Σόου Χάουαρντ και πέρασμα της Μπασκόνια από το Βελιγράδι

Με τον Αμερικανό γκαρντ να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ και να σταματά στους 32 πόντους, η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα στη Σερβία με 91-90 κι έκανε αποφασιστικό βήμα για την είσοδό της στην πρώτη δεκάδα της βαθμολογίας.

Ο Μάρκους Χάουαρντ το έβλεπε… βαρέλι και έχοντας 7/10 τρίποντα και 32 πόντους, οδήγησε την Μπασκόνια σε σπουδαίο διπλό στο Βελιγράδι με το 91-90 επί του Ερυθρού Αστέρα.

Φοβερό πρώτο ημίχρονο έκανε ο Ερυθρός Αστέρας ο οποίος αν και δεν είχε στη δωδεκάδα τον Μίλος Τεόντοσιτς, είδε τον Σμαρτ να κάνει καλό ξεκίνημα και να καλύπτει το κενό του Σέρβου γκαρντ. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν συγκεντρωμένη και αποτελεσματική και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου είχε ήδη διψήφια διαφορά (30-20), ενώ όσο περνούσε η ώρα, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαζε. Οι Σέρβοι πήγαν μέχρι το +12, όμως η Μπασκόνια στο ημίχρονο μείωσε στους 9 (52-43).

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε ακριβώς όπως η πρώτη. Με 2/2 τρίποντα ξανά ο Χάουαρντ μείωσε σε 52-49 και λίγο μετά ο Μονέκε έφερε το παιχνίδι στα ίσια (54-54). Ο Χάουαρντ συνέχισε να ταλαιπωρεί την άμυνα των γηπεδούχων και με το έκτο του τρίποντο (23π. σε 12′ και 17π. στην τρίτη περίοδο) έβαλε την Μπασκόνια μπροστά με 62-66, ενώ ακόμα μία τρίποντη “βόμβα” του Μαρίνκοβιτς διαμόρφωσε το 62-69 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τον Ερυθρό Αστέρα να μειώνει με τρίποντο του Γκιεντράιτις στο 84-83 στο 38′. Ο Χάουαρντ έδωσε διαφορά πέντε πόντων στη Μπασκόνια (83-88) και όλα έδειχναν πλέον ότι ο αγώνας είχε κριθεί υπέρ των φιλοξενούμενων. Ο Αστέρας έκανε την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψει, μείωσε στο καλάθι, όμως η Μπασκόνια φάνηκε ψύχραιμη στις βολές που εκτέλεσε στο τελευταίο λεπτό και πήρε τη νίκη με το τελικό 90-91.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-20, 52-43, 62-69, 90-91

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σφαιρόπουλος): Σμαρτ 11 (1/6 τρίποντα), Λαζάρεβιτς, Χάνγκα 10 (2 ριμπάουντ), Νταβίντοβατς 9 (3/3 τρίποντα), Μίτροβιτς 6, Λάζιτς 6 (2/5 τρίποντα), Τόμπι, Μπολομπόι 9 (5 ριμπάουντ), Ίλις, Γκιεντράιτις 13 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκίλεσπι, Ντος Σάντος 26 (4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 32 (7/10 τρίποντα, 2 ασίστ, 4 λάθη), Ραϊέστε, Κερεχέτα, Σεντεκέρσκις (5 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 18 (5/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 3 (3 ριμπάουντ), Ντίεθ 3, Ρογκαβόπουλος 8, Ντιόπ, Κότσαρ 4, Κοστέλο 10 (4 ριμπάουντ), Μονέκε 13 (12 ριμπάουντ)