Το Μαρούσι του Λιμνιάτη κλείδωσε την παραμονή και… κοιτάζει ψηλά (highlights)

Η ομάδα των βορείων προαστίων επικράτησε του ΠΑΟΚ με 85-79, αναβαίνοντας στην όγδοη θέση του πρωταθλήματος, με τον “δικέφαλο του βορρά” να μην μπορεί να ορθοποδήσει μετά την νέα ήττα μετά την Τόφας, που είχε ως αποτέλεσμα να χάσει και την διαφορά που είχε από το πρώτο παιχνίδι στον Άγιο Θωμά.

Το Μαρούσι μπορεί να κυνηγήσει μια θέση για τα play off, καθώς είναι η μόνη ομάδα με 5-8, με τον ΠΑΟΚ να πέφτει στο 6-7. Το Μαρούσι που πήρε και την διαφορά από τους Θεσσαλονικείς (καθώς είχε ηττηθεί στον Άγιο Θωμά με 80-75) θα είναι… πάνω από τους “ασπρόμαυρους” σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Ο αγώνας

Στο “PAOK Sports Arena” ο ΠΑΟΚ φιλοξένησε το Μαρούσι στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Basket League, με την ομάδα του Φώτη Τακιανού να αναζητά αντίδραση μετά την εντός έδρας ήττα από την Τόφας στο BCL. Το σύνολο του Γιώργου Λιμνιάτη ξεκίνησε αρκετά δυνατά στην αναμέτρηση, έχοντας λύσεις από τους Μπρίσκο και Τζούστον φτιάχνοντας μια διαφορά τεσσάρων πόντων στα πρώτα πέντε λεπτά (13-9). Εκεί ο ΠΑΟΚ έπαιξε καλύτερα στην άμυνα, με τον Φώτη Τακιανό να αλλάζει τα πλάνα του με τον Χάρισον να αναλαμβάνει δράση με έξι πόντους στην πρώτη περίοδο, βάζοντας σε θέση οδηγού την ομάδα του με 21-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο υπήρξε αστοχία και από τις δυο πλευρές, με το σκορ να κυμαίνεται σε χαμηλά επίπεδα. Η αδυναμία του ΠΑΟΚ να βρει εύκολο σκορ περιόρισε αρκετά την ομάδα του Τακιανού, με τα τρίποντα από τους Φρίντρικσον και Χάρισον να βρίσκουν σίδερο. Ο Αϊζάια Μπρίσκο το “ντεμαράζ” για την ομάδα του, με συνεχόμενους πόντους, καθώς ισοφάρισε σε 30-30, έχοντας την επιθετική μπαγκέτα. Τα συστήματα και από τα δυο “στρατόπεδα” δεν είχαν κανένα απολύτως αποτέλεσμα, με τις προσωπικές προσπάθειες να είναι αυτές που άλλαζαν την μεταβλητή του σκορ. Το σκορ του πρώτου μέρους ήταν 42-38 με την ομάδα του Λιμνιάτη να έχει επανέλθει από το νεκρό διάστημα της πρώτης περιόδου.

Το πρώτο ημίχρονο είχε πολλές μονομαχίες μέσα στη ρακέτα. (EUROKINISSI)

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έκανε ένα 4-0, με το Μαρούσι να μην έχει απάντηση στα συνεχόμενα pick n’ roll της ομάδας του Τακιανού, καθώς δέχτηκαν αρκετούς πόντους με οργανωμένη άμυνα. Εκεί για μια ακόμα φορά εμφανίστηκε το δίδυμο του Αμαρουσίου, με τον Μπρίσκο και τον Χιλ να έχουν προσωπικό “κρεσέντο” πόντων με σερί 10-0 για να φτάσουν στο 52-47. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε, αλλά με αρκετή καθυστέρηση καθώς ο “δικέφαλος του βορρά” περιορίστηκε αρκετά στην επίθεση με τις αλλαγές να μην προσφέρουν πολλά. Το σκορ που οδήγησε τις δυο ομάδες στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν το  60-59, με το Μαρούσι να επανέρχεται για να πετύχει μια τεράστια νίκη στο “Παλατάκι”.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Λιμνιάτη ανέβασε στροφές με τον Μπρίσκο να κάνει ότι ήθελε στο καλάθι του ΠΑΟΚ, με τον “δικέφαλο του βορρά” να κολλάει στην επίθεση, με τον Τζούστον να σκεπάζει τα καλάθια. Το +8 ήταν η διαφορά που έδωσε αέρα στο Μαρούσι, που διαχειριζόταν τους πόντους που είχε προβάδισμα. Το τελικό σκορ 85-79, δικαίωσε τον Γιώργο Λιμνιάτη και τις επιλογές του να κρατήσει τους Χιλ και Μπρίσκο στον αγωνιστικό χώρο, με τον Γούνταρτντ να έχει επιθετικές αρετές για να διασπάσει την άμυνα του ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 42-38, 60-59, 79-85

ΠΑΟΚ (Τακιανός): ΜακΝίς 8 (4/6 δίποντα), Χάρισον 17 (4/14 σουτ, 5 ασίστ), Σχίζας 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Φρίντρικσον 14 (1/5 τρίποντα, 7/11 βολές, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Μαργαρίτης 8 (1), Γκίλμορ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τσιακμάς 4, Τσαϊρέλης 13 (4/5 δίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αρσενόπουλος, Μπελιάουσκας 4 (0/3 τρίποντα)

ΜΑΡΟΥΣΙ (Λιμνιάτης): Χιλ 14 (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Τζούστον 17 (5/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπρίσκο 18 (6/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Νικολαΐδης 4, Σιμπάντε, Στασινός, Φιλιππάκος 2, Γούνταρντ 15 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 2