Ο ΟΦΗ άντεξε στο Περιστέρι και μένει σε «τροχιά» εξάδας, 2-2 με τον Ατρόμητο

Whats App

Μπείτε στην ομάδα μας στο WhatsUP και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Μοιράσου το αρθρο!

Με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα ημίχρονο, ο Ατρόμητος μπορεί να προηγείτο με 2-0 έως το 58′, αλλά ο σκληροτράχηλος ΟΦΗ επέστρεψε, ισοφάρισε και πήρε σημαντικό βαθμό εν όψει συνέχειας.

Viber

Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να κάνουν αποφασιστικό βήμα για την παραμονή.

Οι «κυανόλευκοι» μετά την ήττα στην Τούμπα (1-0 από τον ΠΑΟΚ, 13/02) ήθελαν πάση θυσία το «τρίποντο», έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για να το κατακτήσουν, αλλά το συγκρότημα του Νίκου Νιόπλια δεν το έβαλε κάτω, κατάφερε να ισοφαρίσει και να δικαιολογήσει την εφετινή του πορεία κατακτώντας ένα σημαντικό βαθμό στη μάχη που δίνει για να μπει στα πλέι-οφ.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν στον απόλυτο βαθμό τους Κρητικούς και με τη συμπλήρωση του 35ου λεπτού είχαν πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων.

Στην επιστροφή του στην ενδεκάδα μετά την εξέτιση της ποινής της τιμωρίας του, ο Μουνίθ άνοιξε το σκορ στο 15΄, ενώ 20 λεπτά μετά (35΄), μετά το τραγικό λάθος του Βούρου, ο νεοποκτηθείς Ρουμάνος επιθετικός, Ντένις Αλίμπεκ, σκόραρε ξανά στο Περιστέρι, μετά το τέρμα που είχε πετύχει εναντίον της Λαμίας.

Ο Ατρόμητος ήταν η ομάδα που είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς στο πρώτο ημίχρονο, μη επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να γίνουν απειλητικοί προς την εστία του Γιαννιώτη.

Με βάση την εικόνα του αγώνα κανείς δεν θα μπορούσε να φανταστεί την εξέλιξη που θα είχε στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι Κρητικοί δεν το έβαλαν κάτω τα έπαιξαν όλα για όλα μετά την είσοδο του Ντουρμισάι στο 46΄ και την αλλαγή συστήματος σε 4-3-3.

Στο 59΄ μείωσαν σε 2-1 με τον Λάμπρου, μετά το λάθος του Γιαννιώτη (έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του μετά από εκτέλεση κόρνερ) και 10 λεπτά αργότερα με το πέναλτι του Φελίπε (ο διαιτητής Γκορτσίλας έδειξε πέναλτι σε χέρι του Έρλινγκμαρκ) έφεραν το ματς στα ίσια, παρά τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για την φάση.

Η αποβολή του Στάικου με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 78΄ ανάγκασε τους παίκτες του Νιόπλια να οπισθοχωρήσουν, ενώ από το 85΄ και μετά ο Τοράλ αισθάνθηκε ενοχλήσεις και δεν μπόρεσε να συνεχίσει.

Ο ΟΦΗ είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές του, οπότε ουσιαστικά τελείωσε τον αγώνα με 9 ποδοσφαιριστές.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ευθύμης Κουλούρης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο, το γκολ δε μέτρησε καθώς ο διαιτητής υπέδειξε επιθετικό φάουλ του σκόρερ στον Μαρινάκη.

Έπειτα από 2 σερί εντός έδρας νίκες (3-2 τον Παναθηναϊκό και 2-1 τον Βόλο) η ομάδα του Νίκου Νιόπλια έμεινε για τρίτο ματς αήττητη και ανέβηκε στην 6η θέση με 33 βαθμούς, έναν περισσότερο από τον 7ο Αστέρα Τρίπολης, που όμως, έχει δύο ματς λιγότερα.

Διαιτητής: Ε. Γκορτσίλας

Κίτρινες: Πασαλίδης, Στάικος, Τσιλιανίδης, Μπαλογιάννης

Κόκκινες: 78΄ Στάικος (δεύτερη κίτρινη)

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Μαυρομάτης, Χατζηισαΐας, Τζοβάρας (69΄ Καστεγιάνο), Έρλινγκμαρκ, Χαρίσης (69΄ Ντένιτς), Αλίμπεκ (63΄ Κλωναρίδης), Ροτάριου (83΄ Ναμπί), Μουνίθ, Κουλούρης.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Ουές (70΄ Μαρινάκης), Πασαλίδης (46΄ Ντουρμισάι), Βούρος, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης, Τοράλ, Ντε Γκουζμάν (23΄λ.τρ. Στάικος), Γκαγιέγος, Λάμπρου (70΄ Τσιλιανίδης), Φελίπε (82΄ Σελίμοβιτς).

Viber

Με καθυστέρηση αρκετών μηνών θα περάσει την αίθουσα του δικαστηρίου ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, καθώς αντιμετωπίζει σοβαρές κατηγορίες για άσκηση σωματικής βίας κατά της άλλοτε γυναίκας του και της αδερφής της.

Ο Ράιαν Γκιγκς έχει αγωνιστεί στο υψηλότερο επίπεδο με τους “κόκκινους διαβόλους”, όμως μετά την απόσυρσή του βρίσκεται στο προσκήνιο (και) για τους… λάθος λόγους. Ο 48χρονος Ουαλός πέρασε σήμερα (8/8) την αίθουσα του δικαστηρίου του Μάντσεστερ, ως κατηγορούμενος. Πιο συγκεκριμένα, για σωματική και ψυχολογική βία σε βάρος της πρώην συζύγου του και της αδερφής της, με την επίσημη καταγγελία να έχει γίνει από το 2021.

Οι κατηγορίες σε βάρος του Ουαλού αφορούν το διάστημα 2017-2020, όταν φέρεται να επιτέθηκε στην αδερφή της πρώην γυναίκας του με “κουτουλιά”, ενώ όπως περιλαμβάνει ο φάκελος του, την πέταξε γυμνή από δωμάτιο ξενοδοχείου, ενώ παραστρατούσε και με άλλες γυναίκες. Ο Γκιγκς, αναγκαστικά, παραιτήθηκε από τη θέση του προπονητή Ουαλίας με τις συγκεκριμένες κατηγορίες να τον βαραίνουν, ενώ ο ίδιος αρνείται όλα όσα του προσάπτουν.

Τη Δευτέρα (8/8) ήταν η έναρξη της δίκης, η οποία πρόκειται να κρατήσει 10 μέρες και ως μάρτυρες αναμένεται να καταθέσουν “βαριά” ονόματα. Ο προπονητής του, Σερ Άλεξ Φέργκιουσον, ο πρώην συμπαίκτης του, Γκάρι Νέβιλ, ο πρώην εκτελεστικός διευθυντής των “κόκκινων διαβόλων”, Ντέιβιντ Γκιλ, αλλά και η προηγούμενη σύζυγος του.

Viber

Με “στραβοπάτημα” ξεκίνησαν τη νέα σεζόν τα “καναρίνια”, καθώς ισοφάρισαν σε 3-3 λίγο πριν από την εκπνοή, στο πρώτο παιχνίδι για το τούρκικο πρωτάθλημα, απέναντι την Ουμρανιγιεσπόρ. Από την άλλη, ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού αγωνίστηκε για 68 λεπτά με τη φανέλα της Ανκαραγκούτσου.

Η Φενέρμπαχτσε γλίτωσε τα… χειρότερα την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Τουρκίας, καθώς ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του αγώνα σε 3-3, παρότι προηγήθηκε δύο φορές στο ματς.

Τα “καναρίνια” κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βαλέντσια στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης, με την αντίπαλο τους, όμως, να έχει άμεση απάντηση, καθώς ισοφάρισε με τον Γκλουμάτς 10 λεπτά αργότερα. Η Φενέρ πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ δύο λεπτά μετά τη συμπλήρωση των πρώτων 45 λεπτών με το Βαλέντσια να διπλασιάζει τα τέρματα του, αλλά και της ομάδας του.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Ουμρανιγιεσπόρ προειδοποίησε στο 51ο λεπτό, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα, με το γκολ να ακυρώνεται, σωστά, ως οφσάιντ. Στο 67′, όμως ήρθε η ισοφάριση σε 2-2 με τον Γκεόργκε να “πιάνει” ένα πολύ δυνατό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στο βάθος της εστίας. Μόλις έξι λεπτά αργότερα ήρθε και η ανατροπή, με τον Μρσιτς να σκοράρει από την άσπρη βούλα, γυρνώντας “τούμπα” το ματς. Η Φενέρ συνέχισε να πιέζει και τελικά κατάφερε να “κλέψει” το βαθμό της ισοπαλίας, με τον Μπερίσα  να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα στο 90+2 της αναμέτρησης.

Στα άλλα παιχνίδια, Ανγκαραγκούτσου και Κόνιασπορ μοιράστηκαν τον βαθμό με λευκή ισοπαλία, με τον Τάσο Χατζηγιοβάνη να ξεκινάει στο αρχικό σχήμα και να αγωνίζεται για 68′ λεπτά, μέχρι να αντικατασταθεί. Στην βασική ενδεκάδα βρέθηκε και ο, επίσης, πρώην ποδοσφαιριστής του “τριφυλλιού”, Φεντερίκο Μακέντα. Η Μπασακσεχίρ πήρε το πρώτο τρίποντο χωρίς να… ιδρώσει ιδιαίτερα, αφού διέλυσε με 4-0 την Κασίμπασα.