Λύγισε τον αξιόμαχο Κολοσσό ο Άρης

Χρειάστηκε να περάσουν 7,5 χρόνια προκειμένου οι “κίτρινοι” να επικρατήσουν των Ροδιτών στο “Nick Galis Hall” και μπορεί το σύνολο του Κούρο Σεγκούρα να ήταν αρκετά ανταγωνιστικό, ωστόσο οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη πήραν τη νίκη με 98-91, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Basket League.

Ο αγώνας

Μετά το αρχικό 2-0 του Κολοσσού με βολές του Ουτόμι, ο Άρης ήταν καταιγιστικός και με επιμέρους 15-2 έφθασε σε διψήφια διαφορά στο 6′, με τον Χάρελ να διαμορφώνει το 15-4. Παρ’ όλα αυτά, οι Ροδίτες επέστρεψαν στο ματς με συνεχόμενα τρίποντα από τους Γκάουντλοκ και Πετρόπουλο, μειώνοντας σε 21-18 λίγο πριν το φινάλε του δεκαλέπτου, που έκλεισε στο +5 (23-18) για τους Θεσσαλονικείς. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και μετά τα μισά της δεύτερης περιόδου ξαναπήραν διψήφια διαφορά, με τους Μπλούμπεργκς, Σταρκ και Μπάνκστον να κάνουν τη δουλειά επιθετικά. Ο Άρης έφθασε στο 51-40 στο 19′, αλλά στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Κολοσσός μπόρεσε να καλύψει κατά το ήμισυ την απόσταση, με το ημίχρονο να κλείνει στο 53-48.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημίχρονου, με τους Γκάουντλοκ, Πετρόπουλο και Κολοβέρο να εκτελούν τις επιθέσεις, ο Κολοσσός έφερε το ματς στον πόντο με το σκορ να είναι στο 56-55 στο 23′. Ένα σερί 7-0 βοήθησε τον Άρη να ξεφύγει με +9 (68-59) στο 26′, αλλά η παραγωγικότητα των “κίτρινων” έπεσε αρκετά στη συνέχεια. Έτσι, οι Ροδίτες βρήκαν την ευκαιρία και μείωσαν σε απόσταση ενός καλαθιού στο φινάλε της τρίτης περιόδου, διαμορφώνοντας το σκορ στο 71-69. Oι γηπεδούχοι είχαν συνεχώς το προβάδισμα, όμως τα τρίποντα των Περάντες, Καμαριανού και Μπιλλή κράτησαν σε απόσταση αναπνοής τον Κολοσσό. Ο Άρης δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των πέντε πόντων σε κανένα σημείο της τέταρτης περιόδου, όμως η ευστοχία του στις βολές έφερε το τελικό 98-91.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 53-48, 71-69, 98-91