Με άμυνα από “ατσάλι” στο Βερολίνο η Άλμπα

Η ομάδα του Καζίς Μακσβίτις ηττήθηκε στην έδρα της Γερμανικής ομάδας με  64-62 μένοντας στις πέντε νίκες με τους γηπεδούχους στη δεύτερη τους στην φετινή Euroleague.

Η Άλμπα Βερολίνου φιλοξένησε την Ζαλγκίρις Κάουνας στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Euroleague, με τους Γερμανούς να έχουν μια νίκη στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Στην πρώτη περίοδο η Λιθουανική ομάδα έκανε αισθητή την παρουσία της από τα πρώτα λεπτά, με τον Γκεντράιτiς να είναι αυτός που οδηγούσε το σύνολο του Καζίς Μακσβίτις, χτίζοντας τη διαφορά για με προβάδισμα 20-13 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο η Άλμπα έκανε το δικό της ξέσπασμα με συνεχόμενους πόντους των Πρότσιντα και Τίμαν, η Γερμανική ομάδα έριξε τη διαφορά. Οι Λιθουανοί κόλλησαν στην επίθεση, με τον Έβανς βρίσκει σίδερο σε αρκετά από τα σουτ που πήρε. Η Ζαλγκίρις δεν εξαργύρωσε στο τέλος του ημιχρόνου το καλό πρόσωπο του πρώτου δεκαλέπτου με την Γερμανική ομάδα να επιστρέφει με σκορ 28-25.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λιθουανική ομάδα προσπάθησε να ξαναχτίσει μια διαφορά που θα της έδινε την άνεση να μείνει μπροστά, με στόχο την νίκη. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πολλές επιθετικές επιλογές, με το σκορ να μένει σε χαμηλά επίπεδα και τις άμυνες να κρατάνε την αναμέτρηση ανοιχτή. Το σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 39-45, με την τρίτη περίοδο να αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς για το τελευταίο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο η Άλμπα έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση, με την ομάδα του Γκονσάλεθ να κάνει τεράστια προσπάθεια για να γυρίσει την αναμέτρηση. Στα τελευταία λεπτά βρήκε χώρους να ελιχθεί, με την άμυνα της να είναι συγκλονιστική και Τίμαν να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι για να έρθει το τελικό 64-62. Με αυτή τη νίκη η Γερμανική ομάδα έφτασε στις δυο νίκες με τους Λιθουανούς να μένουν στις πέντε μετά από 12 αγωνιστικές στη Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 25-28, 39-45, 64-62