Η Άστον Βίλα… γκρέμισε την Τότεναμ από την 4άδα

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι επικράτησε με 2-1 των “πετεινών” στο “Tottenham Hotspur Stadium” με σπουδαία ανατροπή, καταφέρνοντας με αυτόν τον τρόπο να τους ξεπεράσει στη βαθμολογία.

Η Άστον Βίλα πέτυχε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της και έφτασε τους 28 πόντους, ανεβαίνοντας στην 4η θέση. Μάλιστα, είναι μονάχα στο -2 από την πρωτοπόρο Άρσεναλ. Από την άλλη, η Τότεναμ ηττήθηκε για τρίτη σερί αγωνιστική και υποχώρησε στην 5η θέση, με τους 26 βαθμούς της.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στο 4′, με τον Τζόνσον να σουτάρει και την άμυνα να διώχνει πάνω στη γραμμή. Δύο λεπτά μετά ο Τόρες άγγιξε το γκολ για τους “χωριάτες”, με την κεφαλιά του να περνάει οριακά άουτ. Στο 22′ οι “πετεινοί” προηγήθηκαν, με ωραίο σουτ του Λο Σέλσο μέσα στην περιοχή, μετά από κόρνερ. Η απάντηση ήρθε δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του ημιχρόνου, με τον Τόρες αυτή τη φορά να… βρίσκει στόχο, μετά από σέντρα του Ντάγκλας Λουίς.

Στο 52′ ο Μπέιλι έπιασε ένα τρομερό σουτ που απέκρουσε ο Βικάριο. Στο 61′ η Άστον Βίλα διπλασίασε τα τέρματά της, μετά την εξαιρετική συνεργασία των Τίλεμανς και Γουότκινς. Η Τότεναμ προσπάθησε να πετύχει τουλάχιστον το γκολ της ισοφάρισης. Στο 85′ το κατάφερε με τον Σον, αλλά εν τέλει ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Κάπως έτσι, το 2-1 έμεινε έως το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

ΓΚΟΛ: 22′ Λο Σέλσο – 45’+7′ Τόρες, 61′ Γουότκινς

Κίτρινες: – 27′ Κας, 38 Καμαρά, 41′ ΜακΓκίν, 82′ Γουότκινς