Ταεκβοντό: Ασημένιο η Σαρβανάκη (-63κ.) στο Ευρωπαϊκό νεανίδων

Whats App

Μπείτε στην ομάδα μας στο WhatsUP και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Μοιράσου το αρθρο!

Δύο χρόνια μετά την κατάκτηση της κορυφής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κορασίδων, η Θεοπούλα (Θένια) Σαρβανάκη, βρέθηκε και πάλι στο πόντιουμ των νικητριών μιας μεγάλης διοργάνωσης της «γηραιάς» ηπείρου.

Viber

Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Στην πρωτεύουσα της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης, το Σεράγεβο, η νεαρή αθλήτρια ταεκβοντό του Ολυμπιακού, κατέκτησε τη δεύτερη θέση στην κατηγορία των -63κ. του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος νεανίδων, χαρίζοντας στη χώρα μας το δεύτερο -έως τώρα- μετάλλιο στη διοργάνωση. Ακόμη κατά τη διάρκεια της 2ης ημέρας, η Ελλάδα κατέλαβε ακόμη μια 5η θέση με πρωταγωνιστή τον Κωνσταντίνο Σολακίδη στα -51 κιλά εφήβων.

Η Σαρβανάκη, η οποία ήταν επικεφαλής της κατηγορίας (σ.σ. συμμετείχαν συνολικά 24 αθλήτριες) δεδομένου ότι βρίσκεται στην 1η θέση της παγκόσμιας κατάταξης των νεανίδων, στον γύρο των 16 νίκησε 20-0 την Κινσέλα από την Ιρλανδία, ενώ προκρίθηκε στην τετράδα μετά τη νίκη 6-3 επί της Ρωσίδας Αλίεβα. Στα ημιτελικά, αν και βρέθηκε να χάνει με 0-5, τελικά πήρε τη νίκη με 17-7 επί της Ισπανίδας Ιγκλέσιας, ενώ στον εντυπωσιακό τελικό που κρίθηκε στο τέλος, ηττήθηκε 17-15 από την Ουγγαρέζα Μάρτον.

Για την Ελλάδα, αυτό είναι το 19ο ασημένιο μετάλλιο στην Ιστορία των Ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων εφήβων και νεανίδων, ενώ η Σαρβανάκη έφτασε τα έξι μετάλλια μέσα στο 2021 (1η θέση σε Albania Open, Ramus Sofia Open και Sofia Open, 2η θέση σε Presidents Cup Europe, Multi European Games και Ευρωπαϊκό Ε/Ν).

Όσον αφορά στον Σολακίδη, στον γύρο των 16 νίκησε 30-7 τον Σλοβάκο Νέβλατσικ, περιορίστηκε, ωστόσο στην 5η θέση μετά την ήττα 32-16 από τον Δανό Αουλάγκι.

Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ

Μπείτε στην ομάδα μας στο Facebook και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Google News

Ακολουθήστε το astratv.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Αποβλήθηκε η Γερμανία, με “φόντο” τα προημιτελικά η “γαλανόλευκη”

By

Whats App

Viber

Μετά τον αποκλεισμό των “πάντσερ”, η Εθνική Νέων Γυναικών θα περιμένει τη Σερβία στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ19, που διεξάγεται στη Νετάνια του Ισραήλ.

Χωρίς αγώνα πήρε την πρόκριση το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα για την “οκτάδα” του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ19, εκεί που θα περιμένει τη Σερβία με “φόντο” τη διάκριση στη διοργάνωση που λαμβάνει μέρος στη Νετάνια του Ισραήλ.

Η Γερμανία δεν θα συνεχίσει στη διοργάνωση λόγω κρουσμάτων κορονοϊού στις “τάξεις” της κα αυτό δίνει το δικαίωμα στη “γαλανόλευκη” να διεκδικήσει μέχρι και ένα μετάλλιο, αφού η απόφαση αυτή έγινε αποδεκτή από την Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία Πόλο (LEN).

Η Εθνική Νέων Γυναικών Κ19 με μια νίκη και μια ήττα κατέλαβε τη δεύτερη θέση στον τρίτο όμιλο και αύριο, Παρασκευή (08/07), στις 17:30 θα αντιμετωπίσει τη Σερβία που κατετάγη τρίτη στον πρώτο όμιλο αντίστοιχα.

Σε περίπτωση πρόκρισης, η “γαλανόλευκη” θα αγωνιστεί το Σάββατο (09/07), στις 17:00 με την πρώτη ομάδα του δεύτερου ομίλου, τη Γαλλία για μια θέση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Viber

Σπουδαία πρεμιέρα πραγματοποίησε η “γαλανόλευκη” στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων στο πινγκ πονγκ, που διεξάγεται στην πρωτεύουσα της Σερβίας, το Βελιγράδι.

Χθες (06/07), το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πέτυχε το απόλυτο των νικών σε επτά αναμετρήσεις για την πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων στο πινγκ πονγκ, που διεξάγεται στο Βελιγράδι της Σερβίας.

Οι ομάδες των Παίδων και των Κορασίδων διπλασίασαν τις επιτυχίες τους κόντρα σε σκανδιναβικές δυνάμεις και έτσι μένει να εξασφαλίσουν την πρωτιά του ομίλου τους στο 8ο γκρουπ κόντρα στη διοργανώτρια Σερβία. Οι παίδες επικράτησαν της Δανίας με 3-2, ενώ με το ίδιο σκορ επιβλήθηκε και η ομάδα των Κορασίδων κόντρα στη Σουηδία.

Το δύο στα δύο έκανε και το συγκρότημα των νεανίδων επικρατώντας 3-1 της Λετονίας και σήμερα αγωνίζεται για την πρωτιά στο 8ο γκρουπ με αντίπαλο την επικεφαλής Σερβία. Οι έφηβοι έχουν αρχίσει με το 3-0 εναντίον της Εσθονίας και στην καθοριστική 3η αγωνιστική διεκδικούν, σήμερα, την πρώτη θέση στο 5ο γκρουπ αντιμετωπίζοντας το Ισραήλ.

Σημειώνουμε ότι οι ομάδες, που τερματίζουν πρώτες στους ομίλους της Β κατηγορίας πηγαίνουν στα πλέι οφ και διεκδικούν με περισσότερες ελπίδες την άνοδο στην Α κατηγορία.