Τεράστια νίκη για την Εθνική Ελπίδων κόντρα στην Πορτογαλία

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε την… υπέρβαση και επικράτησε 2-1 της Πορτογαλίας στο “Θ. Κολοκοτρώνης” ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του σε αυτό το παράθυρο, για τα προκριματικά του EURO U21.

Η Εθνική Ελπίδων παρουσιάστηκε μαχητική, έβγαλε τον καλύτερο εαυτό της και έφτασε στη νίκη με 2-1 επί Πορτογαλίας, υποχρεώνοντάς την στην πρώτη της ήττα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ανέβηκε στη δεύτερη θέση με 11 βαθμούς αφήνοντας την Κροατία τρίτη με 10.

Ο αγώνας:

Aναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την Πορτογαλία να προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό της και να κυκλοφορεί τη μπάλα. Έως το ημίωρο καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε καταφέρει να ανησυχήσει ιδιαίτερα την αντίπαλη εστία, με τους Ίβηρες να βρίσκουν δίχτυα στο 30 και να βάζουν την ομάδα τους σε θέση οδηγού. Η απάντηση της Ελλάδας όμως ήταν άμεση, με τον Τζόλη να φέρνει την απόλυτη ισορροπία στο ματς μόλις ένα λεπτό αργότερα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για την Εθνική μας ομάδας καθώς μόλις πέντε λεπτά μετά την έναρξή του, η “γαλανόλευκη” κατάφερε να φτάσει στην επίτευξη δευτέρου τέρματος και να πάρει το προβάδισμα στην αναμέτρηση. Ο Μιχάλης Παναγίδης στο 50ο λεπτό βρήκε δίχτυα και έβαλε την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου σε θέση οδηγού. Οι Πορτογάλοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και πίεσαν ασφυκτικά την Ελληνική άμυνα όμως οι διεθνείς στάθηκαν στο… ύψος τους, πάλεψαν, άντεξαν και πήραν πολύτιμο τρίποντο για τη συνέχεια των προκριματικών.