ΕΛΛΑΔΑ
Στην ετήσια εκδήλωση της Ένωσης των Απανταχού Μανιατών παρευρέθηκε ο Γιάννης Μώραλης
![1707647249568.jpg](https://www.astratv.gr/wp-content/uploads/2024/02/1707647249568.jpg)
Στην ετήσια εκδήλωση της Ένωσης των Απανταχού Μανιατών «Η Μάνη», η οποία πραγματοποιήθηκε χθες στην κατάμεστη αίθουσα εκδηλώσεων του Σταδίου Ειρήνης & Φιλίας, παρευρέθηκε ο Δήμαρχος Πειραιά Γιάννης Μώραλης. Η εκδήλωση τελούσε υπό την αιγίδα του Δήμου Πειραιά.
Ο κ. Μώραλης, σε δήλωσή του, τόνισε μεταξύ άλλων: «Παρευρέθηκα με χαρά στον ετήσιο χορό της Ένωσης Απανταχού Μανιατών «Η ΜΑΝΗ», για την κοπή της Πρωτοχρονιατικης πίτας της. Μια πολύ όμορφη εκδήλωση, σε ένα κατάμεστο ΣΕΦ, με πολύ χορό, τραγούδι, γεμάτη από την πλούσια παράδοση της Μάνης
. Η Ένωση Μανιατών είναι μια από τις μεγαλύτερες και πλέον δραστήριες ενώσεις της πόλης μας, με πολυποίκιλο έργο, η συνεργασία μας όλα αυτά τα χρόνια είναι στενή και διαρκής, θα συνεχιστεί και θα είναι ακόμη πιο παραγωγική. Συγχαρητήρια στην Πρόεδρο Δήμητρα Κούβαρη και τα μέλη του Δ.Σ. της Ένωσης για τις προσπάθειες που κάνουν να διατηρήσουν ζωντανή την ιστορία και τις παραδόσεις του τόπου τους».
Τι ανέφερε ο Αλέξανδρος Τζεφεράκος και η πρόεδρος της Ένωσης Μανιατών
Ο πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Πειραιά Αλέξανδρος Τζεφεράκος υπογράμμισε σε δήλωσή του: «Οι Μανιάτες είναι ένα στήριγμα του Πειραιά. Από τους πρώτους Μανιάτες που ήρθαν στην πόλη, ως αχθοφόροι στον ΟΛΠ, καταφέραν στη συνέχεια και έγιναν παράγοντες της πόλης, υψηλόβαθμα στελέχη, επιχειρηματίες ή επιστήμονες αλλά και να έχουν μεγάλη εκπροσώπηση στο Δημοτικό Συμβούλιο».
Η πρόεδρος της Ένωσης των Απανταχού Μανιατών «Η Μάνη» κα. Δήμητρα Κούβαρη επισήμανε: «Με τον Δήμο Πειραιά έχουμε πολύ καλή σχέση. Σε ότι πραγματοποιούμε είναι δίπλα μας με άψογη συνεργασία τόσο ο Δήμαρχος όσο και η Αντιδήμαρχος κα. Ζαρακέλη. Όσον αφορά το κτίριο μας «Το σπίτι του Μανιάτη» και αυτό γίνεται σε συνεργασία με τον Δήμο και τον εντεταλμένο Δημοτικό Σύμβουλο κ. Αράπη, γενικά όμως όλοι οι αντιδήμαρχοι και όλοι οι δημοτικοί σύμβουλοι είναι πάντα κοντά μας».
Ποιοι παρευρέθηκαν
Από τον Δήμο Πειραιά στην εκδήλωση, μεταξύ άλλων παρευρέθηκαν: Οι Αντιδήμαρχοι: Αθηνά Γλύκα – Χαρβαλάκου, Δημήτρης Καρύδης, Μαρκαριάν Χαρουτιούν, Αντώνης Μοραντζής, οι Εντεταλμένοι Δημοτικοί Σύμβουλοι: Σταυρούλα Μέντη, Δημήτρης Αράπης, Δημήτρης Βλαχάκος, ο Δημοτικός Σύμβουλος Νικήτας Γκόλφης.
Οι Πρόεδροι των Α΄ και Ε΄ Δημοτικών Κοινοτήτων Δημήτρης Πεφάνης, Παναγιώτα Βοϊδονικολα Θειακούλη, αντίστοιχα, ο Πρόεδρος της ΚΟΔΕΠ Ιωάννης Βοϊδονικόλας, κοινοτικοί σύμβουλοι και ο Διευθυντής Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικών Υπηρεσιών του Δήμου Πειραιά Νίκος Πλατανησιώτης.
Δείτε φωτογραφίες από την εκδήλωση
Στιγμιότυπα από την εκδήλωση της Ένωσης των Απανταχού Μανιατών
![](https://www./wp-content/uploads/2024/02/1707647249538-1024x683.jpg)
Στιγμιότυπα από την εκδήλωση της Ένωσης των Απανταχού Μανιατών
![](https://www./wp-content/uploads/2024/02/1707647249553-1024x683.jpg)
Στιγμιότυπα από την εκδήλωση της Ένωσης των Απανταχού Μανιατών
![astratv](https://www.astratv.gr/wp-content/uploads/2023/11/mainlogo.png)
![BANNER ΠΑΝΘΕΣΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΚΛΑΔΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ver1 01](https://www.astratv.gr/wp-content/uploads/2024/07/BANNER_ΠΑΝΘΕΣΑΛΛΙΚΗ-ΠΟΛΥΚΛΑΔΙΚΗ-ΕΚΘΕΣΗ_ver1-01.jpg)
-
ΕΛΛΑΔΑ18 ώρες ago
Φωτιά: 24 αγροτοδασικές πυρκαγιές το τελευταίο 24ωρο σε όλη τη χώρα – Υπό μερικό έλεγχο η πυρκαγιά στην Τζια
-
ΕΛΛΑΔΑ17 ώρες ago
Καλωσορίσατε στον Οίκο Επίπλου, όπου η αισθητική συναντά την άνεση και την ποιότητα.
-
ΜΑΓΝΗΣΙΑ22 ώρες ago
Το Ίδρυμα Αγωγής Ανηλίκων Αρρένων Βόλου επισκέφθηκε η αντιπεριφερειάρχης Μαγνησίας
-
ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ23 ώρες ago
Φορολοταρία: Έγινε η κλήρωση, δείτε αν κερδίσατε 50.000 ευρώ
-
ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ24 ώρες ago
Εισόδημα: Αύξηση 1,1% στο διαθέσιμο εισόδημα των νοικοκυριών – Εκτινάχθηκαν οι καταναλωτικές δαπάνες
-
ΕΛΛΑΔΑ10 ώρες ago
Καιρός: Έως 37 βαθμούς η θερμοκρασία – Πού θα έχει καταιγίδες, πότε θα βρέξει στην Αττική
-
ΠΟΛΙΤΙΚΗ6 ώρες ago
Κυβερνητικά πυρά σε Κασσελάκη – «Για τα μάτια του κόσμου η διαγραφή Πολάκη»
-
ΕΛΛΑΔΑ15 ώρες ago
Πάτρα: Νέα τραγωδία σε ένα 24ωρο: Δεύτερη γυναίκα έπαθε επιπλοκή στον 9ο μήνα – Νεκρό το βρέφος