Ιμπάκα και Έντουαρντς “σκότωσαν” την Αρμάνι

H Αρμάνι Μιλάνο είχε την ευκαιρία στο Μόναχο να επιστρέψει στις νίκες, ωστόσο η Μπάγερν με τρίποντο στο φινάλε έστειλε το ματς στην παράταση και στο έξτρα πεντάλεπτο οι Βαυαροί έκαναν ό,τι ήθελαν, παίρνοντας τη νίκη με 91-84.

Η Μπάγερν βύθισε ακόμη περισσότερο στη κρίση την Αρμάνι Μιλάνο, που ηττήθηκε για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι σε όλες τις διοργανώσεις και δείχνει να μην μπορεί να σηκώσει κεφάλι. Στο Μόναχο θα μπορούσε να κερδίσει, αλλά πήγαν όλα λάθος στο τέλος, εκεί όπου έδειχνε να έχει κλειδώσει τη νίκη. Στο 4-8 η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα, στο 6-6 η γερμανική ομάδα, που πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στη Euroleague.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια και το χαρακτηριστικό είναι ότι σε κανένα σημείο του αγώνα, καμία από τις δύο ομάδες δεν πήρε διψήφια διαφορά, δείχνοντας το πόσο λεπτές ήταν οι ισορροπίες ανάμεσα σε Μπάγερν και Αρμάνι. Ο αγώνας φαινόταν ότι θα κριθεί στο τέλος, όπως και έγινε. Μάλιστα, χρειάστηκαν πέντε παραπάνω λεπτά, για να βγει νικητής.

Η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει προς τη μεριά των φιλοξενούμενων, που με τρία συνεχόμενα τρίποντα, δύο από τον Σιλντς και ένα από τον Φόγκτμαν, προηγήθηκαν με 74-68, 1:44 πριν το φινάλε της τέταρτης περιόδου. Η ιταλική ομάδα διατήρησε τη διαφορά των έξι πόντων, 55 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ωστόσο Έντουαρντς και Ιμπάκα πέτυχαν από ένα τρίποντο και έστειλαν το ματς στην παράταση.

Εκεί κρίθηκε από τη μεγάλη εμφάνιση του Έντουαρντς, ο οποίος έκανε το καλύτερο ματς της καριέρας του στη Euroleague. Με το σκορ στο 82-82, 2:15 πριν το τέλος της παράτασης, ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε επτά συνεχόμενους πόντους και διαμόρφωσε το 89-82, χαρίζοντας ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του, τελειώνοντας το παιχνίδι με 32 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 44-39, 55-52, 76-76, 91-84 παρ.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Λάσο): Γουάιλερ-Μπαμπ 14 (2), Φρανσίσκο 11 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ, 6 λάθη), Έντουαρντς 32 (7/11 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 3/3 βολές), Βάιντεμαν, Γκιφάι 2, Ράντοντσιτς 2, Μπόνγκα 5 (0/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ιμπάκα 20 (5/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 12 ριμπάουντ), Μπράνκοβιτς, Μπούκερ 5 (9 ριμπάουντ), Γκιλέσπι.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Λο 3 (1), Πόιθρες 4, Μπορτολάνι 2, Τονούτ 9 (1), Μέλι 10 (2), Ρίτσι, Φλακαντόρι 5 (1), Χολ 10 (2/6 τρίποντα), Σιλντς 26 (3/5 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 5/5 βολές), Χάινς 5, Φόγκτμαν 10 (2/6 τρίποντα).