“Πεντάστερος” Ιωνικός | Σε άνοδο η ΑΕΚ Β’

Η ομάδα της Νεάπολης σκόρπισε στους πέντε ανέμους το Αιγάλεω (5-1), σκοράροντας τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Σαλαζάρ με δύο εντυπωσιακά τέρματα. Δύσκολη “κιτρινόμαυρη” νίκη (1-0) στα Σπάτα και αναρρίχηση στη βαθμολογία.

Στο “Ελ Πάσο” ο Ιωνικός πήρε κεφάλι στο σκορ στο 18ο λεπτό με έξοχο γκολ. Ο Σαλαζάρ ξεκίνησε την προσπάθεια από αριστερά έπαιξε το “ένα-δύο” με τον Γκίνη και με σουτ έξω από την περιοχή σκόραρε στην δεξιά γωνία του Τσιμόπουλου (1-0). Ο ίδιος διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του στο 23′ με έναν “κεραυνό” από μακρινή απόσταση μετά από γρήγορη εκτέλεση φάουλ λίγο πιο μπροστά από το κέντρο (2-0). Με την συμπλήρωση μισής ώρας η ομάδα της Νίκαιας σφράγισε τη νίκη με τρίτο γκολ από κόρνερ. Ο Ζαχάβι πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο κίπερ απέκρουσε εντυπωσιακά και σε γύρισμα του Ντάουντα ο Γκίνη έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα (3-0). Το Αιγάλεω κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 40′. Μετά από ένα γέμισμα από τα αριστερά, ο Πέτκοβιτς γύρισε παράλληλα και ο Ραμίρεζ με κεφαλιά ψαράκι έκανε το 3-1. Σε ένα εντυπωσιακό πρώτο μέρος, οι Νικαιώτες συμπλήρωσαν το καρέ τερμάτων (4-1) με το τετ α τετ του Γιακουμάκη έπειτα από βαθιά μπαλιά του Κανκόλα στο 45+2′. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Σίμου έβαλε και πέμπτο γκολ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντάουντα στο 68′ (5-1).

Στο “Σεραφείδειο” στα Σπάτα η ΑΕΚ Β’ υποδέχθηκε την Κοζάνη με στόχο να συνεχίσει στα θετικά αποτελέσματα. Σε ένα παιχνίδι με λίγες φάσεις οι “κιτρινόμαυροι” κατάφεραν να προηγηθούν με το αυτογκόλ του Τσιμπούκα στο 42′ σε μία άτυχη στιγμή για τους φιλοξενούμενους. Στο δεύτερο μέρος δεν υπήρξε αλλαγή στο σκορ και έτσι η ομάδα του Οφρυδόπουλου πήρε ένα σημαντικό τρίποντο στην προσπάθεια της να απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και πλησίασε την εξάδα.//ΣΠ

Θυμηθείτε τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής του Α’ όμιλου της Super League 2:

19/11 Αναγέννηση Καρδίτσας – Λεβαδειακός 2-0
19/11 Απόλλων Πόντου – Αιολικός 0-1
19/11 Καμπανιακός – Ηρακλής 1-3
20/11 Νίκη Βόλου – Μακεδονικός 1-2
13/12 ΑΕΚ Β – Κοζάνη 1-0
Ρεπό: ΠΑΟΚ Β, ΑΕΛ