Πλήρωσε την αστοχία του…

6012219

Για ένα ακόμη παιχνίδι ο Άρης έμεινε χαμηλά στο σκορ, ωστόσο αυτή τη φορά δεν κατάφερε να κερδίσει, καθώς “λύγισε” στο φινάλε από την ανώτερη Μπουργκ, που κέρδισε με 72-65, στην 7η αγωνιστική του Eurocup.

Μπορεί οι 65 πόντοι να έφθαναν την προηγούμενη εβδομάδα κόντρα στη Μπουντούτσνοστ, ωστόσο στη Γαλλία δεν ήταν αρκετοί για τους “κίτρινους”, που δεν κατάφεραν κόντρα στη Μπουργκ και το ρεκόρ τους έπεσε στο 3-4. Πλέον στρέφει την προσοχή του στο μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης στην έδρα του ΠΑΟΚ (18/11, 20:15, ΕΡΤ3).

To παιχνίδι ξεκίνησε πολύ άσχημα για τον Άρη, που χρειάστηκε κάτι παραπάνω από πέντε λεπτά για να πετύχει τους πρώτους του πόντους στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των “κίτρινων” και προηγήθηκαν με 11-0. Σταδιακά οι Θεσσαλονικείς άρχισαν να πετυχαίνουν κάποια καλάθια, όμως η Μπουργκ ανέβαζε συνεχώς τη διαφορά, φθάνοντας μέχρι και στο +19 (23-4) στο 8′.

Εντελώς διαφορετική εικόνα στη δεύτερη περίοδο από τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη, που είχαν ένα πολύ καλό δεκάλεπτο σε άμυνα και επίθεση, ροκανίζοντας αρκετά τη διαφορά μέχρι την ανάπαυλα. Επιμέρους 26-12 από την ελληνική ομάδα, που έκλεισε το ημίχρονο μόλις στο -3 (37-34), έχοντας διψήφιους τους Τολιόπουλο και Μπάνκστον.

Όπως τελείωσε το πρώτο μέρος, έτσι άρχισε το δεύτερο για τον Άρη, που είχε πάρει τον έλεγχο του αγώνα και προσπέρασε στο σκορ με 39-37 στο 23′, δια χειρός Τολιόπουλου. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με την Μπουργκ να τρέχει επιμέρους 11-2, μετά το 41-40 των “κίτρινων”, που ήταν και το τελευταίο προβάδισμά τους στο ματς. Παρ’ όλα αυτά οι Γάλλοι δεν ξέφυγαν, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 53-49.

Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τον Άρη στη τέταρτη περίοδο, καθώς πέτυχε μόλις πέντε πόντους στα πρώτα έξι λεπτά. Στο ίδιο διάστημα οι γηπεδούχοι σημείωσαν δώδεκα, με αποτέλεσμα να πάρουν διψήφια διαφορά (65-54) στο 36′. Οι Θεσσαλονικείς επέστρεψαν, μείωσαν στους πέντε (67-62), 1:27 πριν το τέλος, αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν κάτι παραπάνω.

Τα δεκάλεπτα: 25-8, 37-34, 53-49, 72-65

ΜΠΟΥΡΓΚ (Φαθού): Λούις 7 (8 ριμπάουντ), Μπράουν 10 (2/6 τρίποντα), Σάλας 9 (3 ριμπάουντ), Χανίφι, Κούρμπι 2, Ρισασέ 16 (2/3 τρίποντα), Μόργκαν 12 (5 ασίστ, 5κλεψίματα), Ρόουλαντ, Ομενάκα, Μάικ 14 (5 ριμπάουντ), Κόκιλα 2, Ζουλιέν

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 6 (5 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 15 (3/7 τρίποντα), Καρ 5, Κατσίβελης 2, Φίλλιος, Μποχωρίδης, Περσίδης, Ντε Σόουζα 4, Χάρελ 14 (8 ριμπάουντ), Καλόγηρος, Μπάνκστον 15 (8 ριμπάουντ), Γκάλινατ 4