ΕΣΠΑΕΣΠΑ

AUTO-MOTO

MotoGP™️ USA: ο Αγώνας σε αριθμούς

του Δημήτρη Διατσίδη

1 – Ο Maverick Viñales πήρε την πρώτη του νίκη μετά το Κατάρ το 2021 (η 10η στο MotoGP™️) και την πρώτη του νίκη με την Aprilia, γράφοντας ιστορία ως ο πρώτος αναβάτης που κέρδισε με τρεις διαφορετικούς κατασκευαστές στην εποχή του MotoGP™️, έχοντας προηγουμένως κερδίσει με Suzuki και Yamaha.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

1 – Σε ηλικία 19 ετών και 325 ημερών, ο νεοφερμένος Pedro Acosta τερμάτισε στο 2ος, σημειώνοντας το καλύτερο αποτέλεσμα MotoGP™️ στον τρίτο του Αγώνα στην κορυφαία κατηγορία. Γίνεται ο νεότερος αναβάτης που κατακτά τα βάθρα της πρώτης κατηγορίας σε σειρά, κατακτώντας το ρεκόρ από τον Marc Marquez, στο Austin το 2013 (20 ετών και 63 ημερών).
1 – Με τον Viñales να κερδίζει μπροστά από τον Acosta, όλοι οι σημερινοί κατασκευαστές του MotoGP™️ έχουν πλέον πάρει τουλάχιστον ένα βάθρο στο COTA.

4 – Αυτή είναι η 4η νίκη πρώτης κατηγορίας της Aprilia, προσθέτοντας στις 3 νίκες που σημείωσε ο Aleix Espargaro και την 1η από τον Espargaro στην Καταλονία πέρυσι. Ο Viñales σταμάτησε μια σειρά από 11 διαδοχικές νίκες GP για την Ducati που ξεκίνησαν στον Άγιο Μαρίνο πέρυσι.
5 – Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής στο MotoGP™️ Francesco Bagnaia τερμάτισε 5ος, που είναι ο χειρότερος τερματισμός του στο GP από τότε, στην Αργεντινή πέρυσι όταν έπεσε, ανέβηκε ξανά στη μοτοσυκλέτα και τερμάτισε 16ος. Τα GP της Πορτογαλίας και της Αμερικής του 2024 σηματοδοτούν επίσης τους πρώτους Αγώνες στη σειρά που ξεκίνησε ο Bagnaia αλλά έχασε το βάθρο και στους δύο από την Αργεντινή και την Αμερική πέρυσι.

11 – Ο Enea Bastianini τερμάτισε 3ος για το 11ο του βάθρο πρώτης κατηγορίας και τα πρώτα του δύο σε Αγώνες MotoGP™️ στη σειρά, από το Σαν Μαρίνο/Αραγονία το 2022. Έχει πετύχει όλα του τα βάθρα στην κατηγορία με την Ducati και τώρα βρίσκεται στο 8η θέση στη λίστα των αναβατών της Ducati με τα περισσότερα βάθρα, με τέσσερα λιγότερα από τον Johann Zarco.
49 – Με τον Bastianini στην 3η θέση, η Ducati βρίσκεται σε ένα σερί 49 Αγώνων Grand Prix στο MotoGP™️ με τουλάχιστον έναν αναβάτη στο βάθρο.

75 – Με τη νίκη του, ο Viñales έχει σημειώσει τώρα 75 βάθρα στην καριέρα του σε Grand Prix.

2023 – Αυτό είναι το πρώτο MotoGP™️ χωρίς βάθρο για τον Bagnaia (5ος) ή Jorge Martin (4ος) από το τελευταίο GP της Αμερικής πέρυσι όπου ήταν ο Alex Rins, ο Luca Marini και ο Fabio Quartararo ήταν στο βάθρο.