Τρίγωνο φωτιάς έκαψε τη Ζαλγκίρις…

Παράσταση για ένα ρόλο στο ΣΕΦ. Με κορυφαίους Κέιναν (25 π.), Γουόκαπ (14 π.) και Πίτερς (22 π.), ο Ολυμπιακός έφτασε σε άνετη νίκη 89-72 απέναντι στην Ζαλγκίρις που ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο 15λεπτο.

Με περιφέρεια… φωτιά, οι γηπεδούχοι κινήθηκαν σε υψηλές ταχύτητες από το 15′ μέχρι τέλους. Από τα πρώτα λεπτά η Ζαλγκίρις πήγε το παιχνίδι σε χαμηλό ρυθμό, με έμφαση στην άμυνα, περιορίζοντας την επιθετική δράση του Ολυμπιακού στους 8 πόντους στο πρώτο 6λεπτο. Με τον επιθετικό ρυθμό να απουσιάζει στην πρώτη περίοδο για τους γηπεδούχους υπήρχαν διαδοχικές ισοπαλίες 10-10 (4:05) και 17-17 (0:35) για το μεγαλύτερο διάστημα. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 19-19, έχοντας τον Κέιναν να ηγείται στο σκοράρισμα με 6 πόντους, τη στιγμή που για τους Λιθουανούς έξι διαφορετικοί παίκτες είχαν βρει στόχο, με τον Μπουτκεβίτσιους να έχει τους περισσότερους (5).

Μαχητικός ο Γουόκαπ έδωσε λύσεις σε άμυνα και επίθεση κόντρα στη Ζαλγκίρις. (EUROKINISSI)

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η πεντάδα του Ολυμπιακού είχε μαζί Λούντζη και Λαρεντζάκη, σε μια προσπάθεια να βρει περισσότερες λύσεις στο τρίποντο, όπου μέχρι το 14’ είχε 1/9 προσπάθειες για τρεις. Ταυτόχρονα, με την παρουσία των δύο Ελλήνων στο παρκέ, η άμυνα έγινε πιο αποτελεσματική, ενώ ο Έβανς έδειχνε βραχυκυκλωμένος. Ωστόσο, ο πλουραλισμός στην επίθεση της Ζαλγκίρις την διατηρούσε κοντά στο σκορ 23-23 (6:50). Αυτό που έλλειπε από τους “ερυθρόλευκους” ήταν οι βοήθειες από τους ψηλούς με Φαλ και Μιλουτίνοφ να έχουν από δύο πόντους στα 20 πρώτα λεπτά του ματς!

Ο Φαλ ανάμεσα σε… δάσος από χέρια, κάτω από το καλάθι της Ζαλγκίρις. (EUROKINISSI)

Ο επίλογος του ημιχρόνου ήταν μια ευχάριστη έκπληξη για τους Πειραιώτες μ’ ένα εκρηκτικό ξέσπασμα. Με τη μέγιστη διαφορά των 15 πόντων 42-27 (0:43) , οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να χτίσουν… μαξιλαράκι ασφαλείας όσο ο Κάζις Μακσβίτις άλλαζε διαρκώς παίκτες και σχήματα για την Ζαλγκίρις. Σημείο όπου οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 14-0, προκαλώντας εκνευρισμό στους Λιθουανούς. Με σκορ ημιχρόνου 43-31, οι Πειραιώτες εξαργύρωσαν το εξαιρετικό του δεύτερου μισού, με εννιά διαφορετικούς παίκτες να πετυχαίνουν πόντο, αλλά τον Γουόκαπ να είναι ο μοναδικός διψήφιος (11) του αγώνα.
Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Ζαλγκίρις μπήκε… φουριόζα με μεγαλύτερη ένταση στο παιχνίδι της και δημιουργώντας καταστάσεις για να μειώσει το σκορ με γρήγορες επιθέσεις. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις και πάλι από την περιφέρεια κυρίως με τον Γουόκαπ, αποφεύγοντας το παιχνίδι κοντά στο καλάθι. Το πρόβλημα της Ζαλγκίρις ήταν η απουσία παίκτη-κλειδί που θα τραβήξει στο σκορ. Το 51-36 (6:30) ήταν αποτέλεσμα του ρυθμού που είχε διατηρήσει σε άμυνα και επίθεση η ομάδα του Μπαρτζώκα.

Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Κέιναν η διαφορά εκτοξεύτηκε στους +15 με 57-42 και την Ζαλγκίρις να έχει πολλαπλά ζητήματα σε όλα τα σχήματα άμυνας που δοκίμασε. Όαση στην επιθετική ανομβρία της Ζαλγκίρις ήταν ο Έβανς με τους 15 πόντους μετά από 30 λεπτά αγώνα. Με τη διαφορά να κυμαίνεται στους 15-17 πόντους, η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε τον Ολυμπιακό και πάλι μπροστά στο σκορ με 69-52, ενώ είχε προηγηθεί νωρίτερα 69-49, που ήταν μεγαλύτερη διαφορά στο ματς.

Πανηγυρισμός Κέιναν αλά ΝΒΑ... (EUROKINISSI)

Ο επίλογος του ματς, είχε την ίδια κυριαρχική εικόνα του Ολυμπιακού βάζοντας διαρκώς στα… σχοινιά τους φιλοξενούμενους καθώς η διαφορά ήταν σταθερά κοντά στους 20 πόντους. Το τελικό 89-72 ήταν απλά η επιβεβαίωση μιας σπουδαίας βραδιάς του Ολυμπιακού.//