Μπείτε στην ομάδα μας στο WhatsUP και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Μοιράσου το αρθρο!

Viber

Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα θύμισε τον περυσινό Ολυμπιακό και πέρασε από το “Παλάου Μπλαουγκράνα” επικρατώντας με 80-70 της Μπαρτσελόνα για την πρώτη αγωνιστική της Euroleague.

Παρουσιάζοντας ένα εξαιρετικό πρόσωπο και στις δύο πλευρές, με τους Βεζένκοβ, Μπολομπόι και Λαρεντζάκη να ξεχωρίζουν, οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν το ιδανικό ξεκίνημα στη νέα σεζόν. Η ομάδα του Σάρας έδειξε ανήμπορη να αντιδράσει, καταφέρνοντας μόνο να… ισοφαρίσει αρκετές φορές, χωρίς να πάρει ποτέ κάποιο ουσιαστικά προβάδισμα. Το εντυπωσιακό 25/25 στις ελεύθερες βολές της ελληνικής ομάδας έκανε τη διαφορά.

Ο αγώνας

Με τον Τόμας Σατοράνσκι να ξεχωρίζει στα πρώτα λεπτά, η Μπαρτσελόνα έδειξε τις διαθέσεις της. Ο Ολυμπιακός ωστόσο έμενε κοντά στο σκορ… χωρίς δημιουργία. Οι “μπλαουγκρανα” δεν τρόμαζαν, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έβαλαν κάποια σουτ και διατηρήθηκαν κοντά στο σκορ (16-13).

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν εξαιρετικά χαμηλός, κάτι που δεν φάνηκε να ενοχλεί ιδιαίτερα την ελληνική ομάδα. Οι “ερυθρόλευκοι” αστόχησαν αρκετές φορές έξω από τα 6.75μ. σε προσπάθειες που τους… άφηναν οι γηπεδούχοι. Ένα τρίποντο (το πρώτο) του Άλεκ Πίτερς χάρισε το πρώτο προβάδισμα μετά από ώρα στον Ολυμπιακό (24-22), πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο. Με τη βοήθεια και του Βεζένκοβ δόθηκε… συνέχεια στα σουτ έξω από τη γραμμή των τριών πόντων με τον.

Παρά τα σημάδια… έλλειψης συγκέντρωσης, ο Γιώργος Μπαρτζώκας με ένα τάιμ άουτ τη σωστή στιγμή σταμάτησε την πρόωρη αντεπίθεση της Μπαρτσελόνα. Κέιναν και Βεζένκοβ έβαλαν σημαντικά σουτ, ωστόσο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το ματς… από την αρχή (44-44) με 14 λεπτά να απομένουν. Οι Πειραιώτες απάντησαν εκ νέου, ξεφεύγοντας στο +6 (53-47) βρίσκοντας λύσεις από παίκτες που έως εκείνο το σημείο ήταν “ήσυχοι” επιθετικά, όπως ο Μπολομπόι και ο Σλούκας. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με οκτώ πόντους (57-49).

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου οι Καταλανοί ξεκίνησαν την… αντεπίθεση. Η διαφορά έφτασε έως και τους τρεις, ωστόσο η είσοδος του Τόμας Γουόκαπ έδωσε την απαραίτητη ενίσχυση στην άμυνα και ηρεμία στην επίθεση. Οι “ερυθρόλευκοι” άρχισαν ξανά να κυκλοφορούν σωστά τη μπάλα και να βγάζουν ελεύθερα σουτ, με τον Λαρεντζάκη να πετυχαίνει ένα εξ’ αυτών. Ο Έλληνας σουτέρ έκανε ακριβώς το ίδιο περίπου ένα λεπτό αργότερα, βάζοντας τον Ολυμπιακό στο +9 με τέσσερα λεπτά να απομένουν. Για να μη χαλάσει την παράδοση έβαλε άλλο ένα με 1:55 στο ρολόι για το 71-62.

Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους επιχείρησαν να επιστρέψουν για τρίτη φορά στη διεκδίκηση της νίκης. Όμως εν τέλει δεν τα κατάφεραν, με την ελληνική ομάδα να εξασφαλίζει μια σπουδαία νίκη. Μάλιστα, ο Λαρεντζάκης πέτυχε άλλο ένα τρίποντο για να “κλειδώσει” το μεγάλο “διπλό” (80-70).

Ο MVP

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ζοέλ Μπολομπόι με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 18 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 28-34, 49-57, 70-80

Μπαρτσελόνα (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα, Σανλί 9 (1/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Βέσελι 5 (2/4 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Κάλινιτς 11 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Σατοράνσκι 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη), Λαπροβίτολα 16 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολή), Αμπρίνες 8 (2/5 τρίποντα), Χίγκινς 10 (4/6 δίποντα, 2/3 βολές), Τόμπι, Γιοκουμπάιτις 4

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (0/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Κάναν 9 (1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Λαρεντζάκης 12 (4/7 τρίποντα), Φαλ, Σλούκας 7 (2/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ασίστ, κανένα λάθος), Βεζένκοβ 20 (4/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 7ριμπάουντ), Παπανικολάου 2, Μπόλομποϊ 12 (3/5 δίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Πίτερς 10 (2/3 δίποντα, 4/4 βολές), Μπλακ 3, ΜακΚίσικ

Μπείτε στην ομάδα μας στο Facebook και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Google News

Ακολουθήστε το astratv.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

ΜΠΑΣΚΕΤ

Γιάννης: «Ένα απ’ τα μεγαλύτερα ταλέντα που έχω δει ποτέ ο Ντόντσιτς»

By

Whats App

Viber

Λίγο μετά τη νίκη των Μιλγουόκι Μπακς επί των Ντάλας Μάβερικς με 124-115  αλλά και τα αποθεωτικά σχόλια του Σλοβένου γκαρντ, ο “Greek Freak” ανταπέδωσε ουσιαστικά με τον ίδιο τρόπο.

Το ταλέντο του Λούκα Ντόντσιτς εκθείασε μιλώντας στους εκπροσώπους του Τύπου ο Γιάννης Αντετοκούνμπο. Ο 27χρονος φόργουορντ είχε ακούσει μερικά λεπτά νωρίτερα τον Σλοβένο αντίπαλό του να τον χαρακτηρίζει «κορυφαίο παίκτη του πλανήτη». Για αυτόν ακριβώς τον λόγο έκανε γνωστή τη… γνώμη του για τον γκαρντ των Μαβς.

Αναλυτικά όσα δήλωσε:

«Είναι σπουδαίο κομπλιμέντο και το εκτιμώ. Όταν αντιμετωπίζεις τους καλύτερους παίκτες στον κόσμο και ακούς τέτοια λόγια είναι πολύ όμορφο. Είναι ωραίο να σε εκτιμούν οι συναθλητές του.

Λατρεύω να αντιμετωπίζω τους κορυφαίους παίκτες, ο Λούκα είναι απίστευτος, ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα που έχω δει στη ζωή μου και είναι απίθανα τα πράγματα που μπορεί να κάνει για τον εαυτό του και τους συμπαίκτες του».//