Τεράστιο βήμα παραμονής το Λαύριο

Η ομάδα του Κώστα Μέξα πήρε τεράστια νίκη επί του Αμαρουσίου με 75-71, ξεφεύγοντας από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, στέλνοντας σε αυτές το σύνολο του Γιώργου  Λιμνιάτη.

Στο κλειστό του “Αγίου Θωμά” το Μαρούσι φιλοξένησε το Λαύριο στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Basket League. Τα πρώτα λεπτά είχε αρκετό παιχνίδι επαφής, με τους ψηλούς των δυο ομάδων να έχουν τις στιγμές τους. Ο Ραντούλιτσα με τον Καββαδά να σκοράρουν και στις δυο πλευρές του παρκέ χαρίζοντας στο κοινό μοναδικές μονομαχίες. Ο ρυθμός άλλαξε σταδιακά, με τον Χιλ να διασπά την άμυνα της ομάδας του Κώστα Μέξα, με το προβάδισμα να μην είναι μεγαλύτερο από μια κατοχή (10-9). Η απόδοση του Βασίλη Μουράτου ήταν αυτή που έδωσε αέρα στους φιλοξενούμενους χτίζοντας μια διαφορά εννέα πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (14-23).

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι δεν είχαν ρυθμό, καθώς αστόχησαν αρκετές φορές από την περίμετρο. Ο Χάρης Γιαννόπουλος με πέντε συνεχόμενους πόντους έδωσε πνοή στην ομάδα του, κατεβάζοντας την διαφορά στους τέσσερις (23-27). Το ξέσπασμα του Αμαρουσίου ήρθε μετά το time out του Κώστα Μέξα, καθώς με έξι πόντους στον αιφνιδιασμό, από Τζούστον και Γούνταρντ, υπήρξε ανατροπή στο σκορ (29-27). Η Λαυριωτική ομάδα επανήθλε στο σκορ, μετά τις υποδείξεις του Κώστα Μέξα για να κάνει το δικό της σερί 7-0, με τους γηπεδούχους να είναι αναγκασμένοι να κυνηγήσουν και πάλι από την αρχή (36-38). Το σκορ στο ημίχρονο έκλεισε με προβάδισμα των φιλοξενούμενων τεσσάρων πόντων (38-42).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι θέλησαν να παίξουν πάλι στο τρανζίσιον παιχνίδι, με το οποίο έκαναν την μικρή ανατροπή στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Καμία από τις δυο ομάδες δεν είχαν την πολυτέλεια να ξεφύγουν στο σκορ, καθώς πήγαιναν πόντο-πόντο. Στα μέσα του δεκαλέπτου, μετά από ένα κόψιμο του Γουνταρντ στον Θόρτον, οι διαιτητές καταλόγισαν φάουλ στον Αμερικανό φόργουορντ του Αμαρουσίου, με τον Γιώργο Λιμνιάτη να δέχεται τεχνική ποινή. Ο Χιλ ισοφάρισε σε 55-55 με τρίποντο από τα επτά μέτρα, με τους παίκτες της ομάδα των νοτίων προαστίων να αντέχουν παρά τις φωνές των φίλων του “κίτρινων” που έδιναν τον παλμό εκτός του παρκέ. Το σκορ στην τρίτη περίοδο έληξε με ένα πόντο υπέρ της γηπεδούχου ομάδας με 59-58.

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι πολύ πιο έντονο αμυντικά, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στις επαφές και στα όρια του φάουλ. Ο Σακούρ Τζούστον προσπάθησε να δώσει διαφορά στην ομάδα του, αλλά ο Ζάρας κρατούσε το Λαύριο στο παιχνίδι με -2 (63-61). Ο Έλληνας φόργουορντ ξαναχτύπησε με σουτ τριών πόντων για το προσπέρασμα της Λαυρεωτικής, με τον Τζούστον να έχει άμεση απάντηση για το νέο κίτρινο προσπέρασμα 5′, πριν την λήξη. Οι εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκαν, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν εκ νέου προβάδισμα με τρίποντο του Ζάρα, τρία λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού. Μετά το time out του Λιμνιάτη, το Μαρούσι ισοφάρισε με τον Γιαννόπουλο, αλλά ο Τζάκσον με τέσσερις προσωπικούς του πόντους έκανε το σκορ 71-67 υπέρ των φιλοξενούμενων. Ο Χιλ σε μια προσωπική ενέργεια πήγε στην γραμμή των βολών για να φέρει το παιχνίδι στην μια κατοχή, κάνοντας το 72-69. Το τρίποντο του Χόρσλερ έκανε το σκορ 75-69, αλλά στην άμυνα έκανε φάουλ πίσω από την γραμμή των 6,75 στον Χάρη Γιαννόπουλο, που δεν απάντησε ισάριθμα, καθώς αστόχησε στην μια από τις τρεις βολές. Το Μαρούσι είχε την ευκαιρία να μειώσει εκ νέου, αλλά το lay up του πολύπειρου γκαρντ-φόργουορντ δεν μπήκε στο καλάθι, με το 75-71 να παραμένει. Το σκορ έμεινε αμετάβλητο μέχρι το τέλος, με το σύνολο του Κώστα Μέξα να φτάνει τις έξι νίκες στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 38-42, 59-58, 71-75