“Πέταξε” στα ημιτελικά η ΑΕΚ και περιμένει το… ντέρμπι!

Μοιράσου το αρθρο!

Whats App

Μπείτε στην ομάδα μας στο WhatsUP και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα επικράτησε και εκτός έδρας του Πανσερραϊκού, αυτή τη φορά με 3:1, με τον Μάνταλο να πετυχαίνει δύο τέρματα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα βρει το νικητή του Άρης-Ολυμπιακός. Οι “ερυθρόλευκοι” έχουν το προβάδισμα από την πρώτη αναμέτρηση.

Viber

Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Η ΑΕΚ βρίσκεται στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα επικράτησε με 3:1 στην έδρα του Πανσερραϊκού, ζευγάρωσε τις νίκες της απέναντι στους Σερραίους και περιμένει πλέον το νικητή του Άρη-Ολυμπιακός, που αγωνίζονται αυτή την ώρα, με τους “ερυθρόλευκους” να έχουν κερδίσει τον πρώτο αγώνα με 1:0.

Η “Ένωση” κυριάρχισε στο πρώτο μέρος που πήρε και το προβάδισμα με τον Μάνταλο, ο Πανσερραϊκός ισοφάρισε με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, όμως ο Μάνταλος έδωσε ξανά προβάδισμα στην ΑΕΚ, δύο λεπτά αργότερα. Ο Μαχαίρας στο 80′ έβαλε το κερασάκι στη τούρτα. Για 7η φορά τα τελευταία 8 χρόνια, η ομάδα του Αλμέιδα βρίσκεται στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, έχοντας πάρει την πρόκριση για το τελικό στις 5 από τις προηγούμενες 6 φορές.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η αναμέτρηση, που ξεκίνησε με λίγα λεπτά καθυστέρησης, λόγω προβλήματος στην ενδοεπικοινωνία των διαιτητών, είχε την ΑΕΚ να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα του Αλμέιδα απείλησε αρχικά στο 7′ με απευθείας φάουλ του Φερνάντες, με τον ίδιο ένα λεπτό αργότερα να κάνει εκπληκτική ενέργεια και τον Κάτσικα να προχωράει σε εκπληκτική επέμβαση, όπως και στο σουτ του Τσούμπερ, μετά την εκτέλεση του κόρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα, σουτ του Μάνταλου εκτός περιοχής, λίγο πάνω από τα δοκάρια, για να βρει η ΑΕΚ το γκολ στο 21′. Ο Τσούμπερ ξεκίνησε ατομική ενέργεια από τα αριστερά, πέρασε τους πάντες, έφτασε μέχρι τη τελική γραμμή και γύρισε στη μικρή περιοχή, για να σκοράρει εξ’ επαφής ο Μάνταλος. Η “Ένωση” συνέχιζε την κυριαρχία της στον αγωνιστικό χώρο, με τον Γκατσίνοβιτς να απειλεί με σουτ από το ύψος της περιοχής στο 29′. Ο Πανσερραϊκός έκανε την εμφάνισή του επιθετικά στο 39′ με το σουτ του Κολομπίνο από μακρινή απόσταση, που δεν ανησύχησε τον Στάνκοβιτς και ήταν η τελευταία σημαντική στιγμή του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Πανσερραϊκός μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και άμεσα ισοφάρισε. Στο 49′ και μετά από τρομερή ενέργεια του Κολομπίνο στον άξονα, ο Σαίντ από τα δεξιά σέντραρε με το αριστερό και ο Κατσαντώνης με κοντινή προσπάθεια έκανε το 1:1. Το σκορ όμως δεν έμεινε πολύ έτσι, καθώς στην επόμενη φάση η ΑΕΚ πήρε εκ νέου το προβάδισμα, μετά από ωραία ανάπτυξη από τα δεξιά, σέντρα του Σιντιμπέ και κεφαλιά του, αμαρκάριστου, Μάνταλου από το ύψος του πέναλτι. Ο ρυθμός έπεσε από κάποιες μαζεμένες αλλαγές των προπονητών, με την πρώτη σημαντική ευκαιρία να έρχεται εκ νέου στο 70, με τον καρφωτή κεφαλιά του Κοσίδη, να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Κάτσικας. Ο Έλληνας τερματοφύλακας, που ήταν εκ των κορυφαίων του Πανσερραϊκού, απέκρουσε τέσσερα λεπτά αργότερα και την κοντινή προσπάθεια του Αραούχο, με γρήγορη έξοδο. Στο 80′ ο Μαχαίρας, πέτυχε και τρίτο γκολ για την ΑΕΚ, αφού υποδέχθηκε σωστά την μπάλα και έπιασε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, που δεν άφησε κανένα περιθώρο αντίδρασης στον Κάτσικα. Στο 88′ λίγο έλειψε η “Ένωση” να πετύχει και τέταρτο γκολ, με σουτ του Τσούμπερ που απέκρουσε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, στη τελευταία σημαντική ευκαιρία της αναμέτρησης.

ΓΚΟΛ: 49′ Κατσαντώνης / 21′ Μάνταλος, 51′ Μάνταλος, 80′ Μαχαίρας
ΔΟΚΑΡΙ:
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: / 43′ Μάνταλος
ΚΟΚΚΙΝΗ:

Πανσερραϊκός (Παύλος Δερμιτζάκης): Κάτσικας, Ζέρης, Λυμπεράκης, Γιανναράκης, Παντεκίδης, Στάικος (61′ Θυμιάνης), Κολομπίνο (73′ Στίνα), Σοφιανός (81′ Σιόντης), Κατσαντώνης, Μούργος (73′ Μασκανάκης), Σαίντ (61′ Κανίς).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ραντόνια, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Σιντιμπέ, Γαλανόπουλος (66′ Φράνσον), Μάνταλος, Φερνάντες (62′ Μαχαίρας), Γκατσίνοβιτς (66′ Αραούχο), Τσούμπερ, Φαν Βέερτ (66′ Κοσίδης).//

Μπείτε στην ομάδα μας στο Facebook και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Google News

Ακολουθήστε το astratv.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ντεμιρέλ για Ατσού: «Μην γράφετε ότι βρέθηκε χωρίς να είστε σίγουροι»

Whats App

Ο προπονητής της Χατάισπορ διαψεύδει τα όσα γράφτηκαν για τον Γκανέζο, αναφέροντας πως δεν υπάρχουν νέα για τον ποδοσφαιριστή μετά τον μεγάλο σεισμό που έπληξε την Τουρκία.

Viber

Ο Βολκάν Ντεμιρέλ, προπονητής της Χατάισπορ, μίλησε στη Hurriyet σχετικά με τον Κρίστιαν Ατσού, οι πληροφορίες για τον οποίο ήταν ευχάριστες στην αρχή της εβδομάδας, όταν αναφέρθηκε πως επέζησε από τον μεγάλο σεισμό στην Τουρκία. Εκείνος όμως, με δηλώσεις του έκανε γνωστό πως δεν υπάρχουν νέα για τον Γκανέζο, αναφέροντας:

«Σας παρακαλώ, μην γράφετε ότι βρέθηκε χωρίς να είστε σίγουροι ότι επέζησε. Οι άνθρωποι έχουν οικογένειες, ελπίδες, η θλίψη και ο πόνος αυξάνονται.

Δεν υπάρχουν νέα για τον Ατσού και τον τεχνικό διευθυντή, Τανέρ Σαβούτ. Δεν θα το έλεγα εάν ήταν στο νοσοκομείο; Θα το πω μόλις έχω νέα. Περάσαμε δύσκολες καταστάσεις. Οι άνθρωποι δουλεύουν μέρα-νύχτα, ελπίζω ότι και οι δύο θα βρεθούν ζωντανοί».//

Google News

Continue Reading

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Αδερφός Μέσι: «Αν επιστρέψουμε στη Μπαρτσελόνα θα διώξουμε τον Λαπόρτα»

Whats App

Δήλωση που θα συζητηθεί έκανε ο Ματίας Μέσι, ξεκαθαρίζοντας πως ο Λιονελ δεν έχει στόχο να επιστρέψει στη Βαρκελώνη και τους “μπλαουγκράνα”.

Viber

Άμεση επίθεση στον Λαπόρτα εξαπέλυσε ο αδερφός του Λιονέλ Μέσι, Ματίας. Σε δηλώσεις του, σχετικά με το ενδεχόμενο επιστροφής του Παγκόσμιου Πρωταθλητή στη Μπαρτσελόνα, απάντησε πως δεν υπάρχει κάποια τέτοια σκέψη, όμως αν γίνει αυτό το μόνο σίγουρο είναι πως θα διώξουν τον Λαπόρτα.

Και όλα αυτά, την ώρα που το μέλλον του παίκτη της Παρί Σεν Ζερμέν είναι αβέβαιο, καθώς δεν έχει ανανεώσει το συμβόλαιό του με τους Παριζιάνους, ενώ όπως αποκάλυψε στέλεχος της ομάδας βρίσκονται σε συζητήσεις για την επέκταση του συμβολαίου του.

«Έχω ένα κλιπ της SPORT που λέει ότι ο Μέσι θα πρέπει να γυρίσει στη Μπαρτσελόνα, γέλασα και είπα ότι δεν θα επιστρέψουμε στη Μπαρτσελόνα, αλλά ακόμα και να το κάνουμε θα πρέπει να γίνει ένας καθαρισμός. Μεταξύ άλλων θα ήταν να διώξουμε τον Λαπόρτα. Οι άνθρωποι στη Βαρκελώνη δεν τον υποστήριξαν.

Οι οπαδοί θα έπρεπε να κάνουν καμιά πορεία ή κάτι τέτοιο για να φύγει ο Λαπόρτα και να μείνει ο Μέσι, αλλά οι Ισπανοί είναι προδότες. Σας το λέω για να βγει από μέσα μου και να μην ακούμε πράγματα που δεν ισχύουν. Δεν ξέρω για εσάς, αλλά η Μπαρτσελόνα έγινε γνωστή χάρη στον Μέσι. Κανείς δεν τους ήξερε πιο πριν».//

Google News

LIFESTYLE3 λεπτά ago

«Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα ξαναμπούν»

ΠΟΛΙΤΙΚΗ9 λεπτά ago

Πάνος Σκουρλέτης: Η «εμμονή» της κυβέρνησης μάς οδηγεί στο «παρών»

ΕΛΛΑΔΑ10 λεπτά ago

Κακοκαιρία Μπάρμπαρα: Η λίστα με τα σχολεία του νομού Αττικής που θα είναι κλειστά την Πέμπτη

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ17 λεπτά ago

ΘΕΣΣΑΛΙΑ18 λεπτά ago

Διαβούλευση για τον Σχεδιασμό του νέου Τοπικού Προγράμματος Αγροτικής Ανάπτυξης CLLD/LEADER 2023-2027, για την Περιφερειακή Ενότητα Τρικάλων

ΚΟΣΜΟΣ20 λεπτά ago

Σεισμός Τουρκία: Η ΕΜΑΚ έσωσε μετά από τέσσερις ώρες 20χρονη κοπέλα

ΘΕΣΣΑΛΙΑ21 λεπτά ago

Τρομακτικό τροχαίο στην οδό Υψηλάντου – «Τούμπαρε» αυτοκίνητο! Δείτε φωτογραφίες και βίντεο –

LIFESTYLE24 λεπτά ago

«Έχασα φίλους στον φονικό σεισμό στην Τουρκία»

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ26 λεπτά ago

Νέο σύστημα δακτυλίων γύρω από τον μακρινό νάνο πλανήτη Κουάοαρ

ΠΟΛΙΤΙΚΗ31 λεπτά ago

Γιάννης Οικονόμου: «Ο κ. Τσίπρας είναι κατά συρροήν απών από τις μεγάλες προκλήσεις»

LIFESTYLE5 ημέρες ago

«Λες ”πόσο χρόνο έχω; Μπορεί να είναι ένα Πάσχα”» – Ραγίζει καρδιές η Μπακογιάννη για την υγεία της

MEDIA6 ημέρες ago

«Μεγάλη Εικόνα» με τη Νίκη Λυμπεράκη: καλεσμένος ο ολυμπιονίκης Πύρρος Δήμας, Δευτέρα 6 Φεβρουαρίου στις 00:10

ΜΑΓΝΗΣΙΑ4 ημέρες ago

Βόλος: Εξαφανίστηκαν μέσα στη νύχτα η 23χρονη και η οικογένειά της μετά το επεισόδιο με τον ιδιοκτήτη του σπιτιού – Όλα όσα υποστηρίζει ο 45χρονος