AUTO-MOTO

Νίκη DiGia στο Κατάρ και ο Bagnaia κερδισμένος στη βαθμολογία του MotoGP

του Δημήτρη Διατσίδη

Ένας πολύ σημαντικός για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα αγώνας έλαβε χώρα στο Qatar, καθώς οι αναβάτες των MotoGP βγήκαν στην πίστα του Lusail για το 19ο και προτελευταίο Γύρο της σεζόν του 2023. Τα φώτα ήταν στραμμένα στη μονομαχία “Pecco Vs Martin” των δύο διεκδικητών του Τίτλου.
Όταν έσβησαν τα φώτα της εκκίνησης ήταν ο Francesco Bagnaia που κατάφερε να στρίψει πρώτος, μπροστά από τον κάτοχο της pole position, Luca Marini, ενώ ο Jorge Martin (και οι τρεις με Ducati) έκανε μια καταστροφική εκκίνηση με τον πίσω του τροχό να γλιστράει και βρέθηκε μόλις στην 8η θέση.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

O Martin κατάφερε να ανακάμψει ελαφρώς, περνώντας τον Marc Marquez (Honda) για την έκτη θέση, ενώ μπροστά ο Bagnaia άρχισε να ανοίγει τη διαφορά μαζί με τον Fabio Di Giannantonio (Ducati).

O ομόσταυλός του, Alex Marquez, ακολούθησε και αυτός τον “DiGia”, περνώντας τον Marini, μαζί με τον Brad Binder (KTM) – μάλιστα ο Νοτιοαφρικανός πέρασε σύντομα και τον Αlex Marquez για την τρίτη θέση.
Πιο πίσω τα πράγματα άρχισαν να γίνονται χειρότερα για τον Μartin, ο οποίος είδε τη διαφορά του από τον Pecco να φτάνει τα 2 δευτερόλεπτα και έχασε γρήγορα τέσσερις θέσεις, αρχικά από τους Vinales (Αprilia) και Marc Marquez και ακολούθως από τους Fabio Quartararo (Yamaha) και Jack Miller (KTM).
Κοιτώντας και πάλι στην κορυφή, οι Bagnaia και Di Giannantonio είχαν ανοίξει τη διαφορά, με τον Ιταλό της Gresini να κυνηγάει την παρθενική του νίκη. Τέσσερις γύρους πριν το τέλος έκανε την κίνηση, βούτηξε στην εσωτερική και πέρασε τον Bagnaia. O Παγκόσμιος Πρωταθλητής του 2022 προσπάθησε στον επόμενο γύρο να εκμεταλλευτεί το slipstream και να ξαναπάρει την πρώτη θέση, όμως έχασε τα φρένα στην πρώτη στροφή καθώς τον “ρούφηξε” το κενό αέρος του DiGia και βγήκε εκτός, χάνοντας την επαφή, με τον 25χρονο.

Έτσι ο Fabio Di Giananntonio έφτασε στην παρθενική του νίκη, με τον Bagnaia να περιορίζεται στη δεύτερη θέση. Πιο πίσω, στη μάχη για την τρίτη θέση ήταν ο Luca Marini που τελικά επιβλήθηκε των υπολοίπων και πάλι όντας ο μόνος από τους πρώτους που χρησιμοποίησε μαλακό μπροστινό ελαστικό! Άνοιξε τη διαφορά από τους διώκτες του και συμπλήρωσε το βάθρο.
Ο Maverick Vinales πήρε την τέταρτη θέση, μπροστά από τον Brad Binder. Έκτος ήταν ο Alex Marquez, με τον Fabio Quartararo να τον ακολουθεί. Ο Enea Bastianini (Ducati) ανέβασε ρυθμό από τη μέση του αγώνα και μετά και τελικά κατέληξε στην 8η θέση, με τους Jack Miller και Jorge Martin να συμπληρώνουν τη δεκάδα.
Ο Ισπανός της Prima Pramac δέχτηκε στα τελευταία στάδια την πίεση των Marc Marquez και Johann Zarco (μάλιστα οι δύο τους είχαν επαφή σε μια προσπάθεια προσπεράσματος του Zarco), αλλά τελικά παρέμεινε σε μια απογοητευτική 10η θέση, με τη διαφορά με τον Bagnaia να σκαρφαλώνει στους 21 βαθμούς πριν τον τελικό της Valencia. Ακόμη δενβ έχουν γίνει γνωστά τα αίτια της καταστροφικής του απόδοσης, ο ίδιος στον τερματισμό κοιτούσε περίεργα το πίσω ελαστικό του. Λίγο αργότερα σε δηλώσεις του είπε ότι το λάστιχο δεν δούλευε, με πρόβλημα κατασκευής, κάτι που γίνεται σπάνια, αλλά γίνεται σε αγώνες.
Όμως ο Pecco Bagnaia με τη διαφορά των 21 βαθμών, μπορεί να κάνει στρατηγική στους δύο τελευταίους Αγώνες της χρονιάς σε λίγες ημέρες στην Βαλένθια και με δύο πέμπτες θέσεις σε Sprint και Αγώνα να πάρει τον δεύτερο συνεχόμενο Τίτλο του.