Μπείτε στην ομάδα μας στο WhatsUP και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Μοιράσου το αρθρο!

Viber

Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Οι “ροχιμπλάνκος” έκαναν το καθήκον τους και επικράτησαν με το εμφατικό 3-0 της Χετάφε στο “Κολιζέουμ Αλφόνσο Πέρεθ”, για την πρώτη αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Ζοάο Φέλιξ και Αλβάρο Μοράτα βρέθηκαν σε εξαιρετική βραδιά (με τρεις ασίστ και δύο γκολ αντίστοιχα) και πήραν από το… χέρι την ομάδα τους για την πρώτη επίσημη νίκη της σεζόν. Η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε εύκολα το διπλό στην έδρα της Χετάφε και μπήκε με το… δεξί στη νέα αγωνιστική περίοδο της La Liga.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι άνοιξε δίχως ιδιαίτερο ρυθμό στα πρώτα λεπτά του αγώνα και έως της συμπλήρωση του δεκαλέπτου δεν υπήρχε κάποια αξιοσημείωτη τελική από τις δύο ομάδες. Στο 15′, όμως, οι “ροχιμπλάνκος” κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Μοράτα, έπειτα από ασίστ του Φέλιξ. Μετά το γκολ, ο αγώνας συνέχισε να έχει αργό τέμπο και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να απειλήσουν για πρώτη φορά στο 41′ όταν ο Μαγιοράλ σούταρε μέσα από την περιοχή, δίχως να βρει στόχο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Ατλέτικο σε θέση οδηγού με το 1-0.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε είχε πιο εμφανώς την κατοχή της μπάλας, ωστόσο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Στο 59ο λεπτό, πάντως, η Ατλέτικο βρήκε και δεύτερο γκολ με νέα ασίστ του Φέλιξ και δεύτερο γκολ του Μοράτα. Περίπου 15 λεπτά αργότερα (75′), οι φιλοξενούμενοι τριπλασίασαν τα τέρματά τους, όταν ο Φέλιξ έκανε χατ-τρικ σε ασίστ και ο Γκριεζμάν άνοιξε λογαριασμό για τη φετινή σεζόν. Εν συνεχεία, η Χετάφε δεν μπορούσε να διεκδικήσει κάτι από την αναμέτρηση και τα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα για την εμφατική νίκη της Ατλέτικο Μαδρίτης (3-0).

ΓΚΟΛ: 15′, 59′ Μοράτα, 75′ Γκριεζμάν

Κίτρινες: 19′ Ουνάλ, 55′ Αλενιά / 90+1′ Καράσκο

Χετάφε (Κίκε Σάντσεθ Φλόρες): Σόρια, Μίτροβιτς, Ντουάρτε, Τζενέ, Ιγκλέσιας, Ανγκιλέρι, Μακσίμοβιτς (64′ Σεοάνε), Αραμπάρι, Αλενιά (58′ Πόρτου), Μαγιοράλ (81′ Πάρα), Ουνάλ (81′ Μάτα)

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Σάβιτς, Μαντάβα, Μολίνα, Σαούλ (62′ Καράσκο), Βίτσελ, Κόκε, Γιορέντε (62′ Ντε Πολ), Λεμάρ (62′ Γκριεζμάν), Φέλιξ (83′ Κορέα), Μοράτα (83′ Κούνια)

Viber

Με σπουδαίες αναμετρήσεις ρίχνεται η αυλαία στη διοργάνωση. Η Πορτογαλία αντιμετωπίζει την Ισπανία στη Μπράγκα, ενώ τα Ουκρανία-Σκωτία και Νορβηγία-Σερβία τραβούν τα… βλέμματα.

Το Nations League ολοκληρώνεται σήμερα, με την Εθνική μας ομάδα να αντιμετωπίζει στο “Γεώργιος Καμάρας” την Β. Ιρλανδία. Ενδιαφέροντα είναι τα παιχνίδια και στους άλλους ομίλους με τη γιγαντομαχία Πορτογαλία-Ισπανία να ξεχωρίζει.

League A, 2ος όμιλος:

Η Πορτογαλία υποδέχεται την Ισπανία και θέλει να κατακτήσει την πρωτιά προκειμένου να προκριθεί στην τελική τετράδα, της αρκεί ακόμη και η ισοπαλία.

Η Τσεχία του Βάτσλικ, αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Ελβετία, με την τελευταία να παλεύει να σωθεί και να κυνηγά ακόμη και τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στη League B:

Για την πολύπαθη Ουκρανία, η νίκη κόντρα στη Σκωτία είναι μονόδρομος για να βρεθεί στην κορυφή του ομίλου. Οι Ιρλανδοί είναι έναν βαθμό μπροστά από τον Αρμενία σε ένα παιχνίδι που θα κρίνει τη σωτηρία ή τον υποβιβασμό.

Στον 4ο όμιλο, Νορβηγία και Σερβία διασταυρώνουν τα ξίφη του για τον προβιβασμό στη League A, με τους Σκανδιναβούς να διατηρούν το προβάδισμα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Η Σλοβενία των… “Ελλώνων” Τσέριν, Σπόραρ και Βέρμπιτς, αντιμετωπίζει τη Σουηδία, η οποία είναι τελευταία στον όμιλο και χρειάζεται τη νίκη πάση θυσία.

Στη League C, η Κύπρος αντιμετωπίζει το Κόσοβο, το οποίο ηττήθηκε από τη Β. Ιρλανδία στο τελευταίο λεπτό. Οι Κύπριοι οι οποίοι με τη νίκη κόντρα στην Ελλάδα έμειναν… ζωντανοί στην αποφυγή του υποβιβασμού, θέλουν καλύτερο αποτέλεσμα από τους Βρετανούς ή νίκη για να είναι ήσυχοι.