ΕΣΠΑΕΣΠΑ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Η Θέλτα πέρασε από την Παμπλόνα με σκόρερ Δουβίκα

Η ομάδα της Γαλικίας επικράτησε με 3-0 της Οσασούνα στο “El Sadar”, πετυχαίνοντας τα πρώτα δύο τέρματά της μέσα σε δύο λεπτά, στην αναμέτρηση της 23ης αγωνιστικής της La Liga. Βρήκε δίχτυα και ο Έλληνας φορ.

Η Θέλτα πραγματοποίησε ένα… ιδανικό πρώτο ημίχρονο. Ο Στρίγκερ Λάρσεν έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στο 24ο λεπτό. Πριν καν… κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο σκόρερ έγινε δημιουργός και έφτιαξε το δεύτερο τέρμα, το οποίο πέτυχε ο Ντε Λα Τόρε στο 25′. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Τάσος Δουβίκας στο 90ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Κάπως έτσι, οι Γαλιθιάνοι απομακρύνθηκαν από την επικίνδυνη ζώνη, έχοντας πλέον 20 βαθμούς και όντες στην 16η θέση. Από την άλλη, η Οσασούνα έμεινε στην 12η θέση με 26 πόντους.