Έπεσε… αλλά ξανασηκώθηκε στη παράταση η Παρτιζάν

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επικράτησε της Μονακό με 89-85, σε μια αναμέτρηση “θρίλερ” και την Σέρβικη ομάδα να αντέχει μετά από έναν αγώνα που είχε πολλές ανατροπές, με τελικό νικητή το σύνολο τους γηπεδούχους.

Στην “Σταρκ Αρένα” του Βελιγραδίου η Παρτιζάν αναμετρήθηκε με την Μονακό στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Euroleague, με τις δυο ομάδες να έρχονται από νίκες κόντρα στις Ελληνικές ομάδες. Με την έναρξη της αναμέτρησης η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μπήκε πολύ πιο δυνατά με τον Νάναλι να ηγείται στους σκόρερ, με τους Γάλλους να ακολουθούν στο σκορ και την περίοδο να κλείνει με 16-13 υπέρ της ομάδας του Σέρβου τεχνικού.

Στη δεύτερη περίοδο οι Μονεγάσκοι έκαναν την δικό τους ξέσπασμα, με την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς να κάνει ένα δικό της επί μέρους σκορ και να αλλάζει το προβάδισμα, από Σερβικό σε Γαλλικό. Ο Μάικ Τζέιμς είχε αρκετά υποστηρικτικό ρόλο σε σχέση με την αναμέτρηση κόντρα στον Ολυμπιακό, όπου είχε την επιθετική μπαγκέτα. Το 16-22 σαν σκορ περιόδου έχτισε το προβάδισμα των Γάλλων πριν το ημίχρονο με το σκορ να κλείνει στο 32-35.

Στην τρίτη περίοδο η αναμέτρηση έγινε ροντέο, με τις δυο ομάδες να κάνουν το δικό τους πάρτι στα δύο καλάθια. Ο Νάναλι βρήκε συμπαραστάτη στην επίθεση με τον Κέβιν Πάντερ να κάνει τα πάντα σωστά και τον Πι Τζέι Ντόζιερ να βοηθάει αμυντικά, σε μια περίοδο που και οι δυο επιθέσεις ήταν στα καλύτερα τους. Το σκορ έκλεισε στο 51-51, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για την τελευταία περίοδο, όπου θα έκρινε και τον νικητή της αναμέτρησης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όλα κρίθηκαν στη λεπτομέρεια με το σύνολο του Σάσα Ομπράντοβιτς να βρίσκει πόντους στα πρώτα λεπτά, αλλά η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να έχει περισσότερες επιλογές. Καθώς η αναμέτρηση πήγαινε πόντο-πόντο, η Παρτιζάν ξέφυγε και έφτιαξε μια διαφορά οκτώ πόντων την οποία δεν μπόρεσε να διαχειριστεί, με τον Μάικ Τζέιμς δυο δευτερόλεπτά πριν την λήξη να ευστοχεί σε σου τριών πόντων και να στέλνει το ματς στην παράταση με σκορ 72-72.

Στη παράταση οι Σέρβοι είχαν τα ηνία του πεντάλεπτου, καθώς πήραν από νωρίς διαφορά τεσσάρων πόντων, διαχειριζόμενη το γεγονός ότι οι παίκτες της Μονακό δεν είχαν πολλές επιλογές για να ανατρέψουν την κατάσταση με δεδομένο πως οι περισσότεροι πόντοι μπήκαν μέσω των βολών. Το τελικό 89-85 έδωσε μια ακόμα νίκη στη Παρτιζάν που μετά την νίκη επί του Παναθηναϊκού πήρε μια ακόμα αναμέτρηση στη παράταση φτάνοντας στις έξι νίκες σε 12 αναμετρήσεις.

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): Καμπόλκο, Ντόζιερ, Λεντέι, Πάντερ, Σμάιλαγκιτς, Άντζουιτς, Αβραμόβιτς, Γιάρμαζ, Κοπρίβιτσα, Νάναλι, Πονίτκα, Βούκσεβιτς

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μπράουν, Τζέιμς, Λόιντ, Μοντεγιούνας, Ουατάρα, Μπλοσομγκέιμ, Κορνελί, Ντιαλό, Χολ, Οκόμπο, Τάρπεϊ, Γουόκερ

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 32-35, 51-51,72-72, 89-85