Πάτησε γκάζι και… καθάρισε στο τέλος

Ο ΠΑΟΚ πραγματοποιώντας εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και ιδίαιτερα τελευταία περίοδο, επιβλήθηκε στην έδρα του με 93-81 επί του Κολοσσού Ρόδου στο ματς που έριξε την “αυλαία” της 9ης αγωνιστικής της Basket League.

Πατώντας “γκάζι” στο τέλος της τρίτης περιόδου και σε όλη την τελευταία, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 91-81 επί του Κολοσσού στο “PAOK Sports Arena”. Έτσι, ο “Δικέφαλος του Βορρά” ανέβηκε στο 5-4, ενώ οι Ροδίτες υποχώρησαν στο 3-9.

Για τους “ασπρόμαυρους” διακρίθηκε ο Έλβαρ Μαρ Φρίντρικσον, ο οποίος έφτασε και στο double-double με 14 πόντους και 11 ασίστ, ενώ επάξια στο πλευρό του στάθηκε Κένταλ Σμιθ με 16 πόντους και ο Άντριου Χάρισον με 15 πόντους αντίστοιχα. Για τον Κολοσσό που έχασε κατά τη διάρκεια του αγώνα τους Κολοβέρο και Περάντες, ξεχώρισε ο Άντριου Γκάουντλοκ, ο οποίος “σταμάτησε” στους 20 πόντους, ενώ Μπραΐκοβιτς και Γιόργκενσεν πρόσθεσαν από 12 πόντους έκαστος.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με… φρενήρη ρυθμό εκατέρωθεν. Ο ΠΑΟΚ βρήκε σκορ από τους Άλστον και Γκίλμορ, όμως ο Κολοσσός προηγήθηκε με 10-7 (3′) έχοντας πρωτεργάτες του τους Γκάουντλοκ και Πόλεϊ. Οι Ροδίτες εκμεταλλεύτηκαν τη δύναμη στη ρακέτα με τον Μπραΐκοβιτς, αυξάνοντας τη διαφορά στο +7 (11-18, 5′) και στη συνέχεια ο Ουτόμι κυριάρχησε με δυο τρίποντα, στέλνοντας τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια “μεγέθη” (14-24, 7′). Ο “Δικέφαλος του Βορρά” βελτιώθηκε και στις δυο μεριές του γηπέδου και με ενέργειες των Σμιθ και Τσαϊρέλη, μείωσε στους 5 πόντους (23-28) για το φινάλε της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στη δεύτερη περίοδο, “τρέχοντας” ένα μικρό σερί 4-0 (27-28, 12′) με ενέργειες των Σμιθ και Γκίλμορ, όμως το σύνολο του Κούρο Σεγούρα “απάντησε” με ένα δικό του 7-0 σερί (27-35, 15′) με πρωταγωνιστές τους Γόντικα, Πόλεϊ και Γιόργκενσεν. Ο Φώτης Τακιανός “έριξε” στο ματς ξανά τον Άλστον, ο οποίος έδωσε λύσεις επιθετικά, με τη διαφορά να πέφτει στους 3 πόντους (34-37, 18′). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να “πυροβολούν” έξω από τα 6,75 μέτρα και έτσι κατάφεραν να “κλείσουν” το πρώτο ημίχρονο στο +9 (38-47) μετά από ατομική ενέργεια του Γιόργκενσεν.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε πιο… ζεστός το τρίτο δεκάλεπτο και με πρωτεργάτες του τους Μπραΐκοβιτς και Γκάουντλοκ, “εκτόξευσε” τη διαφορά στο +14 (40-54, 22′). Με το πέρασμα του χρόνου, ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την εικόνα του στην άμυνα και στη συνέχεια ο Φρίντρικσον με ένα τρίποντο έριξε τη διαφορά ξανά σε μονοψήφιο αριθμό (51-60, 25′). Οι Ροδίτες είχαν τον έλεγχο, όμως στο τελευταίο λεπτό της περιόδου, ο “Δικέφαλος του Βορρά”… έτρεξε ένα σερί με… μπροστάρηδες τους Σχίζα, Σμιθ και Γκίλμορ, μειώνοντας έτσι στους 5 πόντους (61-66) για την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Οι “ασπρόμαυροι” μπήκαν “καυτοί” στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, “τρέχοντας” ένα επιμέρους σκορ 11-3 (72-69, 33′) για το πρώτο του προβάδισμα σήμερα μετά από ενέργειες των Φρίντρικσον, Χάρισον και Σχίζα. Το… κρεσέντο των γηπεδούχων και στις δυο μεριές του γηπέδου συνεχίστηκε και με προσπάθειες των Σμιθ και Τσαϊρέλη, η διαφορά ανέβηκε στους 7 πόντους (79-72, 35′). Ο Φρίντρικσον συνέχισε να δημιουργεί για τον “Δικέφαλο” και με δικό του τρίποντο, η διαφορά ανέβηκε στο +11 (87-76, 37′), με τον κόουτς Σεγούρα να καλεί εσπευσμένα σε τάιμ άουτ. Ο Κολοσσός δεν βρήκε τις κατάλληλες λύσεις και έτσι ο ΠΑΟΚ έφτασε στο τέλος σε μία άνετη επικράτηση με 93-81.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 38-47, 61-66, 93-81