Ξέσπασε με τριάρα σε 17 λεπτά η ΑΕΚ

Whats App

Μπείτε στην ομάδα μας στο WhatsUP και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Μοιράσου το αρθρο!

Με δύο τέρματα του Αραούχο και ένα του Τσούμπερ σε διάστημα 17 λεπτών η ΑΕΚ μετέτρεψε σε περίπατο το ματς με τον Απόλλων Σμύρνης στο ΟΑΚΑ για την 22η αγωνιστική της Super League, κερδίζοντας με 3-0 μετά το πρώτο άσφαιρο (0-0) ημίχρονο.

Viber

Με ένα από τα δύο καινούργια μεταγραφικά αποκτήματα προπονήθηκε το Σάββατο (30/7) ο Παναθηναϊκός, μιας και ο πρώην σέντερ φορ της Σπόρτινγκ Λισαβόνας ταλαιπωρείται από γαστρεντερίτιδα.

Επιστροφή στις προπονήσεις για τους παίκτες του Παναθηναϊκού μετά το ρεπό της Παρασκευής κι ενόψει του πρώτου επίσημου αγώνα της σεζόν με τη Σλάβια Πράγας για τα προκριματικά του Europa Conference League. Οι “πράσινοι” άρχισαν την προπόνηση με προθέρμανση και συνέχισαν με rondo και παιχνίδι κατοχής. Οι ποδοσφαιριστές που αγωνίστηκαν περισσότερα από 45 λεπτά στο τελευταίο φιλικό με τη Φόλενταμ ολοκλήρωσαν νωρίτερα το πρόγραμμα, ενώ οι υπόλοιποι συνέχισαν με παιχνίδι με μπάλα. Απόντες ήταν οι Αϊτόρ, Παλάσιος, Χουάνκαρ και Ιωαννίδης.

Ο Μπέντζαμιν Βέρμπιτς, ο οποίος έδωσε το παρών στο Γ. Καλαφάτης κι είχε μια πρώτη γνωριμία με τους συμπαίκτες του, έκανε θεραπεία, ενώ ο Άντραζ Σπόραρ δεν προπονήθηκε καθώς ταλαιπωρείται από γαστρεντερίτιδα.

Viber

Αντιμέτωπες στον τελικό του Ολλανδικού Σούπερ Καπ βρέθηκαν οι ομάδες του Άγιαξ και της Αϊντχόφεν στη “Γιόχαν Κρόιφ Αρένα” με τη δεύτερη να κατακτάει τον πρώτο εγχώριο τίτλο της νέας σεζόν, επικρατώντας με 5-3.

Η Αϊντχόφεν είναι η πολυνίκης του θεσμού με 12 κατακτήσεις, τις οποίες σήμερα έκανε 13, ενώ ο Άγιαξ ακολουθεί με 9. Σε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο η Αϊντχόφεν πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 2-1 έχοντας στο μεγαλύτερο μέρος τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο δεύτερο μισό ακολούθησαν πέντε γκολ ακόμα σε ένα απολαυστικό παιχνίδι, που είχε τα πάντα και τους “χωριάτες” εν τέλει να σηκώνουν την πρώτη κούπα στην Ολλανδία για τη νέα σεζόν με τελικό σκορ 5-3. Σε περίπτωση που το παιχνίδι τελείωνε ισόπαλο θα οδηγούταν απευθείας στην διαδικασία των πέναλτι.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον “Αίαντα” να βρίσκει πρώτος το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, όταν ο Μπέρχβαϊν άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό με ένα δυνατό σουτ στην πάνω δεξιά γωνία της εστίας. Οι “χωριάτες” απάντησαν στο 32′ με τον Τιλ να φέρνει ξανά την ισορροπία στον αγώνα με πολύ ωραίο τελείωμα. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μισού ο Τιλ “ξαναχτυπάει”, πιάνοντας μία κεφαλιά, η οποία κατέληξε στο βάθος της εστίας του Γκόρτερ. Έτσι σε ένα πρώτο ημίχρονο με υψηλό ρυθμό η Αϊντχόφεν πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 2-1.

Στο δεύτερο μισό ακολούθησε ένα επιθετικό “κρεσέντο” από τις δύο ομάδες. Αρχικά στο 54′ ο Άντονι κατάφερε να βγει τετ-α-τετ με τον Μπενίτες, ο οποίος δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το γκολ και έτσι ισοφάρισε σε 2-2. Το επόμενο γκολ ήρθε μετά από 12 λεπτά, όταν ο Χάκπο εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και ψύχραιμα τελείωσε τη φάση από κοντά, δίνοντας ξανά προβάδισμα στους “χωριάτες”.

Δεν πρόλαβαν να περάσουν τέσσερα λεπτά και ο Τιλ σημείωσε χατ-τρικ μετά από μία εξαιρετική ατομική ενέργεια, η οποία κατέληξε στα δίχτυα. Με αυτόν τον τρόπο, η Αϊντχόφεν πήρε διαφορά δύο τερμάτων, “αγγίζοντας” το Σούπερ Καπ. Το σύνολο του Σρέντερ δεν “κατέθεσε” τα όπλα και ο Κούντους στο 72′ μείωσε το σκορ σε 4-3, βάζοντας ξανά “φωτιά” στο ματς. Τα υπόλοιπα λεπτά που απέμειναν ο Άγιαξ είχε την απόλυτη κυριαρχία του αγώνα με γρήγορες εναλλαγές της μπάλας. Παρ’ όλα αυτά το “κερασάκι στην τούρτα” έβαλε ο Σίμονς στο 90’+1′, τελειώνοντας το παιχνίδι και δίνοντας τον τίτλο στην ομάδα του.

Άγιαξ (Άλφρεντ Σρέντερ): Γκόρτερ, Ρενς, Τίμπερ, Μπλιντ, Βάινταλ, Μπέργκχουις, Άλβαρεζ, Τέιλορ, Άντονι, Τάντιτς, Μπέρχβαϊν

Αϊντχόφεν (Φαν Νίστελροϊ): Μπενίτες, Μαξ, Τέζε, Ομπίσπο, Χούβερ, Φέερμαν, Σανγκαρέ, Μπακαγιόκο, Τιλ, Χάκπο, Ντε Γιονγκ