ΕΣΠΑΕΣΠΑ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Σκόραρε ο Μαξίμοβιτς, έχασε η Χετάφε (video)

Ο διεθνής Σέρβος χαφ που παίζει πολύ δυνατά στο ρεπορτάζ του Παναθηναϊκού πέτυχε το δεύτερο του γκολ στη φετινή La Liga, αλλά η ομάδα της Μαδρίτης ηττήθηκε με 3-2 στην Παμπλόνα.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι από το πρώτο λεπτό και το εκμεταλλεύτηκαν σχετικά γρήγορα, μιας και προηγήθηκαν με τον Γκαρσία στο 9′. Ο Μουνιόθ έκανε το 2-0 στο 31′, βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη. Ωστόσο, η Χετάφε παρουσίασε διαφορετική εικόνα στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να μειώσει με τον Μαγιοράλ στο 64′. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο μεταγραφικός στόχος του “τριφυλλιού”, Νεμάνια Μαξίμοβιτς, έφερε το ματς στα ίσα. Ο Μίλα εκτέλεσε ένα κόρνερ από τα αριστερά, ο Σέρβος πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

Αυτό ήταν το δεύτερο γκολ του Μαξίμοβιτς στη φετινή La Liga. Το πρώτο ήταν ξανά κόντρα στην Οσασούνα, στο ματς του πρώτου γύρου που είχε κερδίσει η Χετάφε με… 3-2. Το συγκεκριμένο σκορ μοιάζει να είναι… συνδεδεμένο με τις αναμετρήσεις των δύο ομάδων, μιας και ο Αρέσο στο 80′ έκανε ότι ο αντίπαλός του πριν από τέσσερις μήνες, δίνοντας τη νίκη στους γηπεδούχους. Ο Ισπανός δεξιός μπακ όμως το κατάφερε με έναν… αδιανόητο τρόπο, μιας και σκόραρε σχεδόν από την ευθεία της γραμμής του άουτ, κάνοντας μία σέντρα-σουτ με το δεξί πόδι.

Η ομάδα της Παμπλόνα ανέβηκε στην 11η θέση έχοντας 25 πόντους και πλέον απέχει κατά μόλις έναν από τους Μαδριλένους, οι οποίοι παραμένουν 10οι με 26.