ΕΣΠΑΕΣΠΑ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Έκανε το… μπαμ και πέρασε στους “8” το Κονγκό

Η Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό έκανε τη μεγάλη έκπληξη, στη φάση των “16” του Copa Africa, που διεξάγεται στην Ακτή Ελεφαντοστού, καθώς νίκησε στα πέναλτι την Αίγυπτο και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι Κονγκολέζοι πήραν το προβάδισμα στη κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, με τον Ελία στο 37′, όμως οι Αιγύπτιοι ισοφάρισαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μοχάμεντ, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στο έξτρα ημίωρο της παράτασης πάλι δεν άλλαξε το σκορ, με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στα πέναλτι. Οι παίκτες του Κονγκό ήταν πιο εύστοχοι και πήραν τη μεγάλη πρόκριση με 8-7. Μεγάλος απόντας ήταν φυσικά ο Μοχάμεντ Σαλάχ, ο οποίος τραυματίστηκε στη φάση των ομίλων.//Α.