Πλήρωσε την αστοχία του…

Ο Ολυμπιακός χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, γνώρισε την ήττα από τη Ρεάλ με 71-77.

Οι “ερυθρόλευκοι” πλήρωσαν το τίμημα των πολλών χαμένων σουτ κυρίως στο τέλος του αγώνα αλλά και τα χαμηλά ποσοστά στα τρίποντα. Το παιχνίδι από την αρχή έκρυβε μεγάλο εκνευρισμό αλλά και αστοχία για τα δύο ομάδες, απόδειξη ότι στο 7’ είχαν σημειωθεί συνολικά 22 πόντοι (10-12) και με τη μπάλα να ακουμπάει όσο το δυνατόν πιο κοντά στο αντίπαλο καλάθι. Εκεί όπου κυριαρχούσαν οι μονομαχίες Φαλ και Ταβάρες. Με τον σέντερ της Ρεάλ να βγαίνει νικητής σε εκείνο το χρονικό σημείο. Γεγονός που έφερε για πρώτη φορά (2:51) στο παρκέ τον Μιλουτίνοφ.

Παράλληλα, η είσοδος του Λαρεντζάκη έδωσε νέα πνοή στον Ολυμπιακό που ακολουθούσε διαρκώς στο παιχνίδι, μ’ ένα τρίποντο, δυο εύστοχες βολές αλλά και ένα κερδισμένο επιθετικό φάουλ. Το 17-23 ήταν η μέγιστη τιμή στο πρώτο δεκάλεπτο, μέχρι να τελειώσει με κάρφωμα του Μιλουτίνοφ από ασίστ του Λαρεντζάκη ώστε να διαμορφώσει το τελικό 19-23. Μια περίοδος όπου ο Ταβάρες σε οκτώ λεπτά είχε σημειώσει 9 πόντους, ενώ ο Ολυμπιακός τα έβρισκε… μπαστούνια από το σημείο των τριών πόντων (1/9). Ίδιος ρυθμός και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όπου το παιχνίδι εξακολουθούσε να παίζεται κυρίως μέσα στις δύο ρακέτες, με την παρουσία του Ταβάρες να κυριαρχεί. Ένα τρίποντο του Γουόκαπ στην εκπνοή της επίθεσης, έριξε τη διαφορά στον πόντο (24-25) αλλά και πάλι η Ρεάλ είχε την… τρίποντη λύση με τον Χεζόνια για να απαντήσει ο ΜακΚίσικ και πάλι η διαφορά να πάει σε οριακή απόσταση (27-28). Με τον Χεζόνια να βελτιώνει σημαντικά τα ποσοστά του, η Ρεάλ πήρε και πάλι… προβάδισμα άνω των 7 πόντων (29-37) όσο οι εγκλωβισμένοι «ερυθρόλευκοι» εκτελούσαν με ποσοστό 21% από το τρίποντο (3/16).

Φρένο σ’ αυτό τον τρίποντο… κατήφορο έβαλε με εύστοχο σουτ του Λαρετζάκη ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου για να πάει το σκορ στο 34-37 και να αφυπνίσει κερκίδα και συμπαίκτες! Το 36-37 ως αποτέλεσμα του πρώτου μέρους ήρθε εξαιτίας της έντασης που έβγαλε στο παιχνίδι η ομάδα του Μπαρτζώκα στο τελευταίο τρίλεπτο, ενώ είχαν σιγήσει τα… κανόνια της Ρεάλ. Ρόλο, έπαιξαν και τα ελάχιστα λάθη (3) των Πειραιωτών, με τους Ισπανούς να έχουν τέσσερα περισσότερα. Με τη διαφορά να είναι κυρίως στο καλάθι, ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, έστω και αν από την ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν ξεκάθαρο ότι έλειπε ο καλός ρυθμός και το ξέσπασμα που θα του δώσει το προβάδισμα στο σκορ. Ωστόσο, το μίνι-προβάδισμα ήρθε για πρώτη φορά στο 24’ με 47-45 με τρεις εύστοχες βολές του Κάνααν, που έδειχνε πιο «ζεστός» και εύστοχος από το πρώτο ημίχρονο.

Ωστόσο, ο Καμπάτσο με τρίποντο έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του. Σειρά, πήραν οι δύο τρίποντες-βόμβες του Μούσα για να κάνει το 52-57 και τους “ερυθρόλευκους” να ψάχνουν με αγωνία τη μείωση του σκορ έξω από τα 6,75. Ήταν ένα σημείο όπου ο Μούσα ήταν ο κύριος εκφραστής με 13/16 πόντους της Ρεάλ. Στην τελική ευθεία του αγώνα ο Ολυμπιακός μπήκε με τρίποντο του Γουόκαπ (63-64) και άμυνα από σκληρή από κάθε άλλο σημείο του αγώνα.

Ο ίδιος παίκτης με κοντινό σουτ έδωσε και πάλι το προσπέρασμα 65-63 (7:27) πριν τη λήξη του αγώνα. Με τις συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ, ήταν ξεκάθαρο ότι ο αγώνας θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Με τους γηπεδούχους να έχουν βελτιωθεί σημαντικά στην άμυνα. Η ομάδα του Μπαρτζώκα βρέθηκε στα… σχοινιά στο τελευταίο δίλεπτο όταν το λέι άπ του Μούσα πήγε τη διαφορά στους επτά πόντους με 68-75. Παρά την αντίδραση που προσπάθησε να βγάλει με το τρίποντο του Γουόκαπ (71-75), ο ελάχιστος χρόνος έμελλε να γίνει ακόμα μεγαλύτερος αντίπαλος για τους παίκτες του Ολυμπιακού, μέχρι να διαμορφωθεί το τελικό 71-77.//