ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

«Σωτήρας» Κουλούρης, με γκολ στις καθυστερήσεις οδηγεί τον Ατρόμητο στην παραμονή

Whats App

Μπείτε στην ομάδα μας στο WhatsUP και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Μοιράσου το αρθρο!

Με γκολ του Ευθύμη Κουλούρη στις καθυστερήσεις ο Ατρόμητος κέρδισε με 2-1 το Βόλο σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 16η αγωνιστική της Super League και… «ανασαίνει».

Viber

Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Οι Περιστεριώτες πήραν προβάδισμα με τον Ντένιτς, είχαν δοκάρι με τον Άλιμπεκ και μολονότι ισοφαρίστηκαν από τον Ρεγκατέν, έφτασαν στο τρίποντο και στο +5 απ’ τη 13η Λαμία, στη μάχη για την παραμονή.

Το ματς

Ο Ατρόμητος ήταν πολύ καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, σπαταλώντας ωστόσο, πολλές ευκαιρίες για να πάρει ισχυρό προβάδισμα. Στο 9’ Τζοβάρας βρήκε χώρο κι μπήκε στην περιοχή, όμως το σουτ που έκανε αποκρούστηκε από τον Παπαδόπουλο. Στο 12’ ο Κουλούρης μπήκε από τα δεξιά, έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά ξανά ο γκολκίπερ του Βόλου απομάκρυνε.

Στο 19’ ο Νίνης εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά προς τον Μπαρτόλο, ο οποίος δεν μπόρεσε να κάνει επαφή με τη μπάλα αν και βγήκε πρώτος στη φάση, η μπάλα πέρασε και στο δεύτερο δοκάρι με τον Όρος να πλασάρει άστοχα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (19’) ο Ατρόμητος είχε δοκάρι. Ο Άλιμπεκ βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, σούταρε με δύναμη, αλλά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Στο 26’ οι Περιστεριώτες πήραν προβάδισμα στο σκορ. Ο Χατζηισαΐας έκανε κάθετη πάσα προς τον Ναμπί ο οποίος με ένα υπέροχο τακουνάκι έδωσε στον Ντένιτς που βγήκε τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο και πλάσαρε εύστοχα κάνοντας το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά και σε δεύτερο γκολ. Ο Άλιμπεκ έγινε κάτοχος της μπάλας πίσω από τη σέντρα, είδε τον Παπαδόπουλο εκτός εστίας και επιχείρησε ένα μακρινό σουτ να τον «κρεμάσει», αλλά ο γκολκίπερ του Βόλου, έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.

Στο 37’ ο Βόλος έφερε το ματς στα ίσα. Από σέντρα του Φεράρι από τα αριστερά, ο Ρεγκατέν βρέθηκε ανενόχλητος στη μικρή περιοχή, πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Γιαννιώτη, κάνοντας το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα, με τον Βόλο να κλείνει πολύ καλύτερα τη δημιουργία του Ατρόμητου από τον άξονα και να ψάχνει τις κόντρα επιθέσεις για να «χτυπήσει» για δεύτερη φορά την άμυνα των γηπεδούχων.

Στο 74’ ο Νίνης βρήκε λίγο χώρο έξω από την περιοχή και σούταρε με δύναμη, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Γιαννιώτη, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Έλληνας μέσος του Βόλου δοκίμασε ξανά την τύχη του με ακόμη ένα δυνατό σουτ, το οποίο «έβγαλε» σε κόρνερ ο γκολκίπερ του Ατρόμητου.

Η επιθετικότητα του Βόλου είχε ως αποτέλεσμα ακόμη μία τελική στο 81’, με ένα πολύ ωραίο γυριστό του Όρος που πέρασε πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 84’ από εξαιρετική αντεπίθεση της ομάδας της Μαγνησίας, ο Γιαννιώτης έκανε την απόκρουση του αγώνα, με εκτίναξη στο «παραθυράκι» του έπειτα από θαυμάσιο σουτ του Όρος.

Αφού δεν βρήκε… δίκτυα στις δικές του «μεγάλες» στιγμές ο Βόλος, ήρθε το «χτύπημα» του Κουλούρη στο φινάλε. Στο 90’+1’ από κόρνερ του Μουνίθ, ο φορ του Ατρόμητου πήρε την κεφαλιά μέσα στη μικρή περιοχή, έκανε το 2-1 και χάρισε μία υπερπολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Χατζηισαΐας (46’ Μαυρομμάτης), Παπαδόπουλος (79’ λ.τρ. Σάλομον), Τζοβάρας (46’ Καστεγιάνο), Έρλινγκμαρκ, Ντένιτς (64’ Μουνίθ), Καρτάλης, Ναμπί (64’ Ροτάριου), Κουλούρης, Άλιμπεκ.

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Πουρίτα, Γκιουλέν, Ρινέρ, Φεράρι, Μπαρτόλο (46’ Κορέα), Τσοκάνης (64’ Μπαριέντος), Νίνης (81’ Τερεζίου), Ρεγκατέν (81’ Ροσέρο), Σοάρες, Ορός (89’ Σιέλης).

Viber

Η παρουσία του Γερμανού επιθετικού στην Τσέλσι δεν συνοδεύτηκε με τον ιδανικότερο τρόπο και μετά από δύο χρόνια, ο 26χρονος επέστρεψε με κάθε επισημότητα στην ομάδα, που αποτελεί τον πρώτο σκόρερ της σύντομης ιστορίας της.

Η Λειψία γνωστοποίησε με κάθε επισημότητα την επιστροφή του Τίμο Βέρνερ, ο οποίος αποτελεί τον πρώτο σκόρερ της σύντομης ιστορίας της ομάδας. Η γερμανική ομάδα έβγαλε από τα ταμεία της 20 εκατ. ευρώ (ενώ τον πούλησε 53 εκατ. ευρώ), προκειμένου να τον κάνει και πάλι δικό της, δίνοντάς του την ευκαιρία να επαναφέρει τον εαυτό του στο κορυφαίο επίπεδο απόδοσης.

Ο Βέρνερ υπέγραψε συμβόλαιο τετραετούς διάρκειας και αποχώρησε από την Αγγλία και την Τσέλσι μετά από 89 συμμετοχές και 23 γκολ.

Viber

Ο Ουαλός μεσοεπιθετικός δέχεται το… βάρος ακόμη μίας τραγικής σύμπτωσης, καθώς την περασμένη Κυριακή σκόραρε με τη φανέλα της Νις και το πρωί της Τρίτης (09/08), έφυγε από τη ζωή η διάσημη ηθοποιός – μουσικός.

Νέος προορισμός, νέο πρωτάθλημα, αλλά και οι ίδιες… ευθύνες για τον Άαρον Ράμσεϊ. Ο Ουαλός μεσοεπιθετικός αγωνίζεται πλέον στη Νις και στην πρεμιέρα της Ligue 1 κατάφερε να βρει δίχτυα κόντρα στην Τουλούζ, δίνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Μετά το σκοράρισμά του και για ακόμη μία φορά, έφυγε από τη ζωή η διάσημη ηθοποιός, Ολίβια Νιούτον-Τζον σε ηλικία 73 ετών. Η ίδια έγινε ακόμη ένα θύμα της τραγικής σύμπτωσης που… βαραίνει τον Άαρον Ράμσεϊ. Η εν λόγω “κατάρα” ξεκίνησε το 2009, όταν ο Ουαλός μεσοεπιθετικός σκόραρε με τη φανέλα της χώρας του κόντρα στο Λιχτενστάιν και μερικές ώρες αργότερα ανακοινώθηκε ο θάνατος του δημοσιογράφου Αντρές Μόντες.

Μετά άρχισε μία σειρά από συμπτώσεις που περιλαμβάνουν θανάτους διάσημων ανθρώπων, όπως ο Οσάμα Μπιν Λάντεν, Στιβ Τζομπς, Μουαμάρ Καντάφι, Γουίτνεϊ Χιούστον, Τσαβέλα Βάργας, Χοσέ Ραφαέλ Βιδέλα, Πολ Γουόκερ, Ρόμπιν Γουίλιαμς, Ντέιβιντ Μπόουι και Νάνσι Ρίγκαν.