Μπείτε στην ομάδα μας στο WhatsUP και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Μοιράσου το αρθρο!

Viber

Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο ισπανικό πρωτάθλημα η Οσασούνα, επικρατώντας με 2-1 των Ανδαλουσιανών.

Αν η αρχή είναι το ήμισυ του παντός, στην Οσασούνα προμηνύεται μία εξαιρετική χρονιά. Η ομάδα του Αρασάτε επικράτησε με 2-1 της Σεβίλλης ξεκινώντας τρομερά την χρονιά. Σκόρερ για τους γηπεδούχους οι Άβιλα και Ορόθ. Ο Μιρ σκόραρε για τους φιλοξενούμενους.

Το ματς

Από το ξεκίνημα του αγώνα η Οσασούνα έδειξε τις διαθέσεις της απειλώντας μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Ορόθ. Στο 9′ οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα αφού ο Άβιλα με μία υποδειγματική κεφαλιά διαμόρφωσε το 1-0. Η χαρά όμως, κράτησε λίγο αφού η Σεβίλλη δύο λεπτά αργότερα είχε την απάντηση και με ένα εξαιρετικό σουτ του Μιρ έκανε το 1-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Λοπετέγκι ήταν καλύτερη, πιο πιεστική χωρίς ωστόσο να δημιουργεί την τεράστια φάση. Στο 74′ η Οσασούνα ανέκτησε και πάλι το προβάδισμα, με τον Ορόθ να είναι εύστοχος από την άσπρη βούλα. Οι γηπεδούχοι άντεξαν μέχρι το τέλος στην πίεση των Ανδαλουσιανών, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις του στην Λα Λίγκα.

ΓΚΟΛ: Άβιλα 9′, Ορόθ 74′ / Μιρ 11′

Κίτρινες: Νταβίντ Γκαρσία 34′, Ουνάι Γκαρσία 50′, Άβιλα 68′, Ερέρα 90’+2′, Μ. Γκόμεζ 90’+3′ / Π. Γκόμεζ 72′, Ράκιτιτς 82′, Φερνάντο 83′, Ρομέρο 90’+5′ (Λοπετέγκι 87′)

Viber

Στο “Στάμφορτζ Μπριτζ”, η ομάδα του Γκράχαμ Πότερ επέβαλλε τον δικό της… νόμο, επικράτησε με το εμφατικό 3-0 των “ροσονέρι” και ανέβηκε στη δεύτερη θέση του ομίλου.

Ο Ολιβιέ Ζίρου δεν κατάφερε να συνοδέψει με νίκη την επιστροφή του στο “Στάμφορντ Μπριτζ”, όπου πανηγύρισε το Champions League του 2021 και το Europa League του 2019, καθώς η Μίλαν γνώρισε την ήττα με 3-0 από την Τσέλσι. Οι “ροσονέρι” έπεσαν στα… δίχτυα του παιχνιδιού των “μπλε” και δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν το τρίποντο. Η Τσέλσι έφτασε την ομάδα του Μιλάνου στους 4 βαθμούς, ωστόσο την προσπέρασε βαθμολογικά, λόγω της σημερινής νίκης.

Ο αγώνας

Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, το σύνολο του Γκράχαμ Πότερ εμφανίστηκε ανώτερο στον αγωνιστικό χώρο και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 5ο λεπτό, ο Μάουντ είχε καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, καθώς σούταρε από μακριά, αλλά ο Ταταρουσάνου αποσόβησε τον κίνδυνο. Στο 23′, η Τσέλσι είχε κι άλλη καλή στιγμή. Ο Τιάγκο Σίλβα έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, ωστόσο ο Ρουμάνος γκολκίπερ είπε ξανά “όχι”. Ένα λεπτό αργότερα, οι “μπλε” δικαιώθηκαν, καθώς βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Φοφανά. Η πρώτη καλή στιγμή για τη Μίλαν ήρθε στις καθυστερήσεις του αγώνα, όταν ο Λεάο βρέθηκε σε τετ-α-τετ με τον Κέπα, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με την Τσέλσι μπροστά στο σκορ (1-0).

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Στέφανο Πιόλι εμφανίστηκε διαφορετική, παίρνοντας την κατοχή της μπάλας, δίχως όμως να τη μετουσιώσει σε τελικές. Οι γηπεδούχοι ήταν για ακόμη μία φορά ουσιαστικοί και στο 56′ κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Ομπαμεγιάνγκ, βάζοντας με την… πλάτη στον τοίχο τους αντιπάλους τους. Έξι λεπτά αργότερα, η Τσέλσι “χτύπησε” ξανά τη Μίλαν, καθώς ο Τζέιμς πέτυχε το τρίτο γκολ της ομάδας του, δίνοντάς της ένα μη αναστρέψιμο προβάδισμα. Εν συνεχεία, οι “ροσονέρι” συνέχισαν να έχουν την κατοχή της μπάλας, αλλά εξακολουθούσαν να μη δημιουργούν ευκαιρίες για να απειλήσουν την εστία του Κέπα. Το σκορ του αγώνα δεν άλλαξε εκ νέου, καθώς η Τσέλσι δεν απειλήθηκε, διατήρησε το ευρύ προβάδισμά της και πήρε τη νίκη, ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση του ομίλου.

ΓΚΟΛ: 24′ Φοφανά, 56′ Ομπαμεγιάνγκ, 62′ Τζέιμς

Κίτρινες: 39′ Κόβασιτς, 71′ Σίλβα / 8′ Κρούνιτς, 15′ Μπαλό-Τουρέ, 42′ Τομόρι

Τσέλσι (Γκράχαμ Πότερ): Κέπα, Σίλβα, Κουλιμπαλί, Φοφανά (38′ Τσαλόμπα), Λόφτους-Τσικ, Κόβασιτς (66′ Ζορζίνιο), Τσίλγουελ, Τζέιμς, Μάουντ (74′ Χάβερτς), Στέρλινγκ (75′ Μπρόγια), Ομπαμεγιάνγκ (65′ Γκάλαχερ)

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Ταταρουσάνου, Καλούλου, Τομόρι, Μπαλό-Τουρέ, Ντεστ, Μπενασέρ, Τονάλι, Κρούνιτς (65′ Γκάμπια), Λεάο (72′ Ντίαζ), Ντε Κέτελαρ (65′ Ρέμπιτς), Ζιρού (73′ Ορίγκι)

Viber

Η Παρί Σεν Ζερμέν “πάλεψε” αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Έλληνα γκολκίπερ, μένοντας στο 1-1 με την Μπενφίκα, ενώ την πρώτη της νίκη στον όγδοο όμιλο του Champions League πανηγύρισε η “Μεγάλη Κυρία” που επιβλήθηκε με 3-1 της Μακάμπι Χάιφα.

Γιουβέντους – Μακάμπι Χάιφα 3-1

Η Γιουβέντους είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού από τη σέντρα του και κατάφερε στο 35ο λεπτό να ανοίξει το σκορ της αναμέτρησης με τον Ραμπιό, ο οποίος πλάσαρε από κοντά για το 1-0. Οι Ιταλοί άρχισαν με τον ίδιο τρόπο και το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης και μόλις στο 50′, κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Βλάχοβιτς, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Ντι Μαρία. Η Μακάμπι βρήκε χώρους και έβγαλε αντίδραση μειώνοντας στο 75ο λεπτό του αγώνα. Ο Νταβίντ έφυγε στην αντεπίθεση, απέφυγε τον Σέσνι και μείωσε σε 2-1 ανενόχλητος. Οι ελπίδες των Ισραηλιτών κράτησαν λίγο, καθώς στο 83′ ο Ραμπιό μετά από το κόρνερ του Ντι Μαρία βρήκε την κεφαλιά για το 3-1 υπέρ της “Μεγάλης Κυρίας” που πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στον όμιλο.

ΓΚΟΛ: 35′, 83′ Ραμπιό, 50′, Βλάχοβιτς / 75′ Νταβίντ

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέσνι, Κουαδράδο, Μπρέμερ, Ντανίλο, Ντε Σίλιο (46′ Άλεξ Σάντρο), Μακένι, Παρέδες, Ραμπιό, Ντι Μαρία, Βλάχοβιτς, Κόστιτς.

Μακάμπι Χάιφα (Μπάρακ Μπακχάρ): Κοέν, Σούντγκρεν, Σεκ, Μπατουμπινσικά, Γκόλντμπεργκ, Κορνού, Μουχαμάντ, Σερί, Αμπού Φανί, Τσιμποτά, Πιερό.

Μπενφίκα – Παρί Σεν Ζερμέν 1-1

Το παιχνίδι άρχισε με την Μπενφίκα να σπαταλάει σπουδαία ευκαιρία μόλις στο 7ο λεπτό του αγώνα. Ο Γκονζάλο Ράμος βρέθηκε απέναντι από τον Ντοναρούμα, ωστόσο ο Ιταλός γκολκίπερ κατάφερε να αποκρούσει την προσπάθειά του έστω και με δυσκολία. Στο 18′ οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά με την προσπάθεια του Νέρες να σταματάει ξανά στον γκολκίπερ των Γάλλων. Οι Παριζιάνοι όμως αντέδρασαν και στο 22 η τριάδα Εμπαπέ, Νεϊμάρ και Μέσι “έκρυψε την μπάλα”, με τον Αργεντίνο σταρ να ανοίγει το σκορ με υπέροχο πλασέ στα όρια της περιοχής. Μετά το γκολ του Μέσι, η Παρί είχε τον απόλυτο έλεγχο, ωστόσο λίγο πριν την ανάπαυλα, οι Πορτογάλοι κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης. Ο Ένζο Φερνάντες έκανε το γέμισμα στην περιοχή, ο Γκονζάλο Ράμος κινήθηκε στην μπάλα, ωστόσο αυτή κατέληξε στον Ντανίλο, ο οποίος με αυτογκόλ ισοφάρισε το σκορ.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν με δυναμικό τρόπο, δείχνοντας πως θέλουν να πετύχουν το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα. Στο 49′ ο Νεϊμάρ προσπάθησε να νικήσει με ανάποδο ψαλίδι τον Βλαχοδήμο, ωστόσο η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Έλληνα γκολκίπερ. Λίγο αργότερα (55′), ο Νεϊμάρ εκτέλεσε απευθείας φάουλ από μακριά, ωστόσο ο Βλαχοδήμος ήταν και πάλι εκεί. Ο Έλληνας τερματοφύλακας ήταν σε εξαιρετική κατάσταση, σταματώντας την προσπάθεια του Χακίμι και του Εμπαπέ. Οι Γάλλοι πίεσαν ακόμα περισσότερο, ωστόσο δεν τα κατάφεραν να σκοράρουν και έτσι οι δυο ομάδες θα συνεχίσουν να “οδηγούν την κούρσα” του όγδοου ομίλου, καθώς μένουν ισόβαθμες με επτά βαθμούς στην κορυφή.

ΓΚΟΛ: 41′ Ντανίλο (αυτογκόλ) / 22′ Μέσι

Δοκάρι: 49′ Νεϊμάρ

Κίτρινες: 45′ Φερνάντες

Μπενφίκα (Ρόγκερ Σμιντ): Βλαχοδήμος, Σίλβα, Οταμέντι, Μπα, Γκριμάλντο, Φερνάντες, Φλορεντίνο, Νέρες, Μάριο, Σίλβα, Γκονζάλο Ράμος.

Παρί Σεν Ζερμέν (Κριστόφ Γκαλτιέ): Ντοναρούμα, Ράμος, Μαρκίνιος, Ντανίλο, Χακίμι, Βιτίνια, Βεράτι, Μέντες, Μέσι, Νεϊμάρ, Εμπαπέ.

Περισσότερα σε λίγο…

Google News

Μπείτε στην ομάδα μας στο Discord και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Μπείτε στην ομάδα μας στο Telegram και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Εγγραφείτε στο Ενημερωτικό Δελτίο μας

Διατηρούμε τα δεδομένα σας ιδιωτικά και μοιράζεστε τα δεδομένα σας μόνο με τρίτα μέρη που καθιστούν δυνατή αυτή την υπηρεσία. Διαβάστε την Πολιτική Απορρήτου μας.
ΕΛΛΑΔΑ9 δευτερόλεπτα ago

Κρήτη: Μπλόκο της ΕΛ.ΑΣ σε μεγάλη ποσότητα χασίς

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ5 λεπτά ago

ΚΟΣΜΟΣ8 λεπτά ago

Στην Αρκτική εντοπίστηκε το ρωσικό υποβρύχιο – Φόβοι ότι θα δοκιμάσει την τορπίλη «Ποσειδών»

VIDEO17 λεπτά ago

Μεγάλη φυτεία ναρκωτικών στη Μαγνησία – Πέντε συλλήψεις για διακίνηση

ΠΟΛΙΤΙΚΗ18 λεπτά ago

Βαρβιτσιώτης σε Τουρκία: Είμαστε έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε κάθε εχθρική ενέργεια

ΕΛΛΑΔΑ19 λεπτά ago

Πέθανε ο πατέρας της Μαρέβας Γκραμπόφσκι

ΜΠΑΣΚΕΤ23 λεπτά ago

Λυκογιάννης: Είμαι ικανοποιημένος για την άμυνά μας, κάναμε αβίαστα λάθη στην επίθεση»