Υπέταξε τον Προμηθέα και πήρε… ανάσα το Λαύριο

Το σύνολο του Κώστα Μέξα πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση και με κορυφαίους τους Γόντικα-Μουράτο επικράτησε με 89-84 των Πατρινών για την 16η αγωνιστική της Basket League, αυξάνοντας την απόσταση από την τελευταία θέση.

Μία πολύ σπουδαία νίκη πανηγύρισε το Λαύριο, που επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από τέσσερις συνεχόμενες ήττες. Η ομάδα της Λαυρεωτικής κατάφερε να επικρατήσει του Προμηθέα και να ανέβει πλέον στο 5-11, δύο νίκες πάνω από τον ουραγό Απόλλωνα. Από την άλλη, το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου, ηττήθηκε για δεύτερη σερί αγωνιστική και έπεσε στο 9-7.

Mε τον Μουράτο να κάνει εκπληκτικό ξεκίνημα και να φθάνει γρήγορα τους οκτώ πόντους, το Λαύριο είχα σταθερά το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά. Αμφότερες οι δύο ομάδες ήταν αρκετά παραγωγικές από την αρχή, με αποτέλεσμα το σκορ να πηγαίνει ψηλά και καμία να μην μπορεί να ξεφύγει. Με τρίποντο του Ζάρα στην εκπνοή οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο στο +3 (26-23). Χάρη σε μακρινά σουτ των Μπαζίνα και Ρέινολντς, ο Προμηθέας προσπέρασε με 29-26 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά με επτά συνεχόμενους πόντους του Γόντικα, το Λαύριο βρέθηκε στο 33-29. Ο Έλληνας σέντερ σημείωσε 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και ήταν ο βασικός λόγος που η ομάδα του Κώστα Μέξα πήγε με +10 (51-41) στην ανάπαυλα.

Παρόμοιο το σκηνικό της αναμέτρησης και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με το Λαύριο να συνεχίζει την καλή του απόδοση και στις δύο πλευρές του παρκέ, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να ξεφύγει στο σκορ. Οι Μουράτος και Γόντικας έκαναν φοβερή δουλειά, την οποία ολοκλήρωσε ο Καββαδάς, που διαμόρφωσε με συνεχόμενους πόντους στο 74-57 στη τρίτη περίοδο, όπου οι γηπεδούχοι είχαν επιμέρους 23-16.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 51-41, 74-57, 89-84