκαμπί, Τετέ, Λακαζέτ, Ντεμπελέ (68′ Αδελαίδ).

Τουλούζ (Φιλίπ Μοντανιέ): Ντουπέ, Κέμπεν, Ρουόλτ, Νικολάισεν, Σίλα, Σπίρινγκς, Φαν Ντεν Μπούμεν (84′ Ντιαρά), Ντετζαεγκέρε (77′ Γκενρέ), Τσαϊμπί, Νταλίνγκα, Αμπουκάλ.

Viber

Οι “νυχτερίδες” πέρασαν από την έδρα της Οσασούνα (2-1), λίγες ημέρες αφότου η ομάδα του Αρασάτε έφυγε με την ισοπαλία από το Σαντιάγκο Μπερναμπέου, επιβεβαιώνοντας πως βρίσκεται σε καλή κατάσταση.

Η Βαλένθια επικράτησε με 2-1 στην έδρα της Οσασούνα, σε ένα παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκεια του οποίου ήταν καλύτερη. Οι “νυχτερίδες” άνοιξαν το σκορ στο 28′ με τον Κλάιφερ, μετά από ασίστ του Καβάνι στο ντεμπούτο του και σημείωσαν δεύτερο τέρμα με τον Ντιακαμπί στην επανάληψη. Κάθε ομάδα είχε από ένα χαμένο πέναλτι αλλά και… τουλάχιστον μία αποβολή. Δύο η Οσασούνα στο 69′ (Γκαρσία) και στο 90+6′ (Πένα) και μία η Βαλένθια με τον Ντιακαμπί να βλέπει δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 90′ όταν ήταν στον πάγκο.

Στη τελευταία φάση μείωσαν οι γηπεδούχοι, χωρίς αυτό να είναι αρκετό για να γλιτώσουν την ήττα. Στους 13 βαθμούς η Βαλένθια και την 5η θέση, με την Οσασούνα να είναι ισόβαθμη με τη σημερινή της αντίπαλο αλλά να υστερεί και να υποχωρεί στην 8η θέση.

Ο αγώνας

Η ομάδα του Αρασάτε είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στα πρώτα λεπτά, καθώς ήταν αυτή που κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα και είχε και την πρώτη ευκαιρία της αναμέτρησης. Στο 9′ ο Κίκε Γκαρθία βρήκε λίγο χώρο στη μεγάλη περιοχή, όμως το σουτ του ήταν άστοχο. Στο επόμενο λεπτό, ο Ντιακαμπί πιάνει την κεφαλιά από κόρνερ του Γκαγιά, αλλά αυτή ήταν αδύναμη και την μπλόκαρε εύκολα ο Ερέρα.

Η Βαλένθια έπαιρνε σταδιακά τον έλεγχο της αναμέτρησης, όμως δυσκολευόταν πολύ να πατήσει την περιοχή του Ερέρα, καθώς οι παίκτες του Γκατούζο δεν είχαν καθαρό μυαλό στη τελική πάσα. Στο 28′ οι “νυχτερίδες” πήραν το προβάδισμα, με τον Καβάνι, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του, να περνά εξαιρετικά στον Κλάιφερτ που βρέθηκε απέναντι στον Ερέρα εντός περιοχής και ευστόχησε για το 1-0.

Στην επανάληψη, η Οσασούνα μπήκε στην αναμέτρηση με σκοπό να πιέσει την Βαλένθια. Η ορμή όμως των γηπεδούχων δεν μετουσιώθηκε σε ευκαιρία και η Βαλένθια έκανε δύο τα τέρματά της στο 54′. Ο Ντιακαμπί που είχε προειδοποιήσει στο πρώτο μέρος μετά από κόρνερ του Γκαγιά έπιασε την κεφαλιά και νίκησε τον Ερέρα για το 2-0. Τρία λεπτά αργότερα, ο Γκιγιαμόν ανέτρεψε στην περιοχή τον Άβιλα, με τον μεσοεπιθετικό των γηπεδούχων να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να αστοχεί στο πέναλτι.

Στο 69′ οι “ροχίγιος” έμειναν με 10 παίκτες, καθώς ο Ουνάι Γκαρθία ανέτρεψε τον Καβάνι στην περιοχή και ενώ βρισκόταν σε ξεκάθαρη θέση για γκολ. Για αυτόν τον λόγο αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Ο Ουρουγουανός όμως έστειλε το πέναλτι στο δοκάρι και απέτυχε να σημειώσει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Βαλένθια. Στο 90′ και η Βαλένθια αντίκρισε κόκκινη κάρτα, με τον Ντιακαμπί να δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα βρισκόμενος στον πάγκο. Στη τελευταία φάση του παιχνιδιού η Οσασούνα μείωσε με τον Μπράσανατς να παίρνει το ριμπάουντ και να νικάει τον Μαμαρντασβίλι. Στα πανηγύρια ο Πένα παραλίγο να πιαστεί στα χέρια με τον Παουλίστα, με τον παίκτη της Οσασούνα να τον απωθεί και να αντικρίζει και αυτός απευθείας κόκκινη κάρτα.

Γκολ: Μπράσανατς 90’+4′ / Κλάιφερτ 28′, Ντιακαμπί 54′

Κίτρινες: Τορό 64′, / Μορίμπα 57′, Μούσα 73′, Ντιακαμπί 84′

Κόκκινες: Ουνάι Γκαρθία 69′, Πένα 90+6′ /Ντιακαμπί 90′

Οσασούνα (Χακόμπα Αρασάτε): Ερέρα, Κρουζ, Αμπντέ (72′ Μπράσανατς), Γκαρθία Κ., Γκαρθία Ου., Γκόμεθ Μ. (53′ Άβιλα), Ερνάντες (46′ Σάντσες), Μονκαγιόλα, Ορός (63′ Γκαρθία Ρ.), Τορρό, Βιδάλ (46′ Πένα).

Βαλένθια (Τζενάρο Γκατούζο): Μαμαρντασβίλι, Αλμέιδα, Κορρέια, Ντιακαμπί (86′ Παουλίστα), Γκιγιαμόν (61′ Μούσα), Λίνο, Μορίμπα (75′ Λάτο), Κομέρτ, Γκαγιά, Κλάιφερτ (75′ Φουλκέ), Καβάνι (75′ Ντουρό).