Υπερηχητικός Παναθηναϊκός, «διέλυσε» την Αναγέννηση με «4άρα» (highlights)

Whats App

Μπείτε στην ομάδα μας στο WhatsUP και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Μοιράσου το αρθρο!

Σε «one man show» μετέτρεψε τον πρώτο προημιτελικό στο «Απόστολος Νικολαΐδης» η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς επικρατώντας με 4-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας.

Viber

Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Οι «πράσινοι» θέλησαν από την αρχή του αγώνα να «καθαρίσουν» την «υπόθεση πρόκριση». Εν τέλει το κατάφεραν και πλέον ο Σέρβος προπονητής έχει την ευχέρεια να κάνει μεγάλο ροτέισον στον επαναληπτικό.

Το ματς

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τον Παναθηναϊκό. Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Ματέους Βιτάλ έκανε το 1-0 με τελείωμα από το ύψος του πέναλτι μετά από γύρισμα του Αϊτόρ. Δεκαπέντε λεπτά μετά, σε ένα παρόμοιο σκηνικό, ο Ισπανός τροφοδότησε ξανά τον Βραζιλιάνο ο οποίος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του από κοντινή απόσταση. Το «τριφύλλι», όμως, θέλησε να μεγαλώσει ακόμη περισσότερο το προβάδισμά του. Στο 32′, ο δημιουργός έγινε σκόρερ με τον Καρλίτος να «μοιράζει» και τον Αϊτόρ να κάνει το 3-0 σε τετ α τετ. Το σκοράρισμα δεν σταμάτησε ούτε εκεί όμως, με τον Ισπανό φορ να πετυχαίνει και αυτός γκολ με ένα αριστουργηματικό τελείωμα από τα όρια της περιοχής στο 42′. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ήρθε ένα λεπτό αργότερα όταν ο Καρλίτος έκανε ακόμη ένα εξαιρετικό σουτ, με τον Γκέκα να αποκρούει εντυπωσιακά.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να απειλούν. Μάλιστα στο 64′ πέτυχαν ακόμη ένα γκολ, όμως ο σκόρερ (Καρλίτος) ήταν οριακά εκτεθειμένος. Το ίδιο συνέβη και είκοσι λεπτά αργότερα σε αντίστοιχη φάση του Σεμπάστιαν Παλάσιος. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό να έχει κάποιες ακόμη ευκαιρίες, χωρίς να πετυχαίνει κάποιο γκολ.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Χουάνκαρ, Σάρλια, Σένκεφελντ και Κώτσιρας, Ρούμπεν, Μαουρίσιο (Αλεξανδρόπουλος 46′), Βιγιαφάνιες (Λούντγκβιστ 62′), Αϊτόρ (Σάντσεθ 76′), Βιτάλ (Παλάσιος 46′) και Καρλίτος (Ιωαννίδης 67′).

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης): Γκέκας, Κουτρουμάνος (Πολίτης 69′), Σταμόπουλος, Πλέγας, Βιδάλ (Μπάλλας 46′), Γκόλιας, Μπενγκόα (Ξέρας 69′), Γκίνη, Μανιός (Λαρέα 46′), Κοτσώνης, Μπραμπίγια (Καρανίκας 46′).

Viber

Το πρώτο… πιάτο των πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ ήταν συναρπαστικό. Η Μπόντο Γκλίμτ επικράτησε με 1-0 της Ντιναμό Ζάγκρεμ, ενώ με 2-1 η Κοπεγχάγη του Κάρλος Ζέκα κέρδισε την Τραμπζονσπόρ του σκόρερ Τάσου Μπακασέτα. Ισόπαλο 2-2 το ντέρμπι στην Σκωτία.

Ματσάρα με τα όλα της στην Σκωτία εκεί όπου η Ρέιντζερς έμεινε ισόπαλη με 2-2 κόντρα στην Αϊντχόφεν. Στο 37′ ο Σανγκαρέ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους για να έρθει ο Τσόλακ (σ.σ. σκόραρε τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι) και να ισοφαρίσει σε 1-1. Στο 70′ ο Λόρενς έδωσε προβάδισμα στους Σκωτσέζους, αλλά 12′ πριν την λήξη ο Ομπισό διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Στην Δανία η Κοπεγχάγη επικράτησε με 2-1 της Τράμπζονσπορ. Η ομάδα του Κάρλος Ζέκα κατάφερε να ανοίξει το σκορ αρκετά νωρίς, στο 9′ με γκολ του Κλάεσον. Στο 48′ οι Δανοί έκαναν το 2-0 με τον Λεράγκερ παίρνοντας σαφέστατο προβάδισμα. Ωστόσο, ο Τάσος Μπακασέτας έδωσε και πάλι την λύση για τους Τούρκους και με όμορφο σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 2-1 κρατώντας “ζωντανή” την ομάδα του.

Στη Νορβηγία η Μπόντο Γκλίμτ έκανε το… χρέος της και επικράτησε με 1-0 της Ντιναμό Ζάγκρεμπ με σκόρερ τον Πελεγκρίνο στο 37′. Οι “κίτρινοι” ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και θα μπορούσαν να σημειώσουν κι άλλα τέρματα αν ήταν πιο εύστοχοι και ψύχραιμοι. Το τελικό σκορ, αφήνει ανοικτούς λογαριασμούς ανάμεσα στις δύο ομάδες, για τον επαναληπτικό της Κροατίας.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της βραδιάς:

Ρέιντζερς – Αϊντχόφεν 2-2 (40′ Τσόλακ, 70′ Λόρενς – 37′ Σανγκαρέ, 78′ Ομπίσπο)

Μπόντο Γκλιμτ – Ντινάμο Ζάγκρεμπ 1-0 (37′ Πελεγκρίνο)

Κοπεγχάγη – Τράμπζονσπορ 2-1 (9′ Κλάεσον, 48′ Λεράγκερ – 79′ Μπακασέτας)

Google News

Continue Reading

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Νούνιες: «Συγγνώμη σε όλο το Λίβερπουλ» (ΦΩΤΟ)

By

Whats App

Viber

Ο Ουρουγουανός επιθετικός, απολογήθηκε στον κόσμο της ομάδας για την άσχημη συμπεριφορά του, διαβεβαιώνοντας τον πως δεν θα υπάρξει παρόμοια συμπεριφορά στο μέλλον.

Το ξεκίνημα στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ κάθε άλλο παρά ιδανικό είναι για τη Λίβερπουλ, η οποία στις πρώτες δύο αγωνιστικές μετράει ισάριθμες ισοπαλίες. Μάλιστα, στο χθεσινό παιχνίδι με την Κρίσταλ Πάλας, έμεινε με 10 παίκτες, αφού ο Ντάργουιν Νούνιες αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα για την κουτουλιά στον Άντερσεν.

Ωστόσο, ο Ουρουγουανός στράικερ αναγνώρισε το λάθος του και θέλησε να ζητήσει συγγνώμη από τους φίλους των “κόκκινων” με ανάρτησή του στο Τwitter.

«Έχω επίγνωση της άσχημης συμπεριφοράς μου. Είμαι εδώ για να μάθω από τα λάθη μου και δεν πρόκειται να συμβεί ξανά», δήλωσε χαρακτηριστικά και στη συνέχεια πόσταρε μια φωτογραφία, γράφοντας: «Συγγνώμη σε όλο το Λίβερπουλ. Θα επιστρέψω».