Μπείτε στην ομάδα μας στο WhatsUP και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Μοιράσου το αρθρο!

Viber

Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Με τον διεθνή γκαρντ να σημειώνει διαδοχικά καλάθια στο τελευταίο μέρος του αγώνα, ο Άρης επικράτησε δύσκολα του Απόλλωνα Πάτρας με 70-57 στο “Nick Galis Hall”.

Την τρίτη του νίκη στην Basket League, πανηγύρισε ο Άρης. Οι “κίτρινοι” σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκορ, επικράτησαν τελικά με 70-57. Για τον Άρη ξεχώρισε ο Βασίλης Τολιόπουλος με 23 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Γκρίφιν 18.

O αγώνας

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Άρης – Απόλλων Πάτρας 70-57 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Άρης – Απόλλων Πάτρας 70-57 | HIGHLIGHTS”,”thumbnailUrl”:”https://i4thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMi8xMS8wNS8xNi8xM18xMl82MzY2OGI5OGMzNGI2LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT6M37S”,”uploadDate”:”2022-11-05T16:16:49.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z1sklicf1dq&playlistId=v-co4g7it8jlfd”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/logo_v@2x.png”,”width”:136,”height”:146}}}

Με εξαιρετικό ρυθμό ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, οι οποίες ήταν ιδιαίτερα εύστοχες στην επίθεση. Ο Απόλλωνας, με τους Τέιλορ και Ντέιβις να σκοράρουν προηγήθηκε με 7 πόντους, 13-6 στο 4′. Οι Πατρινοί, με τρίποντο του Ζώη Καράμπελα, πήραν διψήφια διαφορά, 16-6. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, δεν ήταν καθόλου συγκεντρωμένη και είχε να σκοράρει 5 αγωνιστικά λεπτά, με την διαφορά να μεγαλώνει στους 12, 20-8 στο 8′. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-11 για τους φιλοξενούμενους.

Ο Άρης ξεκίνησε εντυπωσιακά το δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους 5-0 (Χόρκλερ και Τολιόπουλος) μείωσε στους 6, 22-16. Ο Απόλλωνας ωστόσο, διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα, παρά την πίεση των γηπεδούχων. Με καλάθι του Γκούντγουιν και δύο βολές του Νότε, οι Θεσσαλονικείς μείωσαν ακόμα παραπάνω, 26-22 στο 16′. Οι γηπεδούχοι, αντλώντας ενέργεια από το “Nick Galis Hall” με τρίποντο του Τολιόπουλου προηγήθηκαν με 30-29 στο 19′. O Γκρίφιν απάντησε για το 32-30 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με το μαχαίρι στα… δόντια μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης, με σκοπό να γυρίσει την κατάσταση και να αναλάβει εκείνος τα ηνία στο ματς. Με ένα γρήγορο 10-0, οι “κίτρινοι” προηγήθηκαν με 40-32. Οι Πατρινοί, δεν είχα καμία διάθεση να αφήσουν το ματς. Με 5 πόντους διαδοχικούς του Ντέιβις και 2 του Γκρίφιν, ισοφάρισαν σε 47-47 στο 30′.

To ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο. O Άρης με συνεχόμενες βολές, αλλά και ένα καλάθι του Φίλλιου πήρε διαφορά επτά πόντων, 56-49. Η ομάδα του Βετούλα είχε και πάλι… απαντήσει και με ένα επιμέρους 5-0 με τρίποντο του Τέιλορ και ένα λει απ του Καράμπελα. Οι “κίτρινοι” απάντησαν με το ίδιο νόμισμα και ανέβασαν την διαφορά τους στους 10, 64-54 με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Τολιόπουλου 37′. Από αυτό το σημείο και μετά, οι Θεσσαλονικείς διαχειρίστηκαν το προβάδισμα τους, φτάνοντας στη νίκη με 70-57.

Ο MVP

Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ήταν ο Βασίλης Τολιόπουλος. Ο Έλληνας γκαρντ, σταμάτησε στους 23 πόντους (3/3 βολές, 4/4 δίποντα, 4/10 τρίποντα,), μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκανε 4 λάθη και 3 κλεψίματα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάρδαρης – Τζιοπάνος – Μηλαπίδης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-22, 30-32, 47-47, 70-57.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Χόρχλερ 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γκούντγουιν 10 (5/9 δίποντα, 0/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 23 (4/4 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα), Νότεϊ 17 (5/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Νετζήπογλου 5 (1), Σανόγκο 4 (0/3 σουτ, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Σχίζας, Καββαδάς, Φίλλιος 6, Σιδηροηλίας.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Νίκος Βετούλας): Γκρίφιν 21 (6/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Ντέιβις 9 (4/13 σουτ, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα), Μπόγρης 2 (5 ριμπάουντ), Τέιλορ 11 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Καράμπελας 9 (1/4 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 λάθη, 7 κλεψίματα), Σίλα, Χέινς – Τζόουνς 4 (3 λάθη), Καλχούν, Κογιώνης.

Viber

Η ΕΟΚ έκανε γνωστούς τους διαιτητές της αγωνιστικής της Elite League, στην οποία διεξάγονται αρκετά σημαντικά παιχνίδια ως προς την κορυφή, αλλά και την… ουρά του πρωταθλήματος.

Αναλυτικά οι διαιτητές της 10ης αγωνιστικής:

Σάββατο 10/12

Ψυχικό 17.00 Ψυχικό-Ελευθερούπολη Μαλαμάς-Αναστόπουλος-Ασλανίδης (Κυρτάτας)

Στρέφη 17.00 Τρίτων-Ερμής Σχηματαρίου Τσώνος-Κωνσταντινόπουλος-Σκανδαλάκης (Μωϋσιάδης)

Στ. Καλαϊτζής 17.00 Πανερυθραϊκός-Αίας Ευόσμου Χριστινάκης-Λιότσιος-Σπυρόπουλος (Αναστασίου)

ΝΕΜ BC Arena 17.00 ΝΕ Μεγαρίδος-Χαρ. Τρικούπης Σώμος-Στρέμπας-Φασόλης (Ζαγκλής)

Αγρινίου 17.00 Αγρίνιο-ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ Ταρενίδης Σ.-Κατωτικίδης-Χατζημπαλίδης (Πατσαντζόπουλος)

Αλ Δημόγλου 17.00 Καβάλα-Παπάγου Κοϊμτζόγλου-Μπακάλης-Δέλλας (Στουπίδης)

Ήλιδας 17.00 Κόροιβος Αμαλιάδας-Μαρούσι Δαρλαμήτσος-Κανελλόπουλος-Καλογερόπουλος (Πίγκας)

Υμηττού 17.00 Αμύντας-Ηρακλής ΚΑΕ 2022 Καρπάνος-Κωνσταντινίδου-Μαρινάκης (Διμπινούδης)

Viber

Με μεγάλο τρίποντο του Σέρβου γκαρντ, ο Ερυθρός Αστέρας κέρδισε στην “Σταρκ Αρένα” την Παρτιζάν με 76-73 και συνέχισε τα νικηφόρα αποτελέσματα με τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς στο τιμόνι του.

Ο αγώνας

Με καλύτερο ρυθμό στο παιχνίδι μπήκαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι με τους Πάντερ και Λεσόρ να σημειώνουν 4 και 3 πόντους, προηγήθηκαν με 13-4 στο 6′. Ο Αμερικανός πρώην γκαρντ της ΑΕΚ και του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετικός και η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έκλεισε το δεκάλεπτο στο συν 9, 20-11.

H εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε ριζικά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Ιβάνοβιτς βελτίωσε κατακόρυφα την άμυνα της (δέχθηκε 4 πόντους σε 5,30′) και με ένα επιμέρους 18-4 σερί προηγήθηκε με 29-24 στο 15΄. Ο Ερυθρός Αστέρας είχε σαφέστατα το μομέντουμ και με τους Νέντοβιτς και Πετρούσεφ να βάζουν μέχρι αυτό το διάστημα 9 και 8 πόντους, πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 7 πόντους, 40-33.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Παρτιζάν να καταφέρνει και πάλι να πάρει τα ηνία, χωρίς να μετουσιώσει την κυριαρχία της και να πάρει ασφαλή διαφορά. Στα τελευταία λεπτά της περιόδου, ο Ερυθρός Αστέρας προσπέρασε για το 54-52 με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να έχει 15 σε αυτό το διάστημα. Για την ομάδα του Ζοτς, ο Μάνταρ είχε 14.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Το παιχνίδι ήταν ισόπαλο, 80” για το τέλος, 73-73. Στο τελευταίο λεπτό, η Παρτιζάν έχασε διαδοχικά τρίποντα με Μάνταρ και Πάντερ. Στην τελευταία σχεδόν επίθεση του αγώνα, ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε τρίποντο με τον Νεμάνια Νέντοβιτς για το 76-73. Η ομάδα του Ιβάνοβιτς έβγαλε την άμυνα και πήρε μία τεράστια νίκη στο σερβικό ντέρμπι.

Tα δεκάλεπτα: 20-11, 33-40, 52-54, 73-76

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς 2 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΛεΝτέι 4 (4 ριμπάουντ), Πάντερ 15 (5/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Σμάιλαγκιτς 2, Παπαπέτρου 13 (5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Έξουμ 5 (1), Μπροτζιάνσκι, Νάναλι, Λεσόρ 11 (4/7 δίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τριφούνοβιτς 2, Άντζουσιτς 5 (1/5 τρίποντα), Μάνταρ 14 (4/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Χόλαντ, Βιλντόσα 14 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Λαζάρεβιτς 2, Μίτροβιτς 4, Λάζιτς 3, Μάρτιν 8 (4/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντόμπριτς 9 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Νέντοβιτς 20 (4/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 9/10 βολές, 4 ασίστ), Μάρκοβιτς, Κούζμιτς, Πετρούσεφ 10 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπέντιλ 6

Google News

Μπείτε στην ομάδα μας στο Discord και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Μπείτε στην ομάδα μας στο Telegram και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Εγγραφείτε στο Ενημερωτικό Δελτίο μας

Διατηρούμε τα δεδομένα σας ιδιωτικά και μοιράζεστε τα δεδομένα σας μόνο με τρίτα μέρη που καθιστούν δυνατή αυτή την υπηρεσία. Διαβάστε την Πολιτική Απορρήτου μας.
LIFESTYLE3 λεπτά ago

Ελένη Καστάνη – «Δεν πήγαινα ποτέ το παιδί μου μέσα στα θέατρα»

ΚΟΣΜΟΣ18 λεπτά ago

Τουρκία: Ο Ερντογάν χαράζει μια αντισυμβατική οικονομική πορεία για την επανεκλογή του