Πήρε το “τρίποντο” με ανατροπή η Χετάφε

Η ομάδα από τη Μαδρίτη παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό, έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη (2-1) που την ανέβασε στην 8η θέση.

Οι φιλοξενούμενοι ευτήχησαν να προηγηθούν στο ματς μόλις στο 7ο λεπτό όταν ο Τσούμι εκτέλεσε κόρνερ βρίσκοντας τον Ραμαζάνι και ο Βέλγος με το κεφάλι έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι όμως ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να φέρουν τούμπα το ματς πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Αρχικά ο Γκρίνγουντ με υπέροχο σουτ έκανε το 1-1 στο 33ο λεπτό και στιγμές πριν από τη λήξη του πρώτου 45λέπτου ο Μαγιοράλ μετά από ατομική ενέργεια έκανε το 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο παρά το γεγονός πως η Αλμερία ανέβασε τις γραμμές τις δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το ματς, με την Χετάφε να παίρνει τη νίκη και να ανεβαίνει στην 8 θέση με 19 βαθμούς.