ΕΣΠΑΕΣΠΑ

ΕΛΛΑΔΑ

Πρωταθλητής Ελλάδας ο ΠΑΟΚ – Σείστηκε η Τούμπα και μαζί της ολόκληρη η Βόρεια Ελλάδα

paok protathlitis

Ύστερα από μία αγχώδης αναμέτρηση μέχρι τελικής πτώσης ο Πάοκ νίκησε τον δυσκολοκατάβλητό, αιώνιο αντίπαλο του Άρη και στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδος.Η αναμέτρηση τα είχε όλα γκολ, εντάσεις, εναλλαγές στο σκορ και στο σφύριγμα της λήξης έναν νικητή τον Δικέφαλο του Βορρά.

Ο Πάοκ προηγήθηκε στο σκορ με τον ποδοσφαιριστή Τόμας Μπράντον, έπειτα από υποδειγματική συνεργασία και ωραίο τελείωμα του ίδιου, ο οποίος εκτέλεσε σε τετ α τετ τον τερματοφύλακα του Άρη. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε και απέμεναν 45 λεπτά, που χώριζαν τον δικέφαλο από τον τίτλο.Ο Άρης όμως δεν έκανε πίσω,μπαίνοντας δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο έκλεισε τους χώρους στον αντίπαλό του,τον ανάγκασε να υποπέσει σε λάθη και έπειτα από μία σέντρα στο ύψος της μικρής περιοχής, ο Loren Moron με ένα ασύλληπτο γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στο “παραθυράκι” του τερματοφύλακα Dominic Kotarski.Οι όροι της αναμέτρησης είχαν αλλάξει και το σκορ διαμορφώνονταν στο 47ο λεπτό στο 1-1. Ο Πάοκ έδειχνε φανερά επηρεασμένος από την γρήγορη ισοφάριση και δεδομένου ότι η Άεκ προηγούνταν ήδη 2-0 στο σκορ απέναντι στην Λαμία η αγωνία στο γήπεδο κορυφώνονταν, καθώς η ισοπαλία αναδείκνυε πρωταθλήτρια την Άεκ. Στα επόμενα 15 λεπτά της αναμέτρησης οι θεατές παρακολούθησαν ένα κακής ποιότητας από άποψη θεάματος ματς.Tα συστήματα υποχώρησαν, οι ομάδες δεν είχαν αυτοματισμούς και όλα έδειχναν την ισοπαλία ως επικρατέστερο αποτέλεσμα.

Κόντρα στη ροή του αγώνα και ενώ ο Άρης έδειχνε να κερδίζει κατοχή και έδαφος στην εστία του αντιπάλου του ο ποδοσφαιριστής του Πάοκ Γιάννης Κωνσταντέλιας, με ένα μαγικό τακουνάκι ξεκλείδωσε την καλά κλεισμένη άμυνα του Άρη, πάσαρε την μπάλα στον συμπαίκτη του Thomas Brandon και έκεινος έδωσε την ασίστ στον αμαρκάριστο Taison, ο οποίος με ένα άπιαστο σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα Julian.

Τα χαμόγελα επανήλθαν στον πάγκο των ασπρόμαυρων, ωστόσο κανείς δεν μπορούσε να προοικονομήσει την συνέχεια.Ο Άρης είχε σημαντικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει το σκορ με σπουδαιότερη εκείνη στο 95ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Ansarifard, έπειτα από σέντρα ακριβείας του Moron ανενόχλητος πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, με την μπάλα όμως να περνά εκατοστά έξω από το αριστερό δοκάρι.

Ο διαιτητής σφύριξε την λήξη της αναμέτρησης αναδεικνύοντας τον Πάοκ πρωταθλητή Ελλάδος. Ο Δικέφαλος του Βορρά κατέκτησε το τέταρτο Πρωτάθλημα της ιστορίας του, μετά τους τίτλους του 1976, 1985 και 2019.Έπειτα ο κόσμος συγκεντρώθηκε στην Τούμπα για να υποδεχτεί τους νικητές ενώ το πανηγύρι συνεχίστηκε στον Λευκό Πύργο όπως και σε πολλές γειτονιές της Θεσσαλονίκης.