Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Σύμφωνα με δημοσιεύματα σε Ιταλία και Ισπανία, οι Μαδριλένοι έχουν έτοιμη πρόταση για τον 28χρονο μεσοεπιθετικό για τριετές συμβόλαιο.

Ο Φεντερίκο Μπερναρντέσκι φαίνεται πως έχει τραβήξει τα βλέμματα και αυτό το καλοκαίρι, με την Ατλέτικο Μαδρίτης να είναι η ομάδα που έχει ετοιμάσει πρόταση και μάλιστα για τριετές συμβόλαιο μέχρι το 2025.

Ο 28χρονος Ιταλός μεσοεπιθετικός μετά την ολοκλήρωση της συνεργασίας του με την Γιουβέντους που αγωνιζόταν φέτος, έχει απασχολήσει και τη Νάπολι, ωστόσο οι Μαδριλένοι δείχνουν παραπάνω ενδιαφέρον για να τον “κυνηγήσουν”.

Φέτος με τη Γιουβέντους ο Μπερναρντέσκι μέτρησε συνολικά 30 εμφανίσεις πετυχαίνοντας 2 γκολ και ισάριθμες ασίστ.

Μπείτε στην ομάδα μας στο Facebook και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Google News

Ακολουθήστε το astratv.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

“Τρέλα” στην παρουσίαση του Σουάρες (video)

By

Whats App

Στην πατρίδα του επιστρέφει και επίσημα ο 35χρονος επιθετικός για το νέο και ίσως τελευταίο κεφάλαιο της σπουδαίας καριέρας του, με τον κόσμο της Νασιονάλ να τον υποδέχεται με μεγάλη αποθέωση.

Viber

Ο Λουίς Σουάρες αποφάσισε να αποχωρήσει από τα ευρωπαϊκά γήπεδα και τον κόσμο του MLS στις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής, επιστρέφοντας έτσι στην ομάδα που ξεκίνησε την καριέρα του στην Ουρουγουάη, την πατρίδα του.

Με ένα πλούσιο βιογραφικό και έχοντας αγωνιστεί σε κορυφαία ευρωπαϊκά “κλαμπ” όπως είναι ο Άγιαξ, η Λίβερπουλ, η Μπαρτσελόνα και η Ατλέτικο Μαδρίτης, ενώ η πρώτη ομάδα που αγωνίστηκε στην Ευρώπη πριν τον “Αίαντα” ήταν η επίσης ολλανδική Γκρόνινγκεν.

Η Νασιονάλ παρουσίασε τον 35χρονο φορ, ο οποίος πόζαρε με τον χαρακτηριστικό πανηγυρισμό του, αφήνοντας έτσι υποσχέσεις ενόψει της νέας αγωνιστικής σεζόν.

Viber

Στο κατάμεστο Γουέμπλεϊ από 87.000 θεατές, οι “λιονταρίνες” επικράτησαν με 2-1 στην παράταση (1-1 κ.δ.) επί της Γερμανίας στον τελικό του Euro 2022 και για πρώτη φορά στην ιστορία τους κατέκτησαν το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα γυναικών.

H Αγγλία για πρώτη φορά στην ιστορία της στην κορυφή της Ευρώπης. Οι “λιονταρίνες” νίκησαν με 2-1 στην παράταση την Γερμανία στον τελικό του Euro 2022 και πανηγύρισαν εντός έδρας την κατάκτηση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Αξίζει να σημειωθεί πως στον τελικό της διοργάνωσης στο ιστορικό Γούμπλεϊ, ανάμεσα στην οικοδέσποινες “λιονταρίνες” και τα ισχυρά “πάντσερ”, γράφτηκε ακόμη μια χρυσή σελίδα στην ιστορία του γυναικείου αθλητισμού, καθώς στις εξέδρες του “ναού” του αγγλικού ποδοσφαίρου, συγκεντρώθηκαν 87.192 θεατές!

O αγώνας

Η Αγγλία ξεκίνησε δυνατά και ήταν μονίμως στην επίθεση στα πρώτα λεπτά του αγώνα, προσπαθώντας να πατήσει την περιοχή της Γερμανίας, για να γίνει απειλητική. Στην κόντρα προσπαθούσε να χτυπήσουν τα “πάντσερ”, που στο 12′ έκαναν την πρώτη τους τελική με σουτ της Ντάμπριτζ εκτός εστίας.

Οι “λιονταρίνες” συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και ήταν μόνιμη απειλή για την γκολκίπερ της Γερμανίας. Το ματς είχε ρυθμό, ένταση και πάθος, όπως αρμόζει σε έναν τελικό, με τα δυνατά μαρκαρίσματα να μην λείπουν μεταξύ των δύο ομάδων.

Στο 39′ η Αγγλία έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στον τελικό. Έπειτα από παράλληλη σέντρα από τα αριστερά, η Γουάιτ έκανε αμέσως το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυσε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Φρομς.

Το πρώτο μέρος του τελικού ανάμεσα στην Αγγλία και τη Γερμανία ολοκληρώθηκε, χωρίς γκολ, σ’ ένα ματς με ρυθμό και λίγες, αλλά καλές ευκαιρίες, με τις Αγγλίδες να είναι πιο επικίνδυνες.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γερμανία μπήκε καλύτερα στον αγώνα και στο 48′ η Βάσμουτ με ατομική, που εκμεταλλεύτηκε το λάθος της Μπράιτ, μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, αλλά το πλασέ της ήταν αδύναμο, και η Εάρπς μπλόκαρε την μπάλα. Τα “πάντσερ” συνέχισαν δυναμικά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και στο 50′ έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία, με την Μαγκούλ να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Η Αγγλία ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 62′ η Τουν βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Γερμανίας, “κρέμασε” την Φρομς και έκανε το 1-0 υπέρ των Αγγλίδων. Η αλλαγή της Βίγκμαν αποδείχθηκε “χρυσός”, καθώς η Αγγλίδα έγινε η έκτη παίκτρια που μπαίνει ως αλλαγή και σκοράρει σε τελικό Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Γυναικών.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (66′) η Γερμανία έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, καθώς η Μαγκούλ έκανε το σουτ από τα δεξιά αλλά η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι. Η Σούλερ πήρε το ριμπάουντ, όμως δεν μπόρεσε να σημαδεύσει σωστά και η Εάρπς μπλόκαρε.

Τελικά τα “πάντσερ” ισοφάρισαν με την Μάκουλ στο 79′, εκμεταλλευόμενη το γύρισμα της Βάσμουτ και με ωραίο πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-1 στον τελικό. Το μομέντουμ στα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν υπέρ των Γερμανίδων, που μετά την ισοφάριση έδειχναν πιο δυνατές ψυχικά και πατούσαν σαφώς καλύτερα στο γήπεδο.

Η κανονική διάρκεια του τελικού του Euro γυναικών ολοκληρώθηκε μετά από 90+4′ λεπτά παιχνιδιού με σκορ 1-1 και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, σε ένα ματς με τρελό ρυθμό.

Το πρώτο ημίχρονο της παράτασης κύλησε χωρίς κάποια μεγάλη φάση και με αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα, δείγμα της κούρασης και των δύο ομάδων.

Η Αγγλία μπήκε στο δεύτερο μέρος της παράτασης δυνατά και πίεσε για το “χρυσό” γκολ της νίκης. Οι “λιονταρίνες” μπήκαν μπροστά στο σκορ τελικά με την Κέλι στο 110′, μετά από εκτέλεση κόρνερ, όπου η Αγγλίδα χρειάστηκε διπλή προσπάθεια για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα και το Γουέμπλεϊ πήρε “φωτιά”.

ΑP PHOTO

Σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος στον τελικό του Euro 2022 γυναικών και οι “λιονταρίνες” για πρώτη φορά στην ιστορία τους κατέκτησαν το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Γκολ: 62′ Τουν – 79′ Μάκουλ

Kίτρινες: 23′ Στάνγουεϊ, 24′ Γουάιτ, 100′ Ρούσο – 40′ Ράουχ, 57′  Ομπερντόρφ, 58′ Σούλερ

Αγγλία (Σαρίνα Βίγκμαν): Εάρπς, Μπόυνζ, Μπράιτ, Γουίλιαμσον, Ντέιλι (88′ Γκρίνγουντ), Στάνγουεϊ (88′ Σκοτ), Γουάλς, Μιντ (64′ Κέλι), Κίρμπι (55′ Τουν), Χεμπ (119′ Πάρις), Γουάιτ (55′ Ρούσο)

Γερμανία (Μαρτίνα Βος Τέγκλενμπεργκ): Φρομς, Γκουίν, Χέντριχ, Χέγκερινγκ (103′ Ντούρσουν), Ράουχ, Μάκουλ (90+1′ Νταλαμάν), Ομπερντόφ, Ντέμπρις (73′ Λόχμαν), Χουτ, Σούλερ (67′ Ανιόμι), Μπράντ (46′ Βάσμουτ)