Με κυνικότητα… πέταξε για τους “8” ο ΠΑΟΚ

Οι “ασπρόμαυροι” κάνοντας συντήρηση δυνάμεων εν όψει της δύσκολης συνέχειας στο πρωτάθλημα πήραν τη νίκη με 2-0 επί του Βόλου και μαζί το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, εκεί που θα αντιμετωπίσουν τον Πανσερραϊκό.

Ο Αγώνας

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να απειλούν από τα πρώτα λεπτά με την συνεργασία ΤόμαςΚωνσταντέλια να καταλήγει σε σουτ του πρώτου που πέρασε άουτ στο τρίτο λεπτό. Στο 9′ οι ίδιοι πρωταγωνιστές δεν κατάφεραν να βρουν σουτ, το οποίο βρήκε ο Ράφα Σοάρες με την μπάλα να περνά αρκετά άουτ. Στο 17ο λεπτό ο Κωνσταντέλιας πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ με έξοχο πλασέ έξω από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα στο πλαϊνό αριστερό δίχτυ (1-0). Πρώτη επίσκεψη του Βόλου στα καρέ του ΠΑΟΚ στο 28, ωστόσο δεν κατάφερε να βγάλει τελική αφού ο Ζίβκοβιτς βγήκε έγκαιρα. Στα επόμενα λεπτά ο “Δικέφαλος του Βορρά” κυκλοφορούσε την μπάλα με σχετική ευκολία χωρίς να δημιουργήσει επικίνδυνη φάση για την εστία του Κόβατς και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με αυτό το 1-0.

Η αριστουργηματική εκτέλεση του Κωνσταντέλια που χώρισε τις δυο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο (INTIME)

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ πάγωσε το ρυθμό του αγώνα προσπαθώντας να διασφαλίσει το υπέρ του αποτέλεσμα μέχρι το σφύριγμα της λήξης, με συνέπεια οι φάσεις να είναι ελάχιστες. Η πρώτη καλή στιγμή του δεύτερο 45λέπτου ήρθε μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Καλογερόπουλος πήρε την κεφαλιά ο αλλά ο Ζίβκοβιτς έδιωξε σε κόρνερ. Στιγμές αργότερα οι Βολιώτες απείλησαν εκ νέου τα καρέ του Σέρβου πορτιέρε, ωστόσο ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ είχε απάντηση στο σουτ του Κόμπα, διώχνοντας σε κόρνερ. Από την εκτέλεση του κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Καραγιάννη αλλά το σουτ του κόντραρε και δεν κατέληξε στα δίχτυα. Και αφού οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν σκοράρουν στις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν, ο νόμος του ποδοσφαίρου ίσχυσε για ακόμα μια φορά. Ο Σάστρε μπήκε μέσα στην περιοχή, γύρισε στον Κωνσταντέλια, το σουτ του νεαρού κόντραρε, για να στρωθεί στον Σβάμπ και αυτός με ψύχραιμο τελείωμα να κάνει το 2-0 στο 73ο λεπτό τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση πρόκριση για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου. Τα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον ΠΑΟΚ να παίρνει την πρόκριση στην επόμενη φάση, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Πανσερραϊκό.

ΓΚΟΛ:  / 17′ Κωνσταντέλιας, 73′ Σβάμπ
Κίτρινες:  / 54′ Σβάμπ