ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Super League: Κρίσιμα παιχνίδια σε Περιστέρι και Νίκαια, για την τρίτη σερί νίκη ο Παναθηναϊκός στο Αγρίνιο

Whats App

Μπείτε στην ομάδα μας στο WhatsUP και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Μοιράσου το αρθρο!

Με τρία παιχνίδια ανοίγει σήμερα η αυλαία της 24ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.
Στις 17:15, ο Ιωνικός υποδέχεται τον ΟΦΗ και δύο ώρες αργότερα έχουμε το παιχνίδι Ατρόμητος-Αστέρα Τρίπολης στο Περιστέρι και στο Αγρίνιο ο τοπικός Παναιτωλικός υποδέχεται τον Παναθηναϊκό.

Viber

Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Αναλυτικά

Ιωνικός – ΟΦΗ

Με την αναμέτρηση Ιωνικός-ΟΦΗ ανοίγει το πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκ(19:30). Οι γηπεδούχοι θέλουν τους τρεις βαθμούς για να παραμείνουν ασφαλείς στην  υπόθεση παραμονή, ενώ οι Κρητικοί θέλουν οπωσδήποτε τη νίκη για να διατηρήσουν βάσιμες ελπίδες συμμετοχής στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Ατρόμητος – Αστέρας Τρίπολης

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει η αποψινή αναμέτρηση Ατρόμητος-Αστέρας Τρίπολης στο Περιστέρι για την 24η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκ (19:30). Από τη μία οι γηπεδούχοι θέλουν τη νίκη για να ξεφύγουν κι άλλο από την τελευταία θέση, ελπίζοντας σε στραβοπάτημα της Λαμίας με τον Απόλλωνα Σμύρνης, και από την άλλη οι Αρκάδες θέλουν το «τρίποντο» για να διατηρήσουν τουλάχιστον τη διαφορά από τον ΟΦΗ που βρίσκεται αυτή τη στιγμή στην πρώτη εξάδα με φόντο τα πλέι οφ.

Παναιτωλικός – Παναθηναϊκός

Άλλο ένα δύσκολο και απαιτητικό εκτός έδρας παιχνίδι περιμένει τον Παναθηναϊκό, ο οποίος –μετά τις νίκες επί της Λαμίας και στη Ριζούπολη κόντρα στον Απόλλωνα – αντιμετωπίζει τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο για την 24η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας (19:30). Από τη μεριά της, η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου μετά από τρεις ήττες κατάφερε να πάρει τέσσερις βαθμούς σε πέντε μέρες, με την ισοπαλία (0-0) κόντρα στον Απόλλωνα και τη νίκη επί της Λαμίας. Ο Παναιτωλικός απέχει πλέον εννέα βαθμούς από την 13η θέση, ενώ έχει στόχο να κρατήσει την 10η ώστε να μπει στα πλέι άουτ με πλεονέκτημα έδρας.

Viber

Ο Πορτογάλος τερματοφύλακας απέκρουσε το πέναλντι του Μίτροβιτς στο 81ο λεπτό, διατηρώντας το μηδέν στην εστία και δίνοντας ένα βαθμό στην ομάδα του. 2-2 από 0-2 η Σαουθάμπτον κόντρα στην Λιντς.

Με πλήρη δράση συνεχίστηκε και σήμερα (13/08) η αγωνιστική στην Premier League. Χωρίς τέρματα αναδείχθηκαν ισόπαλες οι Γουλβς-Λιντς και Μπράιτον-Νιούκαστλ, με τη Λιντς να χάνει μόλις σε εννέα λεπτά το προβάδισμα δύο τερμάτων που είχε αποκτήσει με τον εκπληκτικό Ροντρίγκο. Έσωσε τη Γουλβς από δεύτερη ήττα ο Σα.

Γουλβς-Φούλαμ 0-0:

Οι ”λύκοι” έμειναν για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική χωρίς νίκη, καθώς μετά την ήττα με ανατροπή στο παιχνίδι της πρεμιέρας κόντρα στην Λιντς, αναδείχθηκαν ισόπαλοι με τη Φούλαμ.

Η ομάδα του Μπρούνο Λάγκε είχε την κατοχή υπέρ της και την πλειονότητα των ευκαιριών, όμως ελάχιστες από αυτές ήταν σημαντικές προσπάθειες για γκολ. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ρούμπεν Νέβες, παίρνοντας αρκετές μπάλες πάνω του και δημιουργώντας προϋποθέσεις για τους συμπαίκτες του, ενώ από την ομάδα του Μάρκο Σίλβα, ο κεντρικός αμυντικός και αρχηγός, Τιμ Ρέαμ ήταν καθοριστικός για να παραμείνει το μηδέν στην εστία του Ρόντακ.

Μοιραίος για τη Φούλαμ ο Μίτροβιτς, που είδε τον Ζοσέ Σα να του λέει όχι σε εκτέλεση πέναλντι στο 81′.

Σαουθάμπτον-Λιντς 2-2:

Εκπληκτική η Σαουθάμπτον απέναντι στην Λιντς, καθώς παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο (46′ και 60′) κατάφερε μέσα σε εννέα λεπτά να φτάσει στην ισοφάριση και να γλιτώσει δεύτερη συνεχόμενη ήττα, μετά από αυτήν της πρεμιέρας απέναντι στην Τότεναμ.

Ο Ροντρίγκο σκόραρε δις στο δεύτερο ημίχρονο για τα “παγώνια” (46′-60′), με τον Αριμπό να πετυχαίνει στο 73′ το πρώτο του επίσημο γκολ με τη φανέλα των “αγίων” και τον Γουόλκερ-Πίτερς να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα στο 81′.

Πλήγμα για την Λιντς ο τραυματισμός του Μπάμφορντ στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Άγγλο επιθετικό να γίνεται αναγκαστική αλλαγή.

Γκολ: Αριμπό 73′-Γουόκερ-Πίτερς 81′, Ροντρίγκο 46′-60′

Μπράιτον-Νιούκαστλ 0-0:

Η Μπράιτον μπορεί να θεωρεί τον εαυτό της την… άτυχη ομάδα της αγωνιστικής, καθώς στο παιχνίδι απέναντι στη Νιούκαστλ είχε τον πλήρη έλεγχο, δημιουργώντας μάλιστα 14 τελικές προσπάθειες, με 8 από αυτές να είναι στην εστία, χωρίς να καταφέρουν όμως οι παίκτες της να νικήσουν τον Πόουπ.

Από τη μεριά του, το σύνολο του Έντι Χάου δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να φανεί απειλητικό προς την εστία του Σάντσεθ, αποδεχόμενο έναν παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση.

Viber

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, η οποία επικράτησε με 4-0 της Μπόρνμουθ στο “Etihad” πραγματοποιώντας κυριαρχική εμφάνιση σε όλα τα επίπεδα.

Για άλλο ένα ματς η Μάντσεστερ Σίτι ήταν ασταμάτητη. Οι “πολίτες” δεν βρήκαν καμία απολύτως αντίσταση από τους παίκτες του Σκοτ Πάρκερ και τους ισοπέδωσαν. Πλέον βρίσκονται μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία με έξι βαθμούς και 6-0 τέρματα.

Ο αγώνας

Μόλις στο 18ο λεπτό, ο Χάαλαντ συνεργάστηκε με τον Γκουντογκάν και ο δεύτερος άνοιξε το σκορ. Δεκατρία λεπτά αργότερα, ο Ντε Μπρόινε διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με εξαιρετική ατομική προσπάθεια και φανταστικό σουτ. Οι “πολίτες”, όμως, δεν σταμάτησαν εκεί και στο 37′ έκαναν το 3-0 χάρη σε τελείωμα του Φόντεν από δημιουργία του Ντε Μπρόινε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Γκουαρδιόλα κατέβασε… ταχύτητα λόγω του σκορ. Παρ’ όλα αυτά διατήρησε την κατοχή και είχε κάποιες καλές ευκαιρίες, ενώ κατάφερε να μην απειληθεί. Στο 79′, μετά από μία φάση διαρκείας, ο Λέρμα έστειλε τη μπάλα στη λάθος εστία διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

ΓΚΟΛ: Γκουντογκάν 19′, Ντε Μπρόινε 31′, Φόντεν 37′, Λέρμα (αυτογκόλ) 79′

Κίτρινες: Στέισι 5′, Μέμφαμ 56′

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ (Λιούις 82′), Ντίας (Στόουνς 64′), Ακέ, Κανσέλο, Ντε Μπρόινε, Ρόδρι, Γκουντογκάν (Μπ. Σίλβα 64′), Μαχρέζ, Φόντεν (Γκρίλις 46′), Χάαλαντ (Άλβαρεζ 74′).

Μπόρνμουθ (Σκοτ Πάρκερ): Τράβερς, Κέλλι, Λέρμα, Μέμφαμ, Στέισι, Κουκ (Μπίλινγκ 63′), Πίρσον, Σμιθ, Κρίστι (Στάνισλας 63′), Ταβερνιέ (Σένεσι 80′), Μουρ