ΕΣΠΑΕΣΠΑ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Εξάσφαιρη Γιουβέντους… έφυγε για τους “8”

Η “μεγάλη κυρία” του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου βρέθηκε να χάνει με το… καλημέρα από τη Σαλερνιτάνα στο “Allianz Stadium”, αλλά στη συνέχεια την διέλυσε με το εμφατικό 6-1 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας.

Ο Ικουεμέσι… πάγωσε το Τορίνο μόλις στο 1ο λεπτό. Ωστόσο, οι παίκτες του Αλέγκρι αντέδρασαν γρήγορα και ισοφάρισαν με τον Μιρέτι στο 12′. Ο Καμπιάζο ανέτρεψε το σκορ στο 35′. Στο 54′ ο Ρουγκάνι έκανε το 3-1, με τον Μπρον στο 75′ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και να… τελειώνει την υπόθεση πρόκριση. Ο Γιλντίζ στο 88′ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Γιουβέντους, ενώ ο Γουέα τρία λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΓΚΟΛ: 12′ Μιρέτι, 35′ Καμπιάζο, 54′ Ρουγκάνι, 75′ Μπρον (αυτ.), 88′ Γιλντίζ, 90’+1′ Γουέα – 1′ Ικουεμέσι

Κίτρινη: – 40′ Μαγκιόρε