Ο Γιόκιτς εκτέλεσε τους Γουόριορς με τρίποντη buzzer beater… βόμβα από το κέντρο (video)

Το τέλειο φινάλε, σε ένα απίθανο ματς, με τον Σέρβο σούπερ σταρ να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του με τρίποντη buzzer-beater βόμβα σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου.

Ο Νίκολα Γιόκιτς και οι Νάγκετς έκαναν απίστευτα πράγματα στο Σαν Φρανσίσκο, αφού επέστρεψαν από το -18 και τελικά πήραν τη νίκη με 130-127 κόντρα στους Γουόριορς, χάρη σε buzzer-beater τρίποντο του Σέρβου σούπερ σταρ σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου!

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στο πρώτο μέρος, μέχρι οι “Πολεμιστές” να ξεφύγουν με 44-24 στην τρίτη περίοδο και να φτάσουν στο 123-105 επτά λεπτά πριν το φινάλε. Το Ντένβερ όμως δεν πέταξε… λευκή πετσέτα, έκαναν επιμέρους σκορ 25-4 (!) και Σέρβος σούπερ σταρ τους έδωσε στο τέλος τη νίκη.

Με 34 πόντους, 9 ριμπάουντ και 10 ασίστ ο Γιόκιτς ήταν για άλλη μια φορά ο κορυφαίος των νικητών, με τον Άαρον Γκόρντον να προσθέτει 30 πόντους, τον Τζαμάλ Μάρεϊ 25 πόντους και τον Πέιτον Γουάτσον 19 πόντους.

Για τους “πολεμιστές”, ο Στεφ Κάρι είχε 30 πόντους, ο Κλέι Τόμπσον 24 πόντους και ο Τζόναθαν Κουμίνγκα 16 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-34, 63-70, 107-94, 127-130

Γουόριορς: Κουμίνγκα 16, Λούνι 7, Πολ 9 (1), Κάρι 30 (5/12 τρίποντα), Τόμπσον 24 (4/10 τρίποντα), Σάριτς 13 (1), Τζάκσον 4, Γουίγκινς 11 (1), Ποντζιέμσκι 13 (3/4 τρίποντα).

Νάγκετς: Γκόρντον 30 (2), Πόρτερ 8 (2), Γιόκιτς 34 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 10 ασίστ), ΜάρεΪ 25 (1/6 τρίποντα), Κάλντουελ-Πόουπ 8, Νάτζι 2, Γουάτον 19 (2), Τζάκσον 2, Μπράουν 2, Στρότερ.//Λ.