“Άλωσε” τα Λιόσια ο Ολυμπιακός και έκλεισε απόλυτος τον πρώτο γύρο

Οι “ερυθρόλευκοι” έφυγαν με τη νίκη (27-23) από το κλειστό των Άνω Λιοσίων στο εξ’ αναβολής ντέρμπι με την ΑΕΚ για την 3η αγωνιστική και έκαναν το 11/11 στο πρωτάθλημα της Handball Premier. Πρώτη ήττα για την “Ένωση” στο πρωτάθλημα.

Το πρώτο ημίχρονο στο κλειστό των Άνω Λιοσίων ήταν ακριβώς όπως θα περίμενε κανείς ένα παιχνίδι ανάμεσα στους δύο αήττητους πρωτοπόρους. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν την αναμέτρηση “χέρι-χέρι” φτάνοντας στο ισόπαλο 4-4 στο 12ο λεπτό. Η ΑΕΚ πήρε ένα ισχνό προβάδισμα στο 5-4 και το 7-6, αλλά ο Ολυμπιακός με ένα ντεμαράζ τεσσάρων τερμάτων έφτασε στο 10-7 υπέρ του. Οι “κιτρινόμαυροι” μείωσαν σε 10-9, δυόμιση λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, το οποίο έκλεισε στο 11-10 υπέρ των Πειραιωτών.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός διεύρυνε το προβάδισμα του στο 13-10 με δύο γρήγορα γκολ. Η ομάδα του Τζούριτς επέστρεψε στο σκορ και μέχρι το το 50ο είχε πάρει κεφάλι στο σκορ με 20-18. Εκεί ακολούθησε το εκρηκτικό δεκάλεπτο των “ερυθρολεύκων” και αυτό που χαρακτηρίστηκε από δυστοκία για τους “κιτρινόμαυρους” που μετέτρεψε το σκορ σε 23-20 με σερί 5-0. Στο 56′ δημιουργήθηκε μια ένταση με τις δύο ομάδες να αντικρύζουν από δύο δίλεπτες αποβολές. Η ομάδα του Γραμματικού με αυτή τη διαφορά των τριών γκολ σφράγισε τη νίκη, η οποία καταστάλαξε στο τελικό 27-23.

Tα πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 5-4, 7-9, 7-10, 10-11 (ημχ.), 13-14, 15-16, 19-18, 20-21, 20-22, 23-27

ΑΕΚ (Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 5, Κεδέρης, Παπαδιονυσίου, Ηλιόπουλος 1, Λέμος, Μάλλιος 2, Κρητικός, Παπαδόπουλος 4, Άρσιτς, Μαντάλινιτς 5, Σόκολιτς, Λιάπης 3, Γιόνσον, Μαρτίνοβιτς 3, Τόμε.

Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή (Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Μιχαηλίδης, Κάβτσιτς 1, Κανδύλας 2, Παπαβασίλης 2, Τζίμπουλας 8, Σλίσκοβιτς 3, Σάββας 8, Σλαβούλιτσα, Βίντα, Πασσιάς 1, Παπαντωνόπουλος, Δομπρής, Μοντόρο 2.//ΣΠ