Ο… μυθικός Λούκμαν, έστεψε Κυπελλούχο Ευρώπης την Αταλάντα

Η ομάδα από το Μπέργκαμο κατάφερε να σπάσει το αήττητο σερί της Λεβερκούζεν και να κατακτήσει το Europa League της φετινής σεζόν, έχοντας τον Νιγηριανό, Αντεμόλα Λούκμαν, σε εξαιρετική μέρα καθώς σκόραρε και τα τρία γκολ της αναμέτρησης.

Ο αγώνας

Στα πρώτα λεπτά οι Γερμανοί είχαν την κατοχή με το μέρος τους, όμως οι Ιταλοί ήταν πιο αποτελεσματική. Αυτό αποδείχθηκε και στην πράξη, όταν στο 12′ ο Τζαπακόστα έκανε ένα εξαιρετικό γύρισμα από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και κατέληξε στον Λούκμαν στο δεύτερο δοκάρι, με τον Νιγηριανό να την στέλνει στα δίχτυα. Ωστόσο, ο 26χρονος δεν σταμάτησε εκεί και δεκατέσσερα λεπτά αργότερα έκανε μία φανταστική ατομική ενέργεια, άδειασε τον Τζάκα και εκτέλεσε με το δεξί από το όριο της περιοχής για να νικήσει ξανά τον Κόβαρ και να κάνει το 2-0. Στο 35′ οι τυπικά γηπεδούχοι… άγγιξαν τη μείωση όταν ο Γκριμάλντο βγήκε τετ α τετ, όμως το τελείωμά του κατέληξε πάνω στον Μούσο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο υπήρξαν κάποια καλά σουτ από τους Ντε Κέτελαρ και Τζάκα, όμως το σκορ δεν άλλαξε πριν ο διαιτητής στείλει άπαντες στα αποδυτήρια.

Η Αταλάντα κέρδιζε συνεχώς μέτρα στο γήπεδο, όσο η Λεβερκούζεν δεν μπορούσε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να σκοράρει.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λεβερκούζεν προσπάθησε να μπει με διαφορετική προσέγγιση, καθώς πίεσε ψηλά την Αταλάντα με σκοπό να την αναγκάσει λάθη. Τα πρώτα 15 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου δε έδωσαν τίποτα ουσιαστικό στην ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο, με τις “ασπιρίνες” να χτυπούν κυρίως από τα πλάγια με τον Φρίμπονγκ και τον Αντλί, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Ο Ισπανός τεχνικός φόρτωσε την περιοχή της ομάδας του Γκασπερίνι με επιθετικούς, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τον Μπονιφέις για να βρει λύσεις και να μειώσει το σκορ, αλλά οι “Μπεργακμάσκι” δεν ήθελαν να αφήσουν τον Μούσο μόνο του. Σε κάθε προσπάθεια που έκανε η Λεβερκούζεν για να βγει μπροστά έβρισκε σε παίκτες της Αταλάντα, με τους Ιταλούς να αναζητούν πλέον λύσεις στην αντεπίθεση. Σε μια από αυτές στο 75ο λεπτό, πάλι ο Λούκμαν εξέθεσε την άμυνα της Λεβερκούζεν για το 3-0 της Ιταλικής ομάδας, σκορπίζοντας χαμόγελα και αισιοδοξία για το τελικό αποτέλεσμα, μιας και η Γερμανική ομάδα ήταν μια από αυτές που μπορούσε να ανατρέψει κάθε αποτέλεσμα. Τα τελευταία λεπτά κυλούσαν βασανιστικά για την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο, καθώς δεν μπορούσε να διασπάσει την αμυντική “τριπλέτα” των Ιταλών με το τελικό 3-0 να είναι αυτό που έδειξε η φωτεινή επιγραφή του γηπέδου, σκορπίζοντας τους φίλους και τους παίκτες της Αταλάντα σε κάθε μεριά του γηπέδου.

Ο… μυθικός Λούκμαν, έστεψε Κυπελλούχο Ευρώπης την ΑταλάνταΟ… μυθικός Λούκμαν, έστεψε Κυπελλούχο Ευρώπης την Αταλάντα
Η απογοήτευση ήταν ζωγραφισμένη στο πρόσωπο του Βίρτζ μετά το τρίτο γκολ του Λούκμαν.

ΓΚΟΛ: 12′, 26′, 75′ Λούκμαν –
Κίτρινες: 22′ Ντζιμσίτι – 35′ Σκαμάκα – 60′ Τζαπακόστα – Κουπμάινερς | 35′ Βίρτζ – 67′ Ταπσόμπα – 73′ Άντριχ