Ο Αγιού… σόκαρε τη Λοριάν στο φινάλε | Στο “μηδέν” Ρεμς και Ναντ

Οι τρεις αναμετρήσεις των 16:00 στη Ligue 1 είχαν εντελώς διαφορετικές εικόνες, με μία να έχει έξι γκολ -δύο στις καθυστερήσεις- και ανατροπές, μία να έχει δύο γκολ και την τρίτη… κανένα.

Στο “Stade du Moustoir” η Χάβρη… σόκαρε από νωρίς τη Λοριάν, μιας και σκόραρε με πέναλτι του Σαμπί στο 15′. Οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα στο 33′ με τον Λουζά. Στο 51′ ο Καρί ανέτρεψε το σκορ, όμως ο Αγιού ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους στο 85′. Ο Μπαμπά έβαλε… φωτιά στο γήπεδο στο 90’+1′ όταν έκανε το 3-2, αλλά είδε τον Αγιού να παγώνει εκ νέου όλους τους παρευρισκόμενους, διαμορφώνοντας το τελικό 3-3 στο 90’+4′.

Ταυτόχρονα, στο “Stade Gabriel-Montpied“, το Στρασβούργο προηγήθηκε στο 34ο λεπτό με τον Ντιόν. Η γηπεδούχος Κλερμόν κατάφερε να… σώσει τον βαθμό, μιας και ισοφάρισε στο 52′ με τον Νίκολσον. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει στη συνέχεια, με το 1-1 να διατηρείται έως το φινάλε. Το… χειρότερο ματς της ημέρες διεξήχθη στο “Stade Auguste-Delaune“, όπου Ρεμς και Ναντ έμειναν στο 0-0, παρά τις ευκαιρίες που είχαν αμφότερες.