Οι αμυντικοί την έστειλαν στην κορυφή

F rFSVZXYAAFHl5 1

Η Γιουβέντους πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και ξεπέρασε το εμπόδιο της Κάλιαρι με σκορ 2-1 ανεβαίνοντας προσωρινά στην πρώτη θέση του Ιταλικού πρωταθλήματος.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι φάνηκαν να τα βρίσκουν δύσκολα με την ομάδα από την Σαρδηνία. Μόλις στο 24ο λεπτό ο Ντοσένα έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο με κεφαλιά. Καμία από τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο δεν πέτυχε κάποιο τέρμα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες χωρίς σκορ στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο 45λεπτό η Γιουβέντους μπήκε με διάθεση να πάρει το ματς. Αρχικά στο 54ο λεπτό ο Κιέζα έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ που έψαχναν λίγα λεπτά αργότερα. Πιο συγκεκριμένα με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Μπρέμερ με κεφαλιά έκανε το 1-0. Και στο 70ο λεπτό ο Ρουγκάνι μετά από φάση διαρκείας έδωσε προβάδισμα δυο τερμάτων στην “Μεγάλη Κυρία“. Η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι μείωσε το σκορ πέντε λεπτά αργότερα με τον Ντοσένα κάνοντας το 2-1, που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα. Με τη νίκη της αυτή η Γιουβέντους πατά προσωρινά στην κορυφή του Καμπιονάτο με 29 βαθμούς σε 12 παιχνίδια, έναν βαθμό πάνω από την Ίντερ που αγωνίζεται αύριο με την Φροζινόνε.