Τρίποντο… σωτηρίας πέτυχε η ΑΕΛ στο Ηράκλειο (video)

Whats App

Μπείτε στην ομάδα μας στο WhatsUP και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Μοιράσου το αρθρο!

Αναπτέρωσε τις ελπίδες της για την παραμονή στη Super League η ΑΕΛ που πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της περνώντας νικηφόρα από το Ηράκλειο καθώς νίκησε τον ΟΦΗ με 3-2 για την 25η αγωνιστική.

Viber

Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε ιδανικά το ματς καθώς μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ με το σουτ του Στάικου που κόντραρε, η μπάλα άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 8’ ο Πινακάς αστόχησε για την ΑΕΛ η οποία έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 29’, με πέναλτι που κέρδισε ο Ντουρμισάι από τον τερματοφύλακα Σωτηρίου και αξιοποίησε ο ίδιος (1-1).

Με φάσεις εκατέρωθεν ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με τους γηπεδούχους να απειλούν πρώτοι στο 52’ με τον Ουές ο οποίος σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε σε σώματα των αμυντικών. Στο 54’ οι «βυσσινί» είχαν τη δικιά τους ευκαιρία με το σουτ του Μπεν-Χατίρα που έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Η ΑΕΛ στο 63’ έφερε τούμπα το ματς καθώς πήρε το προβάδισμα στο σκορ (1-2) με τον Ακούνια. Στο 72’ ο ΟΦΗ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ακούνια από τον Σολίς και ο Ντε Γκουζμάν ευστόχησε με την δεύτερη προσπάθεια για το 2-2. Στο επόμενο λεπτό ο ΟΦΗ άγγιξε το τρίτο γκολ με τον Σολίς όμως ο Νάγκι έκανε σπουδαία επέμβαση. Πέντε λεπτά αργότερα (78’) οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίχτες λόγω αποβολής του Σολίς με απευθείας κόκκινη, οι ισορροπίες άλλαξαν και η ΑΕΛ βρήκε την ευκαιρία στο 84’ να πετύχει τρίτο τέρμα με τον Ντουρμισάι (2-3) που της έδωσε και την πολύτιμη νίκη.

Διαιτητής: Κουτσιαύτης (Άρτας)

Κίτρινες: Ντε Γκουζμάν, Μεγιάδο – Μαξιμένκο, Ντουρμισάι, Ηλιάδης

Κόκκινη: Σολίς (78΄)

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Κοροβέσης (81΄ Λυμπεράκης), Γιαννούλης, Διαμαντής, Ουές, Ντε Γκουζμάν, Μεγιάδο, Στάικος, Στάρτζεον (81΄ Μαρινάκης), Γρίβας (68΄ Σολίς), Σαρδινέρο (81΄ Καστάινιος)

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Νάγκι, Ντουρμισάι (87΄ Νούνιτς), Μπεν-Χατίρα (77΄ Μιλοσάβλιεβιτς), Γιακιμόβσκι, Ζίζιτς, Πινακάς, Μπέρτος (46΄ Ηλιάδης), Μαξιμένκο, Ακούνια, Κολομπίνο, Νικολιάς (26΄ Γκράουρ)

Μπείτε στην ομάδα μας στο Facebook και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Google News

Ακολουθήστε το astratv.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Euro 2004: Η ενδεκάδα της Εθνικής από την Τανζανία (video)

By

Whats App

Viber

Βίντεο που γίνεται βάιραλ, δείχνει ανθρώπους από την Αφρικανική χώρα να εκφωνούν τους παίκτες της εθνικής μας, που έκαναν το απίστευτο και ανέβηκαν στην κορυφή της Ευρώπης.

Το έπος της Εθνικής μας ομάδας το 2004 συγκλόνισε την Ευρώπη και όχι μόνο. Οι ήρως που έφεραν στην Ελλάδα το πειρατικό, “έφτασαν” μέχρι την Τανζανία, με τους ανθρώπους εκεί, να εκφωνούν σε άπταιστα ελληνικά όλα τα ονόματα και να γίνονται βάιραλ.

Viber

Ο 24χρονος μεσοεπιθετικός, πρωταθλητής και πρωταγωνιστής στη Σούπερ Λιγκ 2 την αγωνιστική περίοδο που ολοκληρώθηκε με την φανέλα της Βέροιας, υπέγραψε διετές συμβόλαιο με τους Σερραίους.

Η ανακοίνωση της ΠΑΕ Πανσερραϊκός:

«Η ΠΑΕ Πανσερραϊκός ανακοινώνει την έναρξη της συνεργασίας της με τον ποδοσφαιριστή Σάββα Μούργο. Ο 24χρονος ταλαντούχος μεσοεπιθετικός, πρωταθλητής και πρωταγωνιστής στη Super League 2 την αγωνιστική περίοδο που ολοκληρώθηκε, υπέγραψε διετές συμβόλαιο με την ομάδα μας».

Μίνι βιογραφικό:

«Ο Σάββας Μούργος, γεννημένος στις 16 Μαρτίου 1998 στην Αθήνα, αγωνίζεται ως ακραίος μεσοεπιθετικός και επιτελικός χαφ και έκανε τα πρώτα του βήματα στις ακαδημίες του Πανιωνίου. Σε πολύ μικρή ηλικία τον ανακάλυψε η Άρσεναλ, εντάσσοντας τον αρχικά στις ακαδημίες της στην Ελλάδα και στη συνέχεια στην Αγγλία, εκεί όπου αγωνιζόταν με την U21 και την U23 έως το 2017, υπογράφοντας το πρώτο του επαγγελματικό συμβόλαιο σε ηλικία 16 ετών στους “κανονιέρηδες”.

Στη συνέχεια παραχωρήθηκε στην U23 της Νόριτς, με την οποία είχε 13 συμμετοχές και 4 γκολ, ενώ κάποιοι τραυματισμοί του στέρησαν την ευκαιρία να μεταπηδήσει στην πρώτη ομάδα. Αγωνίστηκε δανεικός στην Ολλανδία στην Ντόρντρεχτ, με την οποία είχε 15 συμμετοχές και 3 γκολ.

Η διακοπή των πρωταθλημάτων λόγω covid-19 τον έφερε πίσω στην Ελλάδα και από το 2020 στη Βέροια, με την οποία φέτος είχε 35 συμμετοχές, 8 γκολ και 5 ασίστ, όντας από τους πρωταγωνιστές του πρωταθλήματος».