Μέγας ΛεΜπρόν οδηγεί τους Λέικερς | Πήραν το “θρίλερ” της Γιούτα οι Σανς

Με τον “βασιλιά” του παγκοσμίου μπάσκετ να… κουβαλάει για άλλη μία φορά τους Λος Άντζελες Λέικερς (8-6), ήρθε η νίκη με 105-102 σε βάρος των Χιούστον Ρόκετς (6-5). Ο τρομερός Κέβιν Ντουράντ πήρε… το ματς της βραδιάς στο “Delta Center”.

Τι κι αν έχει φτάσει στα 38; Τι κι αν παίζει την 21η του σεζόν; Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς συνεχίζει να κάνει όλη τη διαφορά για την ομάδα του και να την οδηγεί σε θετικά αποτελέσματα. Το νέο του… θύμα ήταν οι Τεξανοί, οι οποίοι ηττήθηκαν στο LA με 105-104. Ο “LBJ” πέτυχε 37 πόντους, μοίρασε 8 ασίστ και κατέβασε 6 ριμπάουντ στην οριακή νίκη. Μάλιστα ήταν αυτός που δημιούργησε το τρίποντο του Όστιν Ριβς λίγο πριν το τέλος για το 103-100. Ωστόσο, τελικά χρειάστηκε να… καθαρίσει κιόλας το ματς, ευστοχώντας σε κρίσιμη βολή για το 105-104, 1.9″ πριν το φινάλε. Ο Άντονι Ντέιβις ήταν ο άξιος συμπαραστάτης του “βασιλιά”, μιας και μέτρησε 27 πόντους και 10 ριμπάουντ, αν και είδε τα τελευταία λεπτά από τον πάγκο λόγω της συμπλήρωσης των έξι φάουλ.

Στη Γιούτα, οι Σανς (7-6) κατάφεραν να… επιβιώσουν και να πάρουν μια πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη, σε βάρος των Τζαζ (4-9). Ο “KD” έκανε… τα πάντα στο παρκέ για τους “ήλιους”, μιας και τελείωσε το ματς με 39 πόντους, 9 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Το 115-115 μετά το φινάλε των 48′ οδήγησε τις δύο ομάδες στο έξτρα πεντάλεπτο, με το 127-127 εκεί να φέρνει δεύτερη παράταση. Εκεί, οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και επικράτησαν με 140-137. Ο Λάουρι Μάρκανεν έκανε ότι μπορούσε για τους γηπεδούχους, μιας και τελείωσε το ματς με 38 πόντους και 17 ριμπάουντ, όμως αυτά δεν ήταν αρκετά.