Ο Ιμπάκα “λύγισε” την Βίρτους στο Μόναχο

Oι Βαυαροί επικράτησαν της ομάδας του Λούκα Μπάνκι πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό 4ο δεκάλεπτο για την 11η αγωνσιτική της Euroleague. Έτσι, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο 5-6, ενώ η ιταλική ομάδα “έπεσε” 7-4. Κορυφαίος για τους Γερμανούς ο Αμερικανό σεντέρ (34π.).

Ο αγώνας

Ιδιαίτερα παραγωγικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με την Βίρτους να ξεκίναει το ματς πιο συγκεντρωμένη και έχει ένα προβάδισμα πέντε πόντων (13-8). Ντάνστον και Σενγκέλια πρωταγωνιστούσαν στην ιταλική ρακέτα, ενώ για τους γηπεδούχους ο Μπουκέρ μπήκε φουριόζος με έξι πόντους. Οι Ιταλοί συνέχισαν να… ζωγραφίζουν στο παρκέ, και με τον Μπελινέλι με χέρι αλφάδι από την περίμετρο “έχτισε” μια διαφορά οκτων πόντων στην πρώτη περίοδο (28-20) για την Βίρτους.

Ο επιθετικός ιταλικός ρυθμός συνεχίστηκε και στην 2η περίοδο, με την ομάδα του Λούκα Μπάνκι να στέλνει την διαφορά σε διψήφια μεγέθη (32-20), ενώ λίγο αργότερα ο Ντάνστον έδωσε προβάδισμα +14 για τους Ιταλούς, που ήταν η μεγαλυτέρη διαφορά ως εκείνη την στιγμή. Η Βίρτους “δάγκωνε” στην άμυνα, ενώ στην επίθεση λειτουργούσε σαν καλοκουρδισμένη μηχανή. Στην συνέχεια, οι Γερμανοί “σουλούπωσαν” την άμυνα τους και με ένα σέρι 8-0 στο κλείσμο του δεύτερου δεκαλέπτου, μειώσαν την διαφορά στο καλάθι (46-44), που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ιμπάκα ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής και οδηγός για την γερμανική αντεπίθεση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μπάγερν μπήκε δυνατά και “κυριάρχησε” στο πάρκε με τους Ιμπάκα και Μπούκερ να έκανα ό,τι ήθελαν στην ιταλική ρακέτα, έχοντας ως εκείνη τη στιγμή 11 πόντους. Έτσι, η ομάδα του Λάσο απέκτησε ένα προβάδισμα τριων πόντων (64-61, 28′). Από την Βίρτους, Σενγκέλια και Μπελινέλι ήταν οι κύριοι εκφραστές για την ιταλική επίθεση. Φρανσίσκο και Έντουαρντς “μπήκαν” στην επιθετική εξίσωση και έτσι οι Γερμανοί “έκλεισαν” προηγούμενοι στο +4 το τρίτο δεκάλεπτο (70-66).

Από άμυνα ατσάλι και με επιθετικό πλουραλισμό στην τετάρτη περιόδο, οι Βαυαροί επέβαλλαν τον ρυθμό τους και απέκτησαν ένα προβάδισμα στο +15 (88-73) και έγειραν την πλάστιγγα του υπέρ τους. Έτσι, η Μπάγερν με αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος πήρε το “ροζ φύλλο” του αγώνα και βέλτιωσε το ρεκόρ της στο 5-6, ενώ η Βίρτους έπεσε το 7-4.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 44-46, 70-66, 90-76

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής στην Euroleague: